پنجشنبه, 1 مهر, 1400
اخبار فوری

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

باید از خروج سرمایه ها از جزیره کیش جلوگیری کرد / لزوم قیمت گذاری مناسب برای املاک

به گزارش نجواخبر، احمد بصیری کارشناس مسکن و رئیس املاک جزیره کیش با شاره به آخرین وضعیت خرید و فروش زمین و مسکن در این جزیره گفت: براساس قانون مصوب مجلس، مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۹ درصد باید بر همه درآمدها و معاملات اعمال شود و به دفاتر املاک نیز اعلام شده و به سازمان منطقه آزاد کیش نیز ابلاغ شده تا این ۹ درصد برای همه معاملات مسکن و صنوف اعمال شود. به صورت قاعده‌مند باید این ۹ درصد بر روی معاملاتی که در جزیره انجام می‌شود اعمال شود اما این نگرانی در بین مشاوران املاک وجود دارد که این ۹ درصد بر روی کل درآمد فعالان حوزه املاک اعمال شود.
وی ادامه داد: در طول یک سال گذشته همه ما درگیر بیماری کرونا بودیم و همه صنوف از این بیماری ضربه خوردند و درآمدها کاهش پیدا کرده است و باید این مسئله مدنظر قرار بگیرد.
بصیری با اشاره به اینکه سال گذشته ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده‌ای که از جزیره کیش حاصل شده، افزود: امسال با این شرایطی که تعیین شده به نظر می‌رسد که این میزان بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان برسد و ما تقاضا داریم که این ۹ درصد از عملکرد املاک تجاری، مسکن و بنگاه‌ها حذف شود زیرا این مسئله باعث می‌شود تا بخش زیادی از سرمایه فرار کند و به کشورهای دیگر برود، همان‌طور که امروز شاهد هستیم بخشی از سرمایه‌ها در حال خروج از کیش و رفتن به ترکیه و دبی هستند.
وی با اشاره به اینکه اعمال این قانون باعث افزایش قیمت زمین و مسکن می‌شود گفت: اعلام شده است که صاحبان خانه‌های خالی باید واحدهای خود را ثبت کنند و اگر این کار را نکنند متحمل مالیات‌های سنگین می‌شوند. این تصمیم باعث می‌شود تا فرد کل خانه را بفروشد و سرمایه‌اش را از کیش خارج کند و ما شاهد یک رکود خواهیم بود و هم فرار سرمایه را خواهیم دید در حالی که باید این تصمیمات به صورت کارشناسی و جزئی‌نگری انجام شود و این مسئله باعث می‌شود تا جامعه به سمت هرج و مرج حرکت کند.
بصیری ادامه داد: باید به جای آنکه چنین قوانینی وضع شود باید قیمت‌های کارشناسی را تعیین کنیم و با اعلام قیمت کارشناسی، مالک مجاب شود تا واحدش را اجاره بدهد و راهکار آن گرفتن مالیات‌های سنگین نیست باید نظر کارشناسی داد و نباید اجازه داد کسی بالاتر از نظر کارشناسی، ملک خود را بفروشد و باید با آن مبارزه کرد نه اینکه از سمتی مالیات‌ها را افزایش بدهیم و از سمت دیگر صاحب ملک ۳۰۰ درصد قیمت ملکش را افزایش بدهد زیرا این روش ما را به سمتی می‌برد که جامعه ما از لحاظ سرمایه خشک می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این روزها خیلی‌ها به دنبال این هستند تا سرمایه خود را به ترکیه و دبی منتقل کنند و این کشورها نیزامتیازات تشویقی خوبی در نظر گرفته‌اند، افزود: بخش مسکن بزرگترین واحد اقتصادی هر کشوری است. نباید بگذاریم این سرمایه‌ها از کشور فرار کنند. ما نامه‌ای به دادستان محترم کیش نوشته‌ایم و از آنها خواسته‌ایم تا قیمت‌های مسکن کارشناسی تعیین شود و با یک درصد معقول افزایش پیدا کند و از هرج و مرج در این مسئله جلوگیری شود و اینگونه نباشد که هر مالکی هر قیمتی که دوست دارد ملک خود را بفروشد یا اجاره بدهد.
بصیری با اشاره به اینکه واحد خالی در جزیره کیش زیاد است، گفت: بخش اندکی از این خانه‌ها به صورت توریستی اجاره داده می‌شود و بخش بسیار کمی از آنها به صورت شبانه اجاره داده می‌شود و بخشی از آنها نیز مثلا یک فرد است و ۵۰۰ واحد دارد و هیچ انگیزه‌ای برای اجاره و فروش ندارد و قوه قضائیه باید به این مسئله ورود کند.
وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود آژانس‌های املاک به دنبال گرانی مسکن و یا هرج و مرج در این بازار هستند درست نیست. آژانس‌های املاک به دنبال آن هستند که با کمترین قیمت یک ملک را بفروشند تا بتوانند درآمد بیشتری داشته باشند زیرا بسیاری از کسانی که در شغل املاک فعالی می‌کنند خودشان مستاجر هستند و اگر بخواهند قیمت‌ها را افزایش بدهند بیش از همه خودشان ضرر می‌کنند.
وی ادامه داد: به دلیل آنکه ظرفیت جزیره کیش محدود است متاسفانه تورم و گران شدن املاک در کیش اعمال شده و قیمت مسکن و زمین امروز نسبت به ۱.۵ پیش ۲۵۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.
بصیری با اشاره به انتصاب آهنگران به عنوان رئیس جدید منطقه آزاد کیش گفت: آقای آهنگران تجربیات خیلی خوبی دارد و امیدواریم برنامه‌هایی که دارد را به خوبی پیش ببرد و ما نیز آمادگی لازم را داریم تا مشورت‌های لازم را به ایشان بدهیم و با ایشان همکاری کنیم.
بصیری تصریح کرد: از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنم تا در جزیره کیش سرمایه‌گذاری کنند و اگر ۲ درصد از مردم ایران در این جزیره سرمایه‌گذاری کنند این جزیره به عنوان گرانترین بخش در ایران و حتی آسیا خواهد شد و سرمایه‌گذاری در این منطقه علاوه بر بازخورد خوب، از لحاظ ساخت مسکن نیز وضعیت خوبی خواهند داشت.
بصیری با تشکر از دادستان کیش افزود : با توجه به شرایط موجود دادستانی ورود کرده است و دستور کارشناسی ملک در مناطق مختلف کیش اغاز شده است و ما امروز شاهد قیمت گذاری دقیق هستیم و عملا از افزایش بی رویه قیمت جلوگیری شد.

Print Friendly, PDF & Email

master

→ خواندن مطلب قبلی

دیدار انتخاباتی محسن رضایی، رستم قاسمی و سعید محمد

خواندن مطلب بعدی ←

مهاجرت قشر عظیمی از کیش!

یک مورد نظر

  • نظرات جناب بصیری بسیار صحیح و کارشناسانه است.در مورد املاک باید از نظر اشخاصی که تخصص اینکار رو دارن استفاده کنن نه اینکه فقط بخوان به هر طریقی درآمدی برای دولت درست کنن.متاسفانه امروزه عده زیادی از سرمایه داران دارن سرمایه هاشونو از مملکت خارج میکنن و اعتمادشونو نسیت به سرمایه گذاریهای داخلی از دست دادن.

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *