سرمایه‌گذاری بلندمدت به سبک مدیریت دانشی برای حفظ دارایی‌ها و سرمایه سهامداران

سرمایه‌گذاری بلندمدت به سبک مدیریت دانشی برای حفظ دارایی‌ها و سرمایه سهامداران
شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ صنعتی و معدنی برای رشد تولید، فروش و سودآوری‌شان اقدامات متعددی را در قالب طرح‌های توسعه‌ای در زمینه‌های مختلف اقتصادی اجرا می‌کنند. این برنامه‌های توسعه‌ای بیش‌تر در بخش‌های کوتاه و بلندمدت ارایه و انجام می‌شود.

به گزارش نجواخبر، در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، بخشی از دارایی اولیه شرکت‌ها به مدت یک سال یا کمتر به طرح‌هایی مانند معاملات در بازارهای سهام، ارزهای دیجیتال و غیره اختصاص می‌یابد و سود حاصل از آن به سهامداران و سرمایه‌گذاران می‌رسد. ریسک سرمایه‌گذاری در روش کوتاه‌مدت به دلیل نوسانات زیاد بازارهای مذکور و همچنین صرف نقدینگی بالایی که در این نوع سرمایه‌گذاری می‌شود، بالاست هرچند به صورت مقطعی ممکن است سودآوری شرکت را افزایش دهد.

اما در سرمایه‌گذاری بلندمدت که بخشی از دارایی شرکت‌ها به یک یا چند برنامه و پروژه توسعه‌ای خاص اختصاص می‌یابد، مدت زمان طولانی‌تر و بیش‌تر از یک سال را شامل می‌شود و ممکن است تا 10 سال و یا بیش‌تر باشد. در سرمایه‌گذاری بلندمدت، میزان رشد ارزش دارایی‌های اختصاص داده شده به طرح‌ها پیش‌بینی شده بستگی دارد و روند سودآوری و بازدهی نیز ممتد و مداوم خواهد بود. سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات متداول‌ترین نوع سرمایه‌گذاری بلندمدت است.

در دهه‌های اخیر بسیاری از شرکت‌ها، هلدینگ‌ها، بانک‌ها و حتی سازمان‌های دولتی در بخش سرمایه‌گذاری بلندمدت وارد بازار املاک و مستغلات شده‌اند و متأسفانه نه‌تنها بازار ملک و مسکن را دستخوش تغییراتی کرده‌اند بلکه از وظایف اصلی در راستای افزایش تولید، فروش، سودآوری و همچنین صادرات مغفول ماندند.

1592310263

با نگاهی به گزارش عملکرد این شرکت‌ها در بازار سرمایه، می‌توان از وضعیت، نوع و نحوه برنامه‌های سرمایه‌گذاری هلدینگ‌های بزرگ مطلع شد. البته برخی هلدینگ‌ها که مدیریت دانشی را برای دارایی‌های‌شان انتخاب کرده‌اند نیز با انتشار گزارش عملکردهای مطلوب و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در طرح و پروژه‌های توسعه‌ای، سودآوری ممتد و مدوام را برای سهامداران و سرمایه‌گذاران‌شان به همراه داشته‌اند.

یکی از نمونه‌های مثالزدنی هلدینگ‌های بزرگی که بالاترین میزان سرمایه‌گذاری بلندمدت را همراه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای در راستای افزایش تولید و سودآوری انتخاب کرده، شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) است. میدکو در گزارش عملکرد 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1402 مبلغ 201.120.476 میلیون ریال را به سرمایه‌گذاری بلندمدت اختصاص داده که نسبت به کل سال مالی منتهی به 29 اسفند 1401 با رشد 73 درصدی همراه بوده است.

سرمایه‌گذاری بلندمدت بیش از 20 هزار میلیارد تومانی میدکو به نسبت دارایی 14 هزار میلیارد تومانی ثبت شده شرکت نزد سازمان بورس اوراق بهادار، همچنین 21 طرح توسعه‌ای بزرگ این شرکت حاکی از آن است که میدکو به عنوان یکی از هلدینگ‌های توسعه‌ای در بخش معادن و صنایع معدنی برنامه‌ریزی‌های مدونی را برای افزایش درآمد و بازدهی بلندمدت با کمترین میزان ریسک‌پذیری در دست اجرا دارد.

فولاد

زمان‌بندی درست و دقیق و اجرای به‌موقع این طرح‌ها، میدکو را در جایگاه نخست شرکت‌های بزرگ بورسی در زمینه سرمایه‌گذاری بلندمدت به نسبت ارزش کل دارایی‌ها قرار داده است که می‌تواند بالاترین میزان سودآوری و بازدهی را برای صاحبان سهام و سرمایه‌گذاران خود کسب کند. بنابراین میدکو را باید یکی از سهم‌های ارزشمند بورس تهران با بازدهی بسیار خوب و چشمگیر به ویژه در سال‌های آتی دانست که در پرتفو بیش‌تر سهامداران حقیقی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جای خواهد گرفت.

شایان ذکر است؛ میدکو به دلیل مدیریت مطلوب در بخش سرمایه‌گذاری در مهرماه امسال توانست برای سومین سال پیاپی، تندیس زرین جایزه بین‌المللی مدیریت دانشی را کسب کند. این جایزه در ششمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانشی (KM4D) با رویکرد توسعه و اعتلای سرمایه انسانی، بهبود بهره‌وری سرمایه انسانی از طریق کسب تجارب برتر و تعمیق کارکردهای سرمایه‌های دانشی در اقتصاد دانش‌بنیان با بالاترین امتیاز به میدکو اهدا شد. همچنین 14 شرکت زیرمجموعه میدکو نیز جوایز و گواهینامه‌های مختلفی را در این زمینه دریافت کردند.

گفتنی است؛ میدکو 21 پروژه توسعه‌ای را در دست اجرا دارد که 15 طرح به اتمام رسیده است و 2 طرح با پیشرفت بیش از 90 درصدی و 2 پروژه با پیشرفت 50 درصدی ادامه دارند. 2 پروژه نیز به بهره‌برداری رسیده است.

مولود غلامی- خبرنگار اقتصادی

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/192463

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب