استقبال مشروط قالیباف از تغییر رئیس کل بانک مرکزی

استقبال مشروط قالیباف از تغییر رئیس کل بانک مرکزی
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از تغییر رئیس کل بانک مرکزی، این تغییر را اجتناب‌ناپذیر خوانده و شرط حل مشکلات ارزی اخیر را «اصلاح ساختاری، سیاستگذاری و مدیریتی» برشمرده است. قالیباف گفته نکاتی درباره سیاست‌های اعلامیِ رئیس جدید وجود دارد که در جلسات کاری به او منتقل خواهد کرد.

به گزارش نجواخبر، در نشست علنی صبح یکشنبه (11 دی) مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف اگرچه در بخشی از صحبت‌هایش از روی کار آمدن رئیس جدید بانک مرکزی استقبال کرد، اما تاکید کرد که ضرورت این جابه‌جایی، با اصلاحات ساختاری، سیاست‌گذاری و مدیریتی، تکمیل می‌شود تا مسئله بصورت پایدار حل شود.

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود با اشاره به روی کار آمدن محمدرضا فرزین به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی، ضمن تشکر از ابراهیم رئیسی گفت که «اقدام رئیس‌جمهور محترم مبنی بر تغییر رئیس کل بانک مرکزی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر بود.»

قالیباف تاکید کرده که «ضروری است این تغییر با اصلاحات ساختاری، سیاست‌گذاری و مدیریتی تکمیل شود تا مسئله بصورت پایدار حل شود؛ امید زیادی داریم با روی‌ کار آمدن رئیس کل جدید، این اتفاقات بیفتد.»

رئیس مجلس یازدهم با بیان اینکه "برخی نکات کارشناسی، درباره سیاست اعلام‌شده رئیس جