اختصاصی؛

گزارشی از جنجال طرح دارویار در مجلس؛ از لزوم عذرخواهی از مردم تا نقش برخی شرکت‌ها در کمبود دارو و احتکار

گزارشی از جنجال طرح دارویار در مجلس؛ از لزوم عذرخواهی از مردم تا نقش برخی شرکت‌ها در کمبود دارو و احتکار
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه ۲۴ آبان ماه) در صحن علنی مجلس و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو، اجرای طرح دارویار و علل کمبودهای اخیر در کشور گفت: شاهد خیزش عظیمی در حوزه سلامت به نام نهضت سلامت الکترونیک هستیم که در یک سال و نیم گذشته تکالیف برجای مانده از ۱۵ سال قبل در حوزه امضای الکترونیک و تشکیل سامانه‌های مرتبط به دارو، بهداشت و تجهیزات پزشکی و کدینگ اقلام تجهیزات پزشکی و دارو انجام شد.

به گزارش نجواخبر، درجلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور و همچنین گزارشی از نحوه اجرای طرح دارویار تشریح شد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم در این باره گفت: : جمع بندی بررسی های صورت گرفته در کمیسیون بهداشت و درمان موید آن است علی رغم آنکه در تفاهم‌نامه 42 بندی اجرای طرح اصلاح سیاست های ارزی در حوزه سلامت وظایف هر یک از دستگاه های متولی برای مدیریت بهینه زنجیره تأمین و توزیع دارو و اجرای بهینه طرح دارویار مشخص گردیده است، اما به دلیل وجود برخی از ناهماهنگی‌ها و ضعف های عملیاتی دستگاه های مسئول، امروز از یکسو شاهد افزایش قیمت برخی از اقلام دارویی و بعضاً افزایش پرداخت از جیب بیماران هستیم.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مأموریت های سازمان غذا و دارو، تنظیم بازار دارو از طریق سیاست‌گذاری و تنظیم مقررات تولید، توزیع و عرضه است. بررسی های این کمیسیون حاکی از آن است که این سازمان تاکنون نه تنها در تخمین و پیش بینی داروهای مورد نیاز جامعه عملکرد مناسبی نداشته، بلکه با عدم اتخاذ یک مکانیسم دقیق و کارشناسی شده برای قیمت گذاری داروها در کمیسیون قیمت گذاری، زمینه ایجاد شوک در ابتدای زنجیره تأمین دارو به ویژه در روزها و هفته های اخیر را فراهم کرده است.

*مشکل کنونی دارو ناشی از عدم مدیریت بهنگام است

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی گفت: به عنوان دانشجوی 44 ساله داروسازی و آشنا به این صنعت باید بگویم که صنعت داروسازی یکی از پیچیده‌ترین صنایع و زنجیره‌ها است که باید نهادهای مختلف با مدیریت و برنامه‌ریزی به موقع تلاش کند تا محصول نهایی به دست مصرف‌کننده برسد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: بدون برنامه‌ریزی بهنگام و مدیریت بهنگام و دخالت موثر قبلی که 6 تا 9 ماه زمان می‌برد نمی‌توان محصولی داشته باشید. در زمستان سال گذشته و بهار و تابستان امسال در تمامی جلسات کمیته غذا و دارو و کمیسیون بهداشت مکرر این موضوع را به مسئولان وزارت بهداشت و حتی بالاتر یعنی معاون اول رئیس‌جمهور و ریاست جمهور این مطالب را هشدار دادیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه باید صنعت داروسازی دفاع کرد چرا که در سال گذشته این هشدارها را دادند، تصریح کرد: به این هشدارهای به موقع توجهی نشد، در واقع مشکل اصلی در این زمینه عدم مدیریت بهنگام درون و برون سازمانی است. اگر مشکلاتی مانند ارز، نقدینگی، سفارش مواد اولیه بهنگام و ... وجود دارد، باید به موقع برای آن تدبیر می‌شد. همه ما باید از مردم عذرخواهی کنیم چرا که برای تهیه یک شربت سرماخوردگی، آنتی هیستأمین یا مایعات مورد نیاز کودکان دچار مشکل هستیم.

*وزارت بهداشت مسئول کمبود دارو در هفته های اخیر است

سید مرتضی خاتمی درخصوص گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور گفت: تنظیم بازار دارو از مهم‌ترین مأموریت های تولیت نظام سلامت است. طرح دارویار در 23 تیرماه با محوریت جابه‌جایی یارانه از ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره اجرایی شد و این در حالی است که در رابطه تأمین نقدینگی، زنجیره تولید، واردات، عرضه و... باید مراقبت های لازم صورت می‌گرفت.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با ذخایر استراتژیک دارو و همچنین عرضه و تقاضا باید تدابیر لازم صورت می‌گرفت، افزود: این در حالی است که در رابطه با تکمیل پوشش بیمه‌ای، بلاتکلیفی درخصوص تخصیص و همچنین نوسانات نرخ ارز دچار مشکلاتی بودیم. امروزه نه تنها داروهای وارداتی کم مصرف، بلکه داروهای پرمصرف داخلی که قبلاً به راحتی در دسترس بود، دچار کمبود شده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: هر چند شاهد ضعف در قیمت گذاری یا کم کاری شرکت‌ها بوده ایم، اما تأخیر در تأمین اقلام مورد نیاز و... همگی مسئولیت آن با وزارت بهداشت است که باید پاسخ‌گو باشد، لذا امیدواریم نقش تنظیم گری و تولید دراین حوزه تقویت شود تا شرمنده مردم و بیماران نباشیم.

*یک ریال از بودجه شبکه سلامت الکترونیک پرداخت نشده است

فاطمه محمدبیگی در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور گفت: شاهد خیزش عظیمی در حوزه سلامت به نام نهضت سلامت الکترونیک هستیم که در طی آن بلافاصله در یک سال و نیم گذشته تکالیف برجای مانده از 15 سال قبل در حوزه امضای الکترونیک و تشکیل سامانه‌های مرتبط به دارو، بهداشت و تجهیزات پزشکی و کدینگ اقلام تجهیزات پزشکی و دارو انجام شد.

وی تأکید کرد: قرار بود 50 درصد از بودجه مذکور در حوزه نظام ارجاع به پزشک خانواده و سلامت الکترونیک یعنی به میزان 700 میلیارد تومان به این موضوع اختصاص پیدا کند اما تاکنون ریالی توسط سازمان برنامه و بودجه برای سلامت الکترونیک اختصاص پیدا نکرده، در این شرایط چطور می‌توانیم درگاه یکپارچه سلامت الکترونیک را تشکیل دهیم و از یکپارچگی داده‌ها صحبت کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم توضیح داد: عملاً برخی از سازمان‌های بیمه‌گر که نقش مهمی دارند از جمله سازمان تأمین اجتماعی، هنوز وارد درگاه یکپارچه نشده و تا وقتی که درگاه تبادلات اطلاعات سلامت الکترونیکی یکپارچه نشود، تحلیل دقیق داده‌ها برای تخمین میزان دارو، تجهیزات مورد نیاز امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی تأکید کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در این حوزه مسئولیتی بر عهده دارند اما سازمان برنامه و بودجه و وزارت صمت هم در حوزه تأمین بودجه و زیرساخت شرکت‌های داروسازی و به روز رسانی خطوط تولید دارو نقش آفرین هستند و تا زمانی که برای شرکت‌های داروساز تسهیلات بانکی وامی در نظر نگیریم نمی‌توانیم منتظر اعجاز در تولید دارو باشیم.

*ضرورت همراهی سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد در اجرای طرح دارویار

سیدجلیل میرمحمدی میبدی پس از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: روح حاکم بر طرح دارویار، اجرای مصوبه مجلس بود به این معنا که مابه التفاوت ارز ترجیحی با ارز نیمایی در اختیار بیمه قرار گیرد سپس این اعتبارات به داروخانه‌ها داده شود، در واقع قیمت دارو افزایش یابد اما پرداختی بیماران افزایش پیدا نکند. همچنین مقرر بود تعداد اقلام داروهایی که تحت پوشش هستند در طرح دارویار افزایش یابد.

وی با بیان اینکه قاچاق معکوس دارو که تا حدودی تأمین دارو در کشور را تحت شعاع قرار داده بود و مصرف بیش از اندازه داروها را از یاد نبرده‌ایم خطاب به دکتر قالیباف، ادامه داد: شاهد بودید که در ماه مبارک رمضان خطرات عدم همراهی با این طرح را به رئیس‌جمهور گوشزد کردم حتی بنده و آقای مقتدایی ماه‌ها قبل نامه‌ای در این باره نوشتیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: باید به عدم همراهی سازمان برنامه و بودجه، سازمان تأمین اجتماعی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در تأمین تسهیلات موردنیاز توجه شود. اجرای همه این طرح در اختیار وزارت بهداشت نیست.

میرمحمدی افزود: طی 5 ماه گذشته مکرر بر این موضوع در کمیسیون اصل 90 و کمیسیون بهداشت و درمان تاکید شد که اگر پرداخت‌ها به موقع نباشد و نظارت به صورت کامل و جدی صورت نگیرد این طرح با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود، اکنون باید گفت در صورت ادامه روند کنونی ممکن است طرح دارویار منجر به شکست شود که آسیب آن به مردم می‌رسد بنابراین در این حوزه به تصمیمات عاجل نیاز داریم.

*90 مورد از اقلام پرمصرف دارو در شرایط حادی قرار دارد

سیدالبرز حسینی با اشاره به موضوع کمبود دارو، گفت: یکی از موضوعاتی که مردم را رنج می‌دهد همین موضوع گرانی و کمبود دارو است و مردم گرفتار موضوع سلامت خود هستند.در طی سال 1400 قرار شد که دارو از سبد ارز ترجیحی خارج شود و تمرکز بر روی نظام بیمه‌ای حوزه دارو ایجاد شود و یارانه دارو و توزیع مناسب آن با توجه به نیاز بیماران اتفاق بیفتد و قرار بود مدیریت بهینه در زنجیره تأمین و توزیع دارو ایجاد شود.

نماینده مردم خدابنده در مجلس تاکید کرد: آقای وزیر بهداشت الان توضیح دهد که آیا دسترسی بیماران به دارو تسهیل شده است؟ زنجیره تأمین و توزیع دارو به ویژه در بخش داروهای مهم و موردنیاز بیماران با توجه به آماری که در گذشته بود و دست سازمان غذا و دارو است، آیا درست انجام شده است؟

حسینی با تاکید بر اینکه فرمان کار از دست متولیان دارو خارج شده است، مطرح کرد: نتیجه طرح «دارویار» فقط از حیث نسخه الکترونیکی اتفاق افتاده است اما داروهای نسخه الکترونیکی پیدا نمی‌شود، بیماران صعب العلاج با هزینه های هنگفت مواجه هستند و داروهای این بیماران نیز کمبود شدیدی دارند. الان داروهایی که به راحتی در اختیار مردم قرار می‌گرفت و ساده ترین آنها با مشقت به دست مردم می‌رسد. آقای دکتر قالیباف باید افرادی که در این موضوع ترک فعل کرده‌اند مورد پیگرد قرار بگیرند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به آمار کمبود داروها، تصریح کرد: طبق آمار از 3 هزار و 100 جریب داروی فعال در بازار 500 تا کمبود داریم. 90 مورد از اقلام پرمصرف در شرایط حاد هستند، با این شرایط آیا زندگی مردم در حوزه سلامت تأمین می‌شود؟

*عدم تأمین نقدینگی صنعت دارو یکی از مشکلات کمبود دارو است

حسینعلی شهریاری در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور گفت: واقعی شدن قیمت دارو، انتقال یارانه به انتهای زنجیره و مردم، عدم افزایش پرداختی‌ها توسط بیماران، توسعه صادرات، جلوگیری از قاچاق، اصلاح الگوی مصرف و کاهش فروش آزاد دارو از جمله دلایل اجرای طرح مذکور بود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به چالش‌های اجرای این طرح تصریح کرد: عدم تأمین به موقع منابع مالی توسط سازمان برنامه و بودجه و همچنین مجموعه‌های بیمه‌گر، عدم اطلاع‌رسانی و آموزش صحیح، عدم پیش‌بینی صندوق‌های بیمه‌گر نظیر شهرداری، صدا و سیما و ...، عدم تعیین تکلیف پزشکان و مراکز درمانی که با بیمه‌های پایه‌ قرارداد ندارند، عدم تأمین نقدینگی صنعت دارو و ... از جمله مشکلات بر سر راه اجرای طرح مذکور بوده است.

وی تصریح کرد: در تاریخ 6 مهر 1400 در خصوص کمبود دارو به ریاست جمهوری نامه‌ای ارائه شد و همچنین 13 مورد مکاتبه با مسئولان مختلف از جمله سران قوا انجام شد؛ در این میان در جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز به طور مستمر درباره کمبود دارو نکاتی مطرح شد اما بعد از 43 سال برای اولین بار متأسفانه اتفاقی رخ داد که خیلی از داروهای معمولی و پیش پا افتاده با کمبود مواجه شد.

شهریاری با انتقاد از جابه‌جایی 4 مدیر در سازمان غذا و دارو طی مدت اخیر افزود: در این میان یک میلیارد دلار باید به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص پیدا می‌کرد که در شهریور ماه انجام شد اما قرار بود 500 میلیون دلار دیگر اختصاص یابد که متأسفانه سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی از نقدینگی لازم برخوردار نبودند که محل تأمین منابع یاد شده از محل تبصره 14 بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه امروزه شاهد فعالیت اسنپ در حوزه دارو هستیم، گفت: این‌ها زیر نظر وزارت صمت فعالیت می‌کنند و اگر دارویی پیدا نشود برای متقاضیان ارائه می‌کنند و چند برابر قیمت ناصر خسرو به فروش می‌رسانند که حتی در اصل بودن آن داروها نیز جای تأمل وجود دارد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی شرکت‌ها اقدام به دپوی محصولات خود کرده تا افزایش قیمت صورت گیرد و همچنین تولیدات خود را کاهش دادند تا افزایش قیمت صورت بگیرد، گفت: با این شرکت‌ها قوه قضائیه باید برخورد جدی انجام دهد. متأسفانه این اقدام موجب شد علیرغم اینکه نمی‌خواستیم ارز بیشتری در این حوزه تخصیص یابد اما برای واردات این مهم انجام شد.

*توزیع پزشک در کشور عادلانه نیست

محمدرضا صباغیان بافقی با استناد به بند 3 اصل 25 قانون اساسی خطاب به رئیس مجلس گفت:در جریان صحبت وزیر ارتباطات چندین نفر با من تماس گرفتند که این مکالمه‌ها چندین بار قطع شد، حداقل بگذارید مردم مکالمه داشته باشند و اعصابشان خرد نشود.

وی درباره طرح دارویار تصریح کرد: در حال حاضر دارو کمیاب شده و مردم با مشکل روبه‌رو هستند، از سوی دیگر نظارت نیز انجام نمی‌شود. شربت 4 هزار تومانی 11 هزار تومان به فروش می‌رسد و سلیقه‌ای در این حوزه عمل می‌شود. ما از وضعیت نامناسب دارو می‌گوییم اما وزیر بهداشت درباره کرونا صحبت می‌کند. وضعیت کنونی دارو در کشور بی سابقه است که نشان ضعف شماست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه معاون پارلمانی وزیر بهداشت ضعیف است و معاونان از وی حساب نمی‌برند، گفت: در حوزه کاری شما پارتی بازی می‌شود و دانشجوی پزشکی از اصفهان به تهران منتقل می‌شود، اما دانشجویی که زن و بچه نیز دارد، نمی‌تواند به تهران منتقل شود که این پارتی بازی و ناعدالتی است، از شما می‌خواهیم این موضوع را حل کنید.

صباغیان با بیان اینکه توزیع پزشک در حوزه های انتخابیه ناعادلانه است، گفت: در برخی موارد در یزد پزشک عمومی نیز مرخصی می‌گیرد و مردم در این زمینه با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/13697

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.