افزایش برد سامانه باور ۳۷۳ در کمتر از دو سال محقق شد/ قابلیت مقابله با موشک‌های بالستیک

افزایش برد سامانه باور ۳۷۳ در کمتر از دو سال محقق شد/ قابلیت مقابله با موشک‌های بالستیک
فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش ارتقای برد سامانه باور ۳۷۳ یک کار تحقیقاتی بسیار سنگین و شبانه روزی در فاصله زمانی کمتر از دو سال انجام‌ شد، تصریح کرد: موفق شدیم در کمتر از دو سال برد این سامانه را به بیش از ۳۰۰ کیلومتر ارتقاء بدهیم.

به گزارش نجواخبر، امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد روز یکشنبه (۱۵ آبان) در مراسم رونمایی از سامانه باور ۳۷۳ برد بلند و افتتاح خط تولید موشک صیاد B4 اظهار داشت: امروز ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، باور ۳۷۳ را داریم. سامانه‌ای که در جهان حرف برای گفتن دارد.

وی افزود: همه مراحل ساخت و ارتقای سامانه باور ۳۷۳ در یک کار مشترک توسط عزیزان وزارت دفاع و نیروی پدافند هوایی ارتش انجام شد.

امیر صباحی فرد با بیان اینکه ساخت چنین سامانه‌ای با این برد و قدرت در جهان به سال‌ها زمان نیاز دارد، تصریح کرد: در حالی که چند سال بیشتر از ساخت و تحقیقات ما این سامانه نمی‌گذرد، دو سال قبل، در تست‌های اولیه ما در برد ۱۵۰ کیلومتر موفق شدیم تا هدف را منهدم کنیم. هدف مورد استفاده برای این سامانه، پهپاد بومی ساخت خودمان است.

وی افزود: هنگامی که در دنیا می‌خواهند هدفی را در برد زیر ۲۰۰ کیلومتر منهدم کنند از یک پهپاد یا هواپیمایی با سطح مقطع راداری بسیار بالا استفاده می‌کنند. اما، این توانمندی در باور ۳۷۳ وجود دارد که بتواند با پهپادها و همه هواپیماهای حتی هواپیماهای نسل پنجم با سطح مقطع راداری بسیار پایین، مقابله کند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه برای ارتقای برد سامانه باور ۳۷۳ یک کار تحقیقاتی بسیار سنگین و شبانه روزی در فاصله زمانی کمتر از دو سال انجام‌ شد، تصریح کرد: موفق شدیم در کمتر از دو سال برد این سامانه را به بیش از ۳۰۰ کیلومتر ارتقاء بدهیم. یعنی توانستیم یک هدف را در بالای ۳۰۰ کیلومتری با پهپاد ارتقاء یافته بومی منهدم کنیم. این پهپاد مجهز شده بود تا بتواند سقف ارتفاع بسیار بالا در بیش از ۴۰ هزار پا را انجام دهد.

وی ادامه داد: ما جزو اندک کشورهای جهان هستیم که توانستیم این سامانه پرقدرت بومی را بسازیم. هر میزان که تهدیدات به پیش برود، سامانه باور و سایر سامانه های پدافند هوایی جلوتر از تهدیدات بروز به پیش می‌روند. تجهیزاتی که اکنون در پدافند هوایی وجود دارد که گل سرسبد آن باور ۳۷۳ است و از نظر فناوری تجهیزات به روز دنیا است و دنیا نیز از آن مطلع است.

*وزیر دفاع: سامانه باور ۳۷۳ قابلیت مقابله با موشک‌های بالستیک را دارد

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم اظهار داشت: وزارت دفاع مأموریت تأمین نیازمندی‌های تسلیحاتی و تجهیزاتی نیروهای مسلح را در مقابله با تهدیدات و دفاع از مرزها به ویژه مرزهای هوایی بر عهده دارد.

وی افزود: متخصصان ما در وزارت دفاع و صنعت دفاعی موفق شدند در تولید یکی از سامانه های برد بلند که به نام باور ۳۷۳ نامگذاری شده، اقدامات خود را ساماندهی و دنبال کنند.

وزیر دفاع ادامه داد: برد درگیری سامانه باور ۳۷۳ در ابتدا ۲۰۰ کیلومتر و با ارتقای این سامانه در آخرین آزمایش انجام شده با همت عزیزان نیروی پدافند هوایی ارتش این سامانه در راستای مقابله با اهداف هوایی دورایستا، موشک‌های بالستیک و انواع هواپیماهای جنگنده و بمب‌افکن، موفق شد تا هدف مورد نظر را در برد ۳۰۵ کیلومتری مورد اصابت قرار بدهد.

امیر سرتیپ آشتیانی با اشاره به سایر قابلیت‌های سامانه باور ۳۷۳ تصریح کرد: سامانه مذکور این قابلیت را دارد تا با ۶ هدف درگیر شده و آنها را منهدم کند. بسیاری از کشورهای صاحب فناوری در دنیا آرزوی داشتن چنین سامانه‌ای را دارند.

وی در پایان تاکید کرد: قطعا این در ارتقای توان رزم نیروهای مسلح نقش آفرینی بسیاری خواهد داشت‌.

گفتنی است سامانه باور ۳۷۳ برد بلند رونمایی و در حاشیه آن خط تولید موشک پدافندی صیاد ۴B صبح روز یکشنبه در مراسمی با حضور امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافندهوایی ارتش افتتاح شد.

در آزمون تست سامانه باور ۳۷۳ برد بلند هدف دورایستا در برد بیش از ۴۵۰ کیلومتر توسط رادار بهینه شده سامانه باور ۳۷۳ کشف شد و در برد حدود ۴۰۵ کیلومتر ردگیری و در برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر مورد اصابت و انهدام قرار گرفت.موشک برد بلند صیاد B۴ دارای سوخت جامد مرکب بوده و برای نخستین مرتبه مورد ارزیابی عملیاتی قرار گرفت.

برد رادار کشف سامانه باور ۳۷۳ از ۳۵۰ به ۴۵۰ کیلومتر و برد رادار درگیری این سامانه از ۲۶۰ به ۴۰۰ کیلومتر ارتقا پیدا کرده است.برد موشک سامانه از ۲۰۰ به ۳۰۰ کیلومتر و ارتفاع درگیری آن از ۲۷ به ۳۲ کیلومتر افزایش یافته است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/13497

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.