آیا «خونِ سرد» فصل جدید دارد؟

آیا «خونِ سرد» فصل جدید دارد؟
تهیه‌کننده سریالِ پلیسی- جنایی شبکه نمایش‌خانگی در خصوص پایان سریال و ساختِ فصل دیگری از «خونِ سرد» توضیحاتی داد.

به گزارش نجوا خبر، واخر مرداد امسال، انتشار سریال جنایی «خون‌سرد» به کارگردانی امیرحسین ترابی در نمایش خانگی آغاز شد و پس از 18 قسمت، این مجموعه به پایان راه رسید.

«خون‌سرد» قصه یک پزشک را در اداره پزشکی قانونی روایت می‌کند که گذشته پر رنج او، از این شخصیت یک قاتل بی‌رحم ساخته است. اشتراکات «خون‌سرد» با سریال آمریکایی «دکستر» و اتفاقاتی که در ابتدای قصه رخ داد، باعث شد مخاطب از همان شروع قصه در جریان هویت واقعی «کسری» قرار بگیرد و در ادامه شاهد شیوه انجام قتل‌ها توسط او و جزئیات زندگی شخصی‌اش باشد. «خون‌سرد» مسیر روایت این قصه را چگونه طی کرد و با چه کیفیتی به پایان رسید؟
سریال «خون‌سرد» با گره‌هایی آغاز شد و به واسطه ابهام‌هایی که ایجاد کرد توانست مخاطب را با قصه خود همراه کند. شیوه‌های خاص «کسری» در به دام انداختن مجرمان و قتل آن‌ها، تلاش «امیرعلی» به عنوان پلیس قصه برای شناسایی او و پرونده‌هایی که در سریال به آن‌ها پرداخته شد.

نگاهی به پایانِ «خونِ سرد»
گروه بازیگران این مجموعه امیر آقایی، سارا رسول‌زاده، سارا بهرامی نیما شعبان‌نژاد تشکیل می‌داد اما ستاره اصلی «خون‌سرد» شهرام حقیقت‌دوست بود که با ایفای نقش پلیس قصه، حضور متفاوتی در سریال داشت و توجهات را به خود معطوف کرد. با توجه به اتفاقاتی که در قسمت‌های پایانی «خون‌سرد» رخ داد، می‌توان گفت پایان‌بندی سریال منطقی بود. تقریبا از اواسط قصه دیدیم که شخصیت «کسری» مرتکب چند خطا شد و «امیرعلی» قدم به قدم به او نزدیک‌تر می‌شد، بنابراین سرنوشتش در پایان «خون‌سرد» برای مخاطب قابل قبول بود.
پیشتر امیرحسین ترابی گفته بود که پایان مورد علاقه خودش دچار ممیزی شده و تغییر کرده است. معلوم نیست این ممیزی مربوط به سرنوشت «کسری» بوده یا خیر، اما در هر صورت وقتی اتفاقات «خون‌سرد» را کنار هم می‌چینیم، پایان‌بندی فعلی سریال دور از ذهن نیست و از سوی مخاطب پذیرفته می‌شود. برخلاف «کسری»، ماجرای مربوط به دایی خانواده و افشای راز‌های او که در قسمت‌های قبلی زمینه‌اش چیده شده بود، غافلگیری خوبی برای پایان سریال محسوب می‌شد.

در قسمت آخر «خون‌سرد»، همه ماجرا‌های قصه به سرانجام رسیدند و ابهامات مخاطب نیز روشن شد. نمای پایانی قسمت 18، می‌تواند شروع تازه‌ای برای این قصه باشد، اما به نظر می‌رسد شخصیت «رعنا» با بازی سارا بهرامی جایگزین چندان جذابی برای «کسری» نیست؛ چرا که جایگاه این کاراکتر، چهره‌ای که از خود به نمایش گذاشته، هوش و ویژگی‌های شخصیتی او با «کسری» قابل مقایسه نیست.

به هر حال سریال با او به پایان رسید آیا «خون سرد» ادامه‌ای خواهد داشت و یا این سریال هم به جمعِ سریال‌هایی می‌پیوندد که مخاطب منتظر است تا ادامه آن را مشاهده کند. هرچند وداعِ «خونِ سرد» توهین به حقوق مخاطب نبود! چرا که برخی از سریال‌های نمایش‌خانگی مثلِ «میدان سرخ» و «جزیره» و پیش‌تر «قهوه تلخ» هنوز مورد انتقادِ مخاطبینی است که پروپاقرص، این سریال‌ها را دنبال کرده‌اند.
تکلیفِ ادامه «خونِ سرد» چیست؟

به سراغِ بهمن کامیار تهیه‌کننده سریال «خونِ سرد» رفتیم با او درباره ادامه این سریال و خلأ ژانر جنایی و پلیسی در سینما و تلویزیون صحبت کردیم. او درباره ساخت فصل جدید این سریال که گمانه‌زنی‌هایی هم شده، به خبرنگار تسنیم گفت: در مورد ادامه‌اش تصمیمی گرفته نشده است. در صورتی که شرایط تولید فراهم باشد ما هم برای فصل دوم استقبال می‌کنیم. این شرایط باید از سمت پلتفرم به عنوان سفارش‌دهنده کار، فراهم شود. خوشبختانه بازتاب‌ها خوب بوده و بحمدالله مخاطبان از همه قشرها و طبقه‌هایی ابراز رضایت کردند و در خود پلتفرم هم آمار و ارقامی که پایش شده، نشان می‌دهد مخاطب از این کار رضایت داشته است.

این تهیه‌کننده با اشاره به اینکه مخاطبان تشنه تماشای ژانرهای پلیسی و اکشن و جنایی هستند، خاطرنشان کرد: امروز در سینمای ما کمتر به ژانرهای متنوع توجه می‌شود؛ سال‌هاست سینما تک ژانری پیش می‌رود و در ژانر فقیر بوده و باید «خونِ سردها» ساخته شود که مخاطب تشنه این نوع ژانرهاست. امروز باید به سمتِ ساخت کارهای پیچیده، ماجراجویی و از این دست کارها برویم.

وی در خصوص توجه پلتفرم‌ها به کیفیت، افزود: خوشبختانه اراده، نیت و قصد را در پلتفرم‌ها می‌بینم که دوست دارند سریال‌های پرمخاطب، جذاب و متفاوت بسازند و مبنای‌شان کیفیت است. باید شرایط را برای گرفتنِ مجوز ساخت و نمایش، آسان‌تر کنند و به استانداردهای شکست‌خورده تکیه نکنند. گروهی دنبال حاکم کردن همان تجربیات شکست‌خورده در پلتفرم‌ها هستند در حالی‌که صاحبان پلتفرم‌ها با سرمایه خصوصی نمی‌خواهند آن را تجربه کنند. آن چیزی را که در تلویزیون رایگان می‌بینند نمی‌توان این انتظار را داشت مخاطب، همان اثر را با حق اشتراک در پلتفرم ببیند. باید در پلتفرم‌ها استانداردها را با توجه به اهمیتِ جذابیت محتوا ببینیم.

کامیار در پاسخ به این سؤال که پرونده‌ «خونِ سرد» واقعی است، افزود: این سریال براساس ایده‌ها و تفکرات نویسندگان بوده و از رویِ قصه واقعی برداشت نشده است. البته ناگفته نماند از حیثِ ممیزی‌های اعمال شده هم باید به این نکته اشاره کنم که از این جهت آسیب نخوردیم و آن‌چیزی که پخش شده رضایت دارم.

تهیه‌کننده سریال «خونِ سرد» با اشاره به اینکه امیدوارم راه برای ساخت این نوع کارها در تلویزیون و نمایش‌خانگی و سینمای ایران باز شود، تصریح کرد: در مرحله فیلم‌نامه با دوستان ناجی‌هنر چالش‌های زیادی داشتیم برای اینکه بتوانیم پلیسی را به نمایش بگذاریم که با آن چیزی که مخاطب در واقعیت می‌بیند نزدیک شود. بتوانیم در این راستا، آستانه تحمل‌مان را بالا ببریم و نقاط ضعف و قوت‌شان را به نمایش بگذاریم و این نوع ساختارها به جذبِ مخاطب نزدیک‌تر است. تا پلیسی که یک چهره کاملاً مثبت و فاقد نقاط ضعف و کاستی نشان دهیم. مخاطب تشنه این ژانر است که در تلویزیون، سینما و نمایش‌خانگی شاهدش باشد و انتظار دارم راه را برای ساختِ چنین کارهایی باز بگذارند که همیشه مخاطب از تماشای چنین کارهایی لذت می‌برد.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/14717

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.