محدودسازی برنامه‌های ایرانی توسط پلتفرم‌های آمریکایی+بیانیه

محدودسازی برنامه‌های ایرانی توسط پلتفرم‌های آمریکایی+بیانیه
وزارت ارتباطات در خصوص محدودسازی محتوا و برنامه های ایرانی توسط پلتفرم های آمریکایی، اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش نجواخبر، در اتفاقات این روزهای سپری شده، در موارد متعددی شاهد اعمال محدودیت‌های غیراصولی پلتفرم‌های خارجی علیه مسائل و برنامه‌های داخلی بودیم.

دو روز پیش به طور ناگهانی در یک اتفاق تازه و عجیب، کاربران دیگر امکان نصب اپلیکیشن روبیکا را از گوگل‌پلی ندارشتند و در ادامه سازوکار امنیتی گوگل پلی بارها به کاربرانی که روی دستگاه‌های خود برنامه روبیکا را داشتند اعلان خطر ارسال کرده و پیشنهاد پاک کردن این برنامه را به آنها داد.

در جایی دیگر اینستاگرام شبکه اجتماعی تصویری ذیل شرکت Meta Platforms است که از سال 2012 تا کنون یک دهه از سرویس‌دهی آن می‌گذرد، کلیدواژه‌های «آرتین و آرشام» را که مربوط به دو برادر کم‌سن‌وسال حادثه تروریستی شاهچراغ می‌شود را در اقدامی عجیب محدود کرد.

همچنین در اتفاقی مشابه می‌توان به سال 98 اشاره داشت که پس از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی شاهد بودیم که عکس‌ها و فیلم‌های آن شهید از روی این پلت‌فرم حذف شد.

همچنین در ساعاتی از روز گذشته گزارشات و خبرهایی توسط کاربران اینترنتی و کانال‌های اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اعلام ایمن نبودن اپلیکیشن فیدیبو توسط گوگل‌پلی منتشر شد که حاوی ادعاهایی است مبنی بر اینکه گوگل‌پلی برای فیدیبو که استارتاپی در حوزه انتشار کتاب صوتی و الکترونیک است، هشدار گذاشته است، که این ادعا توسط مدیران این برنامه‌ تکذیب شد.

در ادامه این ماجراها امروز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص این حواشی واکنش نشان داده و در خصوص محدودسازی محتوا و برنامه های ایرانی توسط پلتفرم های آمریکایی، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

در روزهای اخیر شاهد موج جدیدی از اعمال محدودیت های خارج از عرف پلتفرم های امریکایی در مواجهه با رویدادهای اجتماعی و برنامه های بومی ایران عزیز هستیم. حذف مطالب و هشتگ های مرتبط با شهدای مظلوم حادثه تروریستی حرم مطهر شاه چراغ(ع) در پلتفرم های آمریکایی و به طور مشخص حذف مطالب مربوط به کودکان مظلوم، آرتین و آرشام و از سوی دیگر اجازه انتشار و حتی ترویج ویدئوهای تحریک آمیز حاوی خشونت عیان، سطح تازه‌ای از استاندارد دوگانه این پلتفرمها را در تفسیر آزادی بیان و حقوق بشر آشکار کرده است.

همچنین پلتفرم گوگل پلی متعلق به شرکت گوگل، با استفاده از موقعیت انحصاری خود در گوشی های اندروید و بدون اطلاع قبلی در اقدامی خارج از عرف، فرایند محدودسازی برخی از برنامه‌ها و پلتفرم‌های پرکاربرد ایرانی را به بهانه حمایت از حریم خصوصی کاربران آغاز کرده است. این اقدام غیر مسئولانه در مورد برنامه های پرمخاطب ایرانی که عمدتاً حاصل تلاش جوانان نخبه این مرز و بوم‌اند و مورد استقبال میلیونی کاربران قرار گرفته‌اند، در حالی صورت پذیرفته است که طبق بررسی‌های این وزارتخانه، برنامه های فوق هیچ هشدار پیشینی از سوی گوگل دریافت نکرده بودند و علیرغم اینکه بلافاصله اعتراض خود را نسبت به این رفتار غیر مسئولانه اعلام کرده‌اند، تاکنون هیچ پاسخی از گوگل دریافت نکرده‌اند. لازم به توضیح است که اقدامات مذکور محدود به یک یا دو برنامه خبرساز نیست و طی دو هفته گذشته در خصوص چند برنامه‌ی کاربردی ایرانی دیگر نیز اعمال شده است.

علی ای حال، با وجود پیشینه سیاسی اقدامات یکجانبه شرکت های آمریکایی و همچنین تاکید توسعه دهندگان این پلتفرمها بر رعایت اصول حرفه‌ای مطابق استانداردهای بین‌المللی، شائبه سیاسی بودن این اقدام گوگل بسیار پر رنگ است، اما بدلیل اهمیت موضوع و حفاظت حداکثری از حقوق کاربران ایرانی در برابر هرگونه قصور یا تقصیر احتمالی، وزیر ارتباطات دستور داده‌اند درصورت دریافت مستندات مورد ادعای شرکت گوگل در خصوص پلتفرمهای ایرانی، کمیته‌ای شامل کارشناسان فنی خبره و مستقل برای بررسی دقیق این ادعاها تشکیل شود و نتیجه بررسی‌ها را به اطلاع عموم و بخصوص دستگاه های ذیربط از جمله مرکز ملی فضای مجازی برساند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به تکالیف و رسالت قانونی خود در حمایت از زیست بوم فناوری اطلاعات کشور، تمام قد پشت سر پلتفرم‌ها و شرکت‌های ایرانی توسعه دهنده خدمات حوزه اقتصاد دیجیتال ایستاده است و ضمن اینکه اجازه نخواهد داد که تصمیمات ضد ایرانی و استانداردهای دوگانه شرکت های امریکایی تلاش های جوانان این مرز و بوم برای تأمین نیاز های فناورانه مردم را به حاشیه ببرد، از تمام ظرفیت‌های فنی و قانونی خود برای حفاظت از حقوق کاربران ایرانی استفاده خواهد نمود.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/13333

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب