هشدار رئیس شورای شهر تهران: وضعیت آب تهران بحرانی است

هشدار رئیس شورای شهر تهران: وضعیت آب تهران بحرانی است
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مسدود کردن آب در ایر ان و عراق از سوی ترکیه، در خصوص این طرح بیان کرد: موضوع آب در دنیا به عنوان یک بحث مهم مطرح است. وضع آب در تهران بحرانی است و مردم باید به این موضوع توجه داشته و آن را جدی بگیرند و اگر بارشی رخ ندهد، این وضعیت تشدید خواهد شد.

به گزارش نجواخبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران مهدی چمران در جریان بررسی طرح الزام شهرداری به احیا و مدیریت بازچرخانی آب در تهران با اشاره به مسدود کردن آب در ایر ان و عراق از سوی ترکیه، در خصوص این طرح بیان کرد: موضوع آب در دنیا به عنوان یک بحث مهم مطرح است. وضع آب در تهران بحرانی است و مردم باید به این موضوع توجه داشته و آن را جدی بگیرند و اگر بارشی رخ ندهد، این وضعیت تشدید خواهد شد.

رئیس شورا در ادامه با تأیید موضوع فرونشست تصریح کرد: با توجه به این نکته همه پشت بام‌ها و پیاده روها یا آسفالت و یا موزاییک است امکان نفوذ آب به منابع زیرزمینی وجود ندارد، یکی از اقداماتی که شهرداری می‌تواند در این باره انجام دهد، جمع آوری آب‌های سطحی است. ما می‌توانیم از ظرفیت پس آب‌ها در تمام پارک‌ها استفاده کنیم. اصراری نیست که لزوما جوی‌های آب از بتن ساخته شود یا اگر قرار است چنین باشد از بتن نفوذپذیر برای این منظور استفاده شود.

وی درباره آب‌های جمع شده در پشت بام‌ها نیز گفت: این آب‌ها به فاضلاب‌ها هدایت می‌شود در واقع در یک چرخه معیوب قرار دارد به این معنا که ما آب پاکیزه را با هدایت به سمت فاضلاب آلوده کرده و مجددا برای تصفیه می‌فرستیم. این آب‌ها در برخی مناطق هدر می‌رود برای تأثیرگذاری بیشتر می‌توان در این زمینه از مشوق‌هایی نیز استفاده کرد.

آبخیزداری نکته دیگری که چمران ضمن تاکید بر توجه بر آن بیان کرد: آب‌های که از کوه‌ها روان می‌شود تبدیل به سیل می‌شود که با آبخیزداری می‌توان جنگل‌ها و یا درختان شمال شهر را که فاقد آب کافی هستند، آبیاری کرد.

رئیس شورا گفت: بازه زمانی که برای این اجرای این برنامه در نظر گرفته شده است، طولانی است، ما تا این اندازه زمان نداریم که سالانه 15 میلیون متر مکعب به منابع آبی بیفزاییم. اگر بتوان این طرح را در بازه زمانی کوتاه تری اجرایی کرد، دولت نیز همکاری‌های لازم را در این زمینه انجام خواهد داد.

وی در خصوص آموزش و فرهنگ سازی عمومی در این باره توضیح داد: این نکته خوبی است و باید لحاظ شده و تنها به تبلیغ و توصیه‌های تکراری محدود نشود. این آموزش به ویژه در ساختمان سازی بسیار ضروری است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/13557

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب