• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Sunday - 5 December - 2021
0

مدیر عامل و موسس امرسان در گفتگو با «نجواخبر»: چرا قیمت لوازم خانگی بالاست؟/ توان صادرات داریم دولت حمایت کند

  • کد خبر : 32032
  • 03 آبان 1400 - 12:10
مدیر عامل و موسس امرسان در گفتگو با «نجواخبر»: چرا قیمت لوازم خانگی بالاست؟/ توان صادرات داریم دولت حمایت کند
عدم ورود لوازم‌خانگی به کشور صرفاً یک فرصت برای تولیدکننده نیست بلکه باید وزارت صمت زمان‌بندی تهیه کرده تا تولیدکنندگان داخل نیز به جنب‌وجوش بیشتری دربیایند تا رقابت‌پذیری بالا برود؛ از طرفی باید صادرات باشد و تولیدکننده نهایی دوشادوش اقتصاد جهانی پیش برود.

سلطان حسین فتاحی، مدیر عامل و موسس امرسان در گفتگو با خبرنگار نجواخبر در خصوص وضعیت تولید لوازم‌ خانگی گفت: با نگاهی به سال‌های قبل و سال ۱۳۹۲ که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام شد، یک سری از تولیدکنندگان لوازم خانگی در تامین اساس کار و زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کردند که در سال ۹۷ که ممنوعیت اعلام شد توانستند با موفقیت به کار خود ادامه دهند.

وی با اشاره به رتبه دوم کشور در صنعت لوازم خانگی منطقه افزود: ما در تولید در منطقه پس‌ از ترکیه رتبه دوم را داریم. اگر ترکیه را بالاتر از خودمان می‌دانیم چون سابقه بیشتری دارد؛ درحالیکه تولید لوازم‌ خانگی ده سال پس‌ از انقلاب در کشور راه افتاد.

فتاحی با بیان اینکه امکان صادرات در حجم‌های بالا وجود دارد، افزود: در سیاست کلان اقتصادی، به دلیل کمبود ارز تولید داخلی محصولات لوازم خانگی در اولویت قرار گرفت. ما از سال ۱۳۶۴ در بازار هستیم، زمانی‌که کره، چین و ترکیه هم در بازار کشور حاضر بودند بازهم سهم خوبی بازار داشتیم.

وی ادامه داد: عدم ورود لوازم‌خانگی به کشور صرفاً یک فرصت برای تولیدکننده نیست بلکه باید وزارت صمت زمان‌بندی تهیه کرده تا تولیدکنندگان داخل نیز به جنب‌وجوش بیشتری دربیایند تا رقابت‌پذیری بالا برود؛ از طرفی باید صادرات باشد تا تولیدکننده نهایی دوشادوش اقتصاد جهانی پیش برود.

فتاحی با بیان اینکه پیش‌ از تحریم‌ها صادرات داشتیم، گفت: ۱۵ سال به کشور عراق صادرات لوازم خانگی داشتیم و در حال حاضر نیز در بغداد در سایت تولیدی خومان پنج مدل یخچال تولید می‌کنیم و در تاجیکستان نیز ماشین لباس‌شویی دوقلو تولید می‌کنیم.

وی گارانتی را از مزایای تولیدات داخل عنوان کرد و گفت: مشکل که پیش از این داشتیم و الان کم‌رنگ‌تر شده این بود که مشتری می‌گفتیم چرا محصول داخل نمی‌خرید؟ مشتری ها می‌گفتند: به جنس داخل اطمینان نداریم. ما هم برای اطمینان‌بخشی به مشتری بعد از خرید، محصولات را گارانتی سه‌ساله کردیم که مردم خیالشان راحت شود که هر مشکلی پیش بیاید می‌توانند به شرکت برای رفع مشکل مراجعه کنند.

مدیرعامل و بنیانگذار برند امرسان گفت: در فرآیند تولید و تامین، نگاه ویژه‌ای باید وجود داشته باشد اگر تولیدکننده‌ها بتوانند عرضه خودشان را ارتقا بدهند تیراژ تولید را باید با توان مصرف هماهنگ کنند. تیراژ تولید را باید بالا برد تا هزینه سربار پایین بیاید.

وی درخصوص احتمال افزایش قیمت لوازم خانگی گفت: ۹۵درصد تولیدکنندگان لوازم‌خانگی سرمایه‌گذاران از بخش خصوصی هستند که برای گرفتن سهم خودشان در بازار ، رقابت دارند. ازطرفی قیمت به مؤلفه‌هایی زیادی برمی‌گردد که یک تورم سراسری است. ما هم زیر یک چتر هستیم و وقتی چیزی گران می‌شود ناگزیر مجبور به افزایش قیمت هستیم. وقتی مواد اولیه بالا می‌رود قیمت تمام‌شده کالا نیز بالا می‌رود، شاید درصدی را بتوان با بهره‌وری پوشش داد تا قیمت بالا نرود اما واقعیت این است که قیمت‌گذاری دست ما نیست.

