مصوبات دولت درباره شرکت‌های دانش‌بنیان و جانبازان و آزادگان بدون شغل

مصوبات دولت درباره شرکت‌های دانش‌بنیان و جانبازان و آزادگان بدون شغل
آیین‌نامه اجرایی یکی از مواد قانون جهش تولید دانش‌بنیان درباره تسهیل سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان به تصویب رسید و با آیین‌نامه اجرایی پرداخت کمک معیشت ماهانه به جانبازان و آزادگان بدون شغل و درآمد نیز موافقت شد.

به گزارش نجواخبر، هیئت وزیران در اجرای تکلیف مقرر در بند (ب) ماده (۱) قانون جهش تولید دانش‌بنیان مبنی بر به‌کارگیری منابع و اختیارات دستگاه‌های اجرایی با اولویت استفاده از ظرفیت همه ذی‌نفعان و شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان برای تسهیل سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات این شرکت‌ها و مؤسسات، آیین‌نامه اجرایی این بند از قانون یاد شده را به تصویب رساند.

مصوبات دولت درباره شرکت‌های دانش‌بنیان و جانبازان و آزادگان بدون شغل

توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و پیاده‌سازی الزامات آن در بخش‌های تخصصی، تقویت تولید و ساماندهی نظام استاندارد مورد نیاز برای ارتقاء کیفی، توسعه بازار و صادرات اقلام راهبردی و محصولات دانش‌بنیان، سهولت تشریفات بازرگانی و کاهش هزینه‌های تولید اقلام راهبردی و محصولات دانش‌بنیان، تسهیل فرایند‌های فروش اقلام راهبردی و محصولات دانش‌بنیان و تضمین بازپرداخت تعهدات دولت و به‌کارگیری ظرفیت‌های پژوهشی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی در تولید اقلام راهبردی و محصولات دانش‌بنیان، از جمله اهداف آیین‌نامه اجرایی یاد شده هستند و دولت در راستای رسیدن به این اهداف، وظایفی را به دستگاه‌های اجرایی مربوط محول کرده است.

به موجب این آیین‌نامه، دستگاه‌های اجرایی موظفند ظرف سه ماه پس از تصویب این آیین‌نامه، برنامه اجرایی حمایت از تولید دانش‌بنیان بخش مرتبط با دستگاه خود را با هدف ارتقای بهره‌وری، مدیریت سبز، کاهش ارزبری و توسعه صادرات کشور در قالب محور‌های زیر تدوین و برای تصویب به شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان ارائه دهند:

- فهرست اقلام راهبردی و محصولات دانش‌بنیان مورد نیاز بخش مربوطه
- ارزیابی توانمندی فنی و تولیدی کشور در زمینه اقلام راهبردی
- چگونگی به کارگیری منابع و اختیارات دستگاه اجرایی در بومی سازی، توسعه تولید و افزایش صادرات اقلام راهبردی و محصولات دانش‌بنیان
ـ محور‌های استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور و شرکت‌های دارای توانمندی تحقیق و توسعه در اجرای وظایف قانونی و بهسازی فرایند‌های دستگاه اجرایی
- توسعه زیست بوم نوآوری بخشی اعم از دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، پارک‌های فناوری، مراکز نوآوری، شرکت‌های دانش بنیان و فناور و بهره برداران و ارائه کنندگان خدمات تخصصی و صندوق‌ها و نهاد‌های مالی

موافقت با آیین‌نامه اجرایی پرداخت کمک معیشت ماهانه به جانبازان و آزادگان غیر حالت اشتغال و معسر بدون شغل و درآمد

هیئت وزیران در اجرای تکلیف قانونی مندرج در بند (هـ) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور درباره پرداخت کمک معیشت ماهانه بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان و آزادگان غیر حالت اشتغال و معسر بدون شغل و درآمد، آیین‌نامه اجرایی آن را به تصویب رساند.

به موجب این آیین‌نامه، کمک معیشت موضوع این آیین‌نامه معادل حداکثر ۱/۶ برابر حداقل حقوق کارکنان شاغل دولت در سال ۱۴۰۰ است.

متقاضیان برخورداری از کمک معیشت موضوع این آیین نامه، باید درخواست خود را در سامانه اعلامی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران ثبت و سپس اقرار نامه محضری مبنی بر بدون شغل و درآمد بودن را در سامانه یادشده بارگذاری کنند و بنیاد نیز مکلف است حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز کاری پس از ثبت نام متقاضی، به منظور احراز استحقاق متقاضی برای برخورداری از کمک معیشت و احراز بدون شغل بودن، اقدام کند.

بر اساس آیین‌نامه یاد شده، بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است نسبت به برقراری کمک معیشت که میزان آن از حداقل حقوق کارکنان دولت کمتر نباشد، برای مشمولان این آیین‌نامه بر اساس درصد جانبازی، شرایط سنی، بیماران صعب‌العلاج و افراد مشمول دارای محدودیت‌های جسمی حرکتی و ضایعات غیر جانبازی و با اولویت سه دهک اول و در چارچوب اعتبارات مصوب، اقدام کند.

اصلاح مصوبه دولت درباره پرداخت تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سال ۱۴۰۱

هیئت وزیران با هدف رفع موانع ساخت مسکن روستایی، پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی درباره اصلاح مصوبه مربوط به پرداخت تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سال ۱۴۰۱ را تصویب کرد.

به موجب اصلاح این مصوبه، سقف فردی تسهیلات از ابتدای سال ۱۴۰۱ با رعایت مقررات ملی ساختمان برای حداقل ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، مبلغ ۲ میلیارد ریال برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی (در مجموع به مدت ۲۰ سال) تعیین می‌شود.

وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر اساس معیار‌های شدت ضریب محرومیت، بالاتر بودن جمعیت نسبی و نسبت خانوادهه‌ای دچار بدمسکنی، روستا‌های هدف را انتخاب کند و اشخاص مشمول با اولویت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی به بانک عامل معرفی شوند.

شرایط استفاده از تسهیلات موضوع این تصویب نامه در سال ۱۴۰۱ عبارتند از:
الف) استفاده نکردن متقاضی از تسهیلات بانکی طرح ویژه نوسازی و بهسازی در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت در سنوات گذشته
ب) استفاده نکردن متقاضی از امکانات دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی در مناطق شهری (استعلام سبز بودن فرم «ج» از سامانه وزارت راه و شهرسازی)
ج) متقاضیان شهری در طرح‌های حمایتی مسکن، در صورت استفاده از تسهیلات مسکن در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت از سال ۱۳۸۴، امکان بهره‌مندی از طرح‌های حمایتی مسکن در شهر‌ها را ندارند.
د- استفاده از ظرفیت این آیین نامه برای مردان مجرد با اولویت متأهلین، بدون اشکال است.

همچنین به موجب مصوبه دولت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه آن‌ها برای پرداخت تسهیلات طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت با ضمانت سفته زنجیره‌ای اقدام کند.

در صورت درخواست متقاضی، بانک عامل سند مالکیت واحد روستایی در حال بهسازی و نوسازی را به‌عنوان وثیقه و ضمانت دریافت تسهیلات دریافت می‌کند.

علاوه بر این، متقاضیانی که از تاریخ تصویب این تسهیلات در شورای عالی مسکن ۲۵ آبان ۱۴۰۰ نسبت به انعقاد قراداد با بانک عامل اقدام کرده‌اند، می‌توانند از تسهیلات متمم تا سقف فردی تسهیلات (۲۰۰ میلیون تومان) از محل سهمیه سال ۱۴۰۱ و در چارچوب تضمین نامه صادره سازمان برنامه و بودجه کشور استفاده کنند.

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای ارتقاء سطح عملیاتی مدیریت بحران در حوزه مقابله با مخاطرات طبیعی

با موافقت هیئت وزیران و برای ارتقاء سطح عملیاتی مدیریت بحران در حوزه مقابله با مخاطرات طبیعی و انسان ساخت، مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در جهت تجهیز سوله مدیریت بحران و آزمایشگاه‌های تخصصی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران و تقویت زیرساخت‌ها در زمینه تشخیص هویت اجساد و بررسی‌های انجام شده، به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اختصاص یافت.

همچنین به موجب مصوبه دولت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران موظف شد که ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد این اعتبارات را هر سه ماه، به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند.

ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور اصلاح شد

هیئت وزیران با هدف تأمین نظر مجلس شورای اسلامی و رفع مغایرت قانونی درباره مصوبه مربوط به اصلاح ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس‌جمهور مبنی بر اصلاح مجدد مصوبه یاد شده موافقت کرد.

به موجب این اصلاحیه، دستگاه‌های اجرایی و همچنین دستگاه‌های اجرایی استانی مکلفند که پاداش پایان خدمت کارکنان خود را از محل فروش اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول مازاد در صورت وجود مجوز قانونی و همچنین صرفه‌جویی در اعتبارات هزینه‌ای، از محل درآمد اختصاصی تأمین و پرداخت کنند.

دولت، آیین‌نامه اجرایی حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک را اصلاح کرد

به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و رفع مغایرت قانونی درباره «آیین‌نامه اجرایی حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک»، این آیین‌نامه اصلاح شد.

بر این اساس، مصوب شد منابع این آیین نامه از حقوق ورودی واردات گوشی‌های همراه ساخته شده خارجی بالای ۶۰۰ دلار تأمین و پس از واریز به ردیف درآمدی مربوط در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و صددرصد این منابع برای حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک (میکرو الکترونیک)، به‌ منظور افزایش سرمایه صندوق اختصاص یابد و مطابق این آیین‌نامه، مصرف شود.

موافقت با اصلاح اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج

با موافقت هیئت وزیران و برای تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج اصلاح شد.

به موجب اصلاح اساسنامه یاد شده، سرمایه اولیه این صندوق، مبلغ ۱۰ میلیارد ریال، از محل منابع داخلی سازمان مطابق قوانین و مقررات مربوط تأمین و صددرصد کل سهم آن متعلق به دولت (سازمان بیمه سلامت ایران) است.

اصلاح تعرفه‌های تشویقی نسخه الکترونیک ارائه‌ دهندگان خدمات سلامت

برای تأمین نظر مجلس شورای اسلامی و رفع مغایرت قانونی اعلام شده درباره مصوبه مربوط به تعرفه‌های تشویقی نسخه الکترونیک ارائه دهندگان خدمات سلامت، هیئت وزیران با اصلاح این مصوبه موافقت کرد.

به موجب اصلاح این مصوبه، این تعرفه‌های تشویقی، معادل میزان تعیین شده در مصوبه، حسب عملکرد به تجویزگران طرف قرارداد، فقط در صورت ثبت تشخیص در قالب نسخه الکترونیک در سال ۱۴۰۱ پرداخت می‌شود.

اصلاح مصوبه دولت درباره تشویق ورود سرمایه و ارز از سایر کشور‌ها با نگاه تسهیل‌گرایانه

با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و برای تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه مربوط به تشویق ورود سرمایه و ارز از سایر کشور‌ها با نگاه سهیل‌گرایانه، اصلاح شد.

بر این اساس، وزارت کشور (فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران) موظف است حداکثر ظرف یک ماه برای اتباع خارجی که حداقل معادل یکصد هزار دلار به ارز‌های دیگر سپرده‌گذاری بلندمدت یا به همان میزان در ایران سرمایه‌گذاری کنند، پس از تأیید و اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، مجوز اقامت ۵ ساله صادر کند.

اصلاح آیین‌نامه نظارت بر ارائه خدمات ناوبری هوایی غیر نظامی

با هدف تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و رفع مغایرت و ایراد قانونی درباره آیین‌نامه نظارت بر ارائه خدمات ناوبری هوایی غیر نظامی، هیئت وزیران با پیشنهاد اصلاح این آیین‌نامه موافقت کرد.

به موجب اصلاح این آیین‌نامه، «نشریه اطلاعات هوانوردی» شامل نشریه‌ای حاوی اطلاعات معتبر، لازم و ضروری است که مطابق قوانین و مقررات مربوطه، منتشر می‌شود.

همچنین در مواردی که وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی، اقدام به تهیه و تدوین مقررات، ضوابط و الزامات مرتبط با هوانوردی در فضای کشور و فرودگاه‌ها می‌کنند که ممکن است به هر نحوی از انحا، هوانوردی غیر نظامی را دچار محدودیت یا متأثر کند، موظفند قبلاً نظر شورای عالی هواپیمایی کشوری را جلب کنند.

تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درباره تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس

هیئت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر درباره تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوعات مربوطه، تعیین کرد.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/13363

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب