چرا نمایندگان مجلس با لایحه «اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو» مخالفت کردند؟

چرا نمایندگان مجلس با لایحه «اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو» مخالفت کردند؟
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم اراک درباره بازگشت لایحه «اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو» به کمیسیون مربوطه، به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت.

به گزارش نجواخبر، محمدحسن آصفری در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری با انتقاد از بازگشت لایحه «اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو» به کمیسیون مربوطه خطاب به قالیباف رئیس مجلس گفت: در اینکه شما مطمئناً پیش قدم‌تر و دلسوزتر نسبت به مسائل کشور و مردم هستید شکی نیست اما واقعاً این شبهه برای ما ایجاد شده که چه اتفاقی افتاد؟ چرا شفاف نشد؟ موضوع اسقاط خودرو در دستور کار بود، دیروز ۵ دقیقه وقت مانده بود تا جلسه تمام شود و تمام مواد آن هم تصویب شده بود.

وی با طرح این پرسش که آیا واقعاً نایب رئیس مجلس اختیار رأی گیری درباره موضوع اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو را نداشت یا اینکه پشت‌پرده چیز دیگری است؟ ادامه داد: واقعاً برای نمایندگان سؤال است که چه شعبده بازی و اتفاقی افتاد؟ در جلسه دیروز باید رأی گیری انجام می‌شد، این تبعیض ناروا است؛ بسیاری از رانندگان کامیون منتظر هستند و هر روز با نمایندگان مجلس در ارتباطند و یک هفته است که مردم معطلند تا تکلیف‌شان در حوزه اسقاط خودرو روشن شود.

این نماینده مجلس اظهار کرد: الان برای من و بسیاری از نمایندگان سؤال برانگیز است که چرا موضوع به این مهمی که ۱۰ روز است نمایندگان کمیسیون صنایع و دولت بر روی آن وقت گذاشتند و رانندگان زحمت‌کش کامیون‌ها، کشنده‌ها و تریلرها همه منتظر هستند، چطور شد که یک دفعه از دستور کار خارج شد. این دومین بار است که این موضوع از دستور کار خارج شد و به کمیسیون رفته و معلوم نیست مجدداً با چه دستوری قرار است بازگردد.

آصفری خطاب به قالیباف گفت: می‌دانیم دغدغه شما اتوبوس‌ها و ناوگان جاده‌ای هم هست اما می‌گذاشتید اول این موضوع تصویب شود.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس، در پاسخ به تذکر آصفری با بیان اینکه علت اینکه «دیروز رأی گیری انجام نشد این بود که برای رأی گیری عدد نداشت (تعداد نمایندگان به حد نصاب رأی گیری نرسیده بود) و این روشن است»، گفت: اینکه گفته می‌شود امروز که رای‌گیری شده، چرا مطرح شد که باید دو سوم رأی موافق وجود داشته باشد، اولاً باید آیین نامه را رعایت کنیم، همچنین تصویب این طرح حتی نصف به علاوه یک هم رأی نیاورده و تنها ۴۵ درصد رأی آورده است.

وی با تاکید بر اینکه موضوع خودروهای فرسوده حتماً موضوع مهمی است که تمام نمایندگان نسبت به بحث حمل‌ونقل عمومی بسیار حساس هستند، گفت: با توجه به اینکه جزئیات طرح رأی نیاورد، من می‌توانستم برای حذف این موضوع رأی گیری کنم اما به کمیسیون ارجاع دادم چون موضوع مهم است؛ یعنی دوستان ما در کمیسیون حتماً در فرصتی که تا جلسه بعدی مجلس وجود دارد در این زمینه تلاش خواهند کرد و سیاست ما قطعاً این است.

رئیس مجلس عنوان کرد: رانندگان عزیز ما بدانند که ما نسبت به این موضوع نگاهی کاملاً توسعه‌ای و همه جانبه داریم. حتماً برای رانندگان به ویژه رانندگان جاده‌ای و مخصوصاً ماشین‌هایی که خودراننده و خود مالک هستند و بیش از ۲۵ سال است که خودروی‌شان اسقاطی محسوب می‌شود، شرایطی فراهم می‌کنیم که بتوانند این ماشین‌ها را اسقاط و ماشین‌ نو جایگزین کنند.

قالیباف ادامه داد: حتماً مشکلات بخشی از خووروهایی که سایپا تعهد داده و آن بخشی که ۳ سال است در گمرکات وجود دارد را حل می‌کنیم. اگر امروز می‌گوییم که ما موقعیت ترانزیتی داریم، یعنی همین زحمت کشان ما حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار راننده هستند و ماشین‌های ۲۵، ۳۰ و بعضاً ۴۰ ساله دارند. ما مصمم هستیم که این موضوع را حل‌وفصل کنیم و مجلس حتماً با همت نمایندگان عزیز این کار را انجام می‌دهد و نمایندگان نگرانی در این باره نداشته باشند؛ چراکه نمی‌گذاریم زمان ببرد و این اطمینان وجود داشته باشد که در اولویت های مجلس است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/13713

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.