فتاحی ادامه داد: ۸۵ درصد قیمت تمام‌شده کالای ما به مواد اولیه برمی‌گردد و به روند افزایش قیمت نفت و مشتقات آن به‌صورت جهانی یا آلومینیوم مس و انواع فلزات که هر دو در مجموع ۹۰ درصد مواد اولیه صنعت ما هستند، نیز بستگی دارد. هم چنین سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده ناظر بر قیمت‌هاست که قیمت تمام‌شده و سایر هزینه های انجام شده را از تولیدکننده گرفته و حتی درصد سود را تعیین می‌کند.

وی تاکید کرد: قیمت‌های تمام محصولات نیز در سامانه ۱۲۴ درج‌شده است. چون نوسان وجود دارد قیمت‌ها به روز ذکر می‌شود. الان توان اقتصادی مصرف‌کننده پائین آمده و اگر تولیدکننده‌ای کالای خود را گران بفروشد بازار خود را از دست خواهد داد. حتی برخی تولیدکننده‌ها تولیدات قدیمی شان در انبار مانده و خوشحال می‌شوند تا قیمت پایین بیاید و بتوانند با فروش کالاهای مانده در انبار تولیدات خود را ادامه دهند.

فتاحی در خصوص حمایت دولت در شرایط فعلی گفت: دولت می‌تواند حمایت کند به این صورت که درحال حاضر فولاد از طریق بورس و با قیمتهای جهانی عرضه می‌شود اما چون عرضه کمتر و تقاضا بیشتر است، گاهی حتی از قیمت جهانی نیز قیمت‌ها پیشی می‌گیرد. از دولت می‌خواهیم حداقل قیمت را در حد جهانی نگه دارد چراکه با افزایش قیمت مواد اولیه ناگزیر قیمت نهایی نیز افزایش می‌یابد که از جیب مشتری می‌رود و این اجحاف در حق مصرف‌کننده است. دولت باید نظارت کامل به قیمت گرانول‌ها، انواع پلاستیک و فلزات داشته باشد، نمی‌گوییم قیمت را پایین بیاورد بلکه آن را تثبیت کند.

وی تصریح‌کرد: هم چنین در مواد اولیه ای که کمبود داریم اجازه واردات بدهد. تولید با تیراژ بالا امکان‌پذیر است مثلاً برای کمپرسور و برخی قطعات تکنولوژیک برای یخچال‌هایی که باید در دمای منفی ۳۵ درجه کار کنند و بردهای الکترونیکی که زمینه دانش بنیانی نیاز دارد. ۷۵ درصد کل مواد اولیه مورد نیاز این صنعت در داخل کشور تولید می‌شود اما ۲۵ درصدی که در خارج از کشور تولید می‌شود باید واردات کنیم.

فتاحی در پاسخ به اینکه آیا این مواد اولیه در داخل تولید نمی‌شود، گفت: لازم به ذکر است که تولید کمتر از مثلاً ده میلیون به‌طور سالانه توجیه اقتصادی ندارد؛ در دنیا هم این‌طور نیست که همه‌چیز را هرکشور خودش تولید کنند. تولید باید اقتصادی باشد که در هر کشوری بستگی به مزیت نسبی دارد.

وی در مورد هدفگذاری صادراتی تا سال ۱۴۰۴ وزیر گفت: هدفی که وزیر اعلام کرده در رابطه با این است که صادرات تا سال ۱۴۰۴ به‌نحوی باشد که واردات مورد نیاز این صنعت را پوشش دهد تا ارزی برای لوازم خانگی نخواهد تخصیص یابد؛ مسئله این است که باید اساس کار سرمایه‌گذاری و اولویت‌بندی شود. پروژه‌ها مشخص شود. بازارهای هدف نیز اعلام شود تا با برنامه ریزی دقیق به این هدف دست یابیم، ولی این‌که دستوری بگوییم باید بشود امکان‌پذیر نیست. باید به واحدهای تولیدی کمک کرد از طرفی باید زمینه صادراتی برای کشورهای هدف نیز فراهم شود مثلاً فرهنگ موجود در کشوری مثل آذربایجان، سلیقه مصرف‌کننده، برق مصرفی همه و همه باید تعیین شود تا بتوانیم به هدف خود برسیم.

به‌گفته فتاحی، کل صادرات لوازم‌خانگی سال گذشته دویست میلیون دلار بود درحالی‌که واردات یک میلیارد و ششصد میلیون دلار بوده است.

لینک کوتاه : https://najvakhabar.ir/?p=32032

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.