• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Sunday - 5 December - 2021
0

گزارش «نجواخبر» از احتمال وقوع ابرتورم در نظام اقتصادی جهان: آیا بیت‌کوین پناهگاهی امن به شمار می‌رود؟

  • کد خبر : 32294
  • 05 آبان 1400 - 11:44
گزارش «نجواخبر» از احتمال وقوع ابرتورم در نظام اقتصادی جهان: آیا بیت‌کوین پناهگاهی امن به شمار می‌رود؟
بسیاری حالا معتقدند که بیت‌کوین به عنوان پدربزرگِ ارزهای دیجیتال می‌تواند پناهگاه امنی برای حفظ دارایی‌ها به حساب بیاید و برخی دیگر این تحلیل را قبول ندارند.

به گزارش نجواخبر، نظام بین‌الملل و تمام وقایعی که در آن روز به روز در ابعاد مختلف اتفاق می‌افتد و صرفاً اخبار آن به گوش ما می‌رسد، تنها از یک وجه قابل تحلیل نیست. به عبارتی دیگر تحلیل رخدادهای بین‌المللی را نمی‌توان تنها از دریچه سیاست مورد واکاوی قرار داد، بلکه مولفه‌های دیگری در این میان وجود دارد که نهایتاً یک رویداد بین‌المللی را رقم می‌زند. این رویداد می‌تواند ابعاد کشوری، منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای داشته باشد که به نوعی وسعت و گسترده یک واقعه را نشان می‌دهد.
به عنوان مثال در مورد مخاصمات مسلحانه که در کشورهایی مانند سوریه، یمن، لیبی، سریلانکا و حتی عراق به وقوع پیوسته است، ما شاهد یک درگیری به وسعت یک کشور هستیم، اما ابعاد این رویارویی‌ها به حدی عمیق و خشن می‌شود که یکباره با ورود بازیگران متعدد، این پرونده از یک مخاصمه داخلی به یک پرونده منطقه‌ای و در ادامه فرامنطقه‌ای تبدیل می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که اساساً تحولاتی که در جهان به وقوع می‌پیوندد و بعداً تبدیل به بحران می‌شوند، چند ضلع دارند؟

اقتصاد و واگرایی جهانی

براساس داده‌های موجود که توسط اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌های معتبر مطالعاتی منتشر شده‌اند، عموماً تحولاتی که در نظام بین‌الملل رخ می‌دهند، از سه ضلع تقسیم می‌شوند. ضلع اول که عموماً‌ مانند نوک یک کوهِ یخ بیرون از آب‌ها قرار دارد، ضلع سیاسی است و افکار عمومی هر روز با مطالعه اخبار از آن مطلع می‌شوند. ضلع دوم این تحولات مسائل مربوط به امنیت ملی دولت‌ها است که ذیل آن مسائل نظامی و امنیتی مطرح می‌شود. اما ضلع سوم که حالا و در قرن بیست و یکم بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده، مسائل اقتصادی و تجاری به شمار می‌رود.
درست است که ما تمام تحولات دنیا را اصطلاحاً «سیاسی پایه» یا «امنیتی پایه» می‌نگریم، اما واقعیت این است که اقتصاد مهمترین رکنی است که در تحلیل‌ها از آن غافل می‌شویم. بسیاری از اقتصاددانان مشهور دنیا که دست به قلم هستند، بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند که نظامی‌گری‌های آمریکا و استقرار سربازان ارتش این کشور و متحدان آن در ناتو، بیشتر جنبه اقتصادی دارد، نه سیاسی یا امنیتی. ممکن است حملات و رفت و آمد نظامیان آمریکا در کشورهایی مانند افغانستان، عراق، سوریه و حتی کشورهای آمریکای مرکزی که در دهه ۹۰ میلادی رخ داد، از نظر شکلی توجیه امنیتی یا سیاسی داشته باشد اما به عقیده اقتصاددانان این اقدامات در منظر ماهوی ریشه اقتصادی دارد.
نمونه این اقدام را باید استقرار نظامیان ایالات متحده در سوریه دانست. زمانی که بحران در این کشور کلید خورد، آمریکایی‌ها به دقت نقشه سوریه را مورد بررسی قرار دادند و سپس نقاط شمال و شمال شرقی این کشور را برای استقرار کُردهای سوریه که زیر نظر آنها آموزش دیده بودند و تسلیح شده‌ بودند، انتخاب کردند. آنها سال‌های سال وارد نزاع سوریه نشدند و سپس در میانه بحران شامات وارد مناطق شمالی این کشور شدند. دلیل این جای‌گیری آنها هم کاملاً مشخص بود؛ چراکه مناطق شرقی و شمالی سوریه، تنها منطقه‌ای است که بزرگترین چاه‌های نفت سوریه در آن قرار دارد و به همین دلیل آمریکایی‌ها برای دستبرد به منابع انرژی سوریه در این نقاط مستقر شدند.
این مثال را برای این مورد اشاره قرار دادیم که به سادگی توضیح دهیم، ابرقدرت‌ها بحران بعدی پیش‌روی خود را چالش‌های اقتصادی می‌دانند، نه مسائل نظامی و سیاسی. اینکه امروز چین وارد یک جدال مشخص با ایالات متحده شده، دلیل مهمی به نام اقتصاد دارد و همه می‌دانند که رویارویی این دو غول، می‌تواند در آینده تبعات به شدت زیان‌باری بر اقتصاد جهانی بگذارد. اینکه جنگ‌های اقتصادی و تقابل‌های تجاری مانند جنگ تعرفه‌ای که دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا علیه چین به راه انداخت تا چه اندازه بر وضعیت اقتصادی دنیا تاثیرگذار بوده، موضوعی‌ست که واکاوی آن زمانبر اما ممکن است، ولی در نهایت این یک سناریو بود که در ساختار بالادستی ایالات متحده و چین ترسیم شده بود و او آن را پیاده‌سازی کرد.
در این میان اما آنچه که به عنوان یکی از موتورهای محرک برای به راه افتادن یک بحران اقتصادی عظیم باید مورد توجه قرار بگیرد، تاثیر پاندمی کرونا بر اقتصاد جهانی است. همه به وضوح دیدند که از زمان همه‌گیری کووید۱۹ در جهان، وام‌های سنگین و کمک‌های مالی زیادی توسط دولت‌ها به مردم ارائه شد. حتی اتحادیه اروپا به عنوان یک بلوک سیاسی – اقتصادی منطقه‌ای که ۲۷ عضو دارد، به سطحی از استیصال رسید که در نهایت کمیسیون اروپا مجبور به ارائه وام‌های سنگین به کشورهای ضعیف‌تر این اتحادیه شد.
بر همین اساس حالا بسیاری از مقامات رسمی و غیر رسمی ایالات متحده که به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا شناخته می‌شود به صورت عریان یا سربسته خبر از وقوع «ابرتورم» در سال آینده میلادی می‌دهند. در این میان جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که انتظار دارد روند افزایش قیمت‌ها در نیمه اول ۲۰۲۲ هم ادامه داشته باشد، اما وی انتقادهای مکرر مبنی بر خارج شدن کنترل تورم از دست دولت آمریکا را رد کرد. او در گفت‌وگوی اخیرش با بلومبرگ گفت که انتظار می‌رود تورم در نیمه دوم سال آینده میلادی با برطرف ‌شدن مشکلات زنجیره عرضه و بازار کار و سایر مشکلات به‌ وجود آمده از همه‌گیری کرونا کاهش یابد و شرایط فعلی را موقتی خواند. وزیر خزانه‌داری آمریکا ضمن رد انتقادهای موجود اعلام کرد که فکر نمی‌کنم کنترل تورم از دست ما خارج شود. آمریکایی‌ها اخیرا چنین تورمی را در بلندمدت تجربه نکرده‌اند، ولی انتظار داریم با برگشتن شرایط به سطح طبیعی، این تورم هم پایان ‌یابد.
در این راستا جروم پاول، رییس فدرال‌رزرو آمریکا چند روز پیش با ابراز نگرانی در مورد ادامه روند افزایش تورم گفت که بانک مرکزی موقتاً خرید اوراق عرضه را محدود می‌کند ولی هنوز تصمیمی برای بالا بردن نرخ بهره ندارد. یلن در طرف‌داری از پاول به تنش‌های موجود در بازارهای مالی اشاره و اعلام کرد که هسته سیستم مالی ما به‌ خاطر بهبود نقدینگی سرمایه‌ای و مدیریت بحران‌ها عملکرد بسیار خوبی داشته‌ و این پیشرفت‌ها از گذشته پابرجا مانده است. این در حالیست که آمریکا در ۲۰۲۱ دومین کسری بودجه بزرگ را طی یک سال تجربه کرده است. کسری بودجه آمریکا در سال مالی منتهی به سپتامبر سال جاری، ۲.۷۷ تریلیون دلار محاسبه ‌شده ولی این رقم در سال مالی گذشته برابر با ۳.۱ تریلیون دلار بود.

آیا می‌توان به بیت‌کوین پناه بُرد؟

اینکه آمریکا قرار است در سال ۲۰۲۲ میلادی یک تورم را شاهد باشد موضوعی است که مقامات این کشور هم آن را به صورت تلویحی تایید کرده‌اند اما آنها هم مانند بسیاری از سیاستمداران کشورهای دیکر دوست ندارند این پیام را مخابره کنند که توان رویارویی با این پدیده را ندارند. در همین راستا برخی از چهره‌هایی که به صورت رسمی در ساختار سیاسی – اقتصادی آمریکا قرار ندارند، اقدام به انتشار تحلیل‌ها و اظهارنظرهای خود کرده‌اند. به عنوان مثال جک دورسی، مدیرعامل توئیتر و شرکت اسکوار در توئیتی نسبت به ابرتورم در آمریکا هشدار داد. او در حساب کاربری خود نوشت: «ابرتورم به زودی همه‌چیز را تغییر می‌دهد و این اتفاق در حال رخ دادن است».
توئیت مدیرعامل توئیتر اگر چه شگفت‌انگیز نیست اما با این وجود تورم قیمت مصرف‌کننده آمریکا نزدیک به بالاترین سطح ۳۰ سال اخیر خود رسیده است. این توئیت همچنین در تایید سخنان جروم پاول، رئیس فدرال‌رزرو منتشر شد که تایید کرد فشارهای تورمی احتمالاً بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی تداوم خواهد داشت. اما در این میان مختلفانی وجود دارند که مخالف سخنان مدیرعامل توئیتر هستند. دانیل درنزر، استاد دانشگاه تافتز مدعی است که ابرتورم واقعی را در دهه ۹۰ میلادی در اوکراین تجربه کرده و وضعیت موجود امروز آمریکا چنین نشانه‌هایی ندارد.
اما آنچه در این میان باید مورد توجه قرار بگیرد این است که برخی دیگر از چهره‌های نام آشنای عرصه اقتصاد و تکنولوژی معتقدند که این تورم وجود دارد و تنها راه حل در امان ماندن از آن تبدیل سرمایه به بیت‌کوین است. به عنوان مثال مایکل سایلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی، موضوع جالبی را در حساب توئیتر خود مطرح کرده است. او می‌گوید مشکل فعلی تورم است و تنها راه حل ممکن را باید بیت‌کوین دانست. چند ساعت پس از اظهارات وی، مجله بیت‌کوین بلافاصله این مواضع او را در اکانت توئیتر خود بازنشر کرد. در گزارشات دیگری که به این سخنان مایکل سایلور اشاره داشت آمده است که اگرچه همه‌گیری کرونا منجر به افتا شدید اقتصاد جهانی شده، اما فضای رمزارزها افزایش بی‌سابقه قیمت را تجربه کرده‌اند.
در ادامه این وضعیت مکس کایزر، کارشناس بازارهای مالی و یکی از طرفداران بیت‌کوین هم به منتقدانی که می‌گویند ابرتورم رخ نمی‌دهد اعلام کرد: «زمانی که قیمت بیت‌کوین به هر واحد ۱۰۰ هزار دلار برسد، ترس واقعی در اقتصاد آمریکا و دنیا پدیدار خواهد شد». او معتقد است که دلار آمریکا در آستانه سقوط ناشی از یک ابرتورم قرار دارد و اعتماد به آن در حال از بین رفتن است و حتی ممکن است به زودی شاهد محو شدن دلار از بازارهای مالی باشیم.
اما این مواضع که در تایید بیت‌کوین ارائه شد، مخالفانی هم دارد. استیو هانکه، اقتصاددان و مخالف بیت‌کوین و کسی که خود را متخصص تورم و ابرتورم می‌داند هم مدعی است که تا به حال تنها ۶۲ ابرتورم در تاریخ جهان به ثبت رسیده و در حال حاضر هیچ کشوری با ابرتورم دست و پنجه نرم نمی‌کند. پیتر شیف، منتقد معروف بیت کوین و مدیرعامل یورو پسیفیک کپیتال هم دقیقاً برخلاف نظر مدیرعامل توئیتر تحلیل می‌کند او در توییت خود نوشت: «درصورت وقوع ابرتورم، برای در امان ماندن از آن بیت کوین گزینه مناسبی نخواهد بود؛ بلکه تنها املاک و مستغلات می‌توانند در برابر آن مناسب باشند». وی همچنین عنوان کرد که بیت کوین برخلاف طلا، یک دارایی واقعی نیست و باید آنرا سرمایه خیالی در نظر گرفت.
با نگاهی به این نظرات و با توجه به تایید به وقوع پیوستن تورم در آمریکا از سوی مقامات رسمی ایالات متحده، بسیاری حالا معتقدند که بیت‌کوین به عنوان پدربزرگِ ارزهای دیجیتال می‌تواند پناهگاه امنی برای حفظ دارایی‌ها به حساب بیاید و برخی دیگر این تحلیل را قبول ندارند. بر همین اساسی باید دید که در ماه‌های منتهی به پایان سال ۲۰۲۱ و پس از ژانویه ۲۰۲۲ حجم کل بازار رمزارزها به چه سطحی خواهد رسید و در آنجاست که می‌توان سخنان موافقان و مخالفان را محک زد.

گزارش: فرشاد گلزاری

 

لینک کوتاه : https://najvakhabar.ir/?p=32294

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.