کد خبر : 14639 تاریخ : ۱۴۰۱ چهارشنبه ۷ دي - 09:37
واکنش انگلیس به بازداشت افراد مرتبط با این کشور وزارت امور خارجه انگلیس در پی بازداشت عوامل مرتبط با این کشور و افراد دو تابعیتی در ایران به دلیل نقش داشتن در ناآرامی‌ها، با مطرح کردن ادعاهایی خواستار اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران شد.

به گزارش نجواخبر، دولت انگلیس با تکرار اظهارات مداخله‌جویانه درباره امور داخلی ایران خواستار اعمال تحریم‌های حقوق بشری بیشتر علیه آنچه «افراد دخیل در سرکوب معترضان در ایران» می‌خواند، شد.

این درخواست از سوی دیوید لامی، وزیر امور خارجه دولت سایه انگلیس پس از آن مطرح می‌شود که هفت نفر مرتبط با دولت انگلیس در ایران بازداشت شدند. گفته می‌شود که برخی از آن‌ها شهروندان دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی هستند.

لامی با مطرح کردن ادعای نقض حقوق بشر توسط ایران، گفت: حکومت ایران باید از طریق تحقیقی فوری توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل بابت هر جنایتی که مرتکب شده پاسخ‌گو شود.

علاوه بر این، جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس نیز به تازگی در صفحه توییترش نوشت که دولت این کشور مقامات ایران را پاسخ‌گو خواهد کرد.

وزارت امور خارجه انگلیس درباره بازداشت اخیر افراد مرتبط با انگلیس و افراد دو تابعیتی در ایران، گفت که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از مقامات ایران درباره گزارش‌های مربوط به این بازداشت‌هاست.

اظهارات مقامات دولت انگلیس در پی این مطرح می‌شود که روابط عمومی سپاه ثارالله استان کرمان، روز یکشنبه در اطلاعیه‌ای از ضربه به شبکه سازمان یافته مرتبط با انگلیس و فعال در جریان آشوب‌های اخیر در کرمان و دستگیری ۷ لیدر و عنصر اصلی آن خبر داد.

در متن این اطلاعیه آمده است:

«با الطاف الهی و اقدامات دقیق اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه ثارالله استان کرمان شبکه‌ای سازمان یافته تحت عنوان «زاگرس» که با هدایت مستقیم عناصری از کشور انگلیس و تشکیل تیم از عناصر فعال ضدانقلاب در داخل و خارج کشور به هدایت و راهبری توطئه های براندازی بویژه در جریان آشوب های اخیر می‌پرداختند شناسایی و در یک عملیات موفق تحت ضربه قرار گرفت.

در جریان ضربه به این شبکه، تعداد ۷ نفر از عناصر اصلی و لیدرهای آن در داخل کشور که در امر برنامه ریزی، هدایت، تولید محتوا و اقدامات میدانی در اغتشاشات و آشوب های اخیر مشارکت داشتند دستگیر شدند و همزمان با اقدامات فنی و سایبری، گروه‌ها و کانال های مرجع آنان نیز از دسترس خارج و مسدود گردید.

همچنین بین عناصر دستگیر شده، برخی افراد دوتابعیتی نیز حضور داشته‌اند که مترصد فرار از کشور بودند اما قبل از هر اقدامی در تور سازمان اطلاعات سپاه ثارالله استان کرمان گرفتار و روانه زندان شدند.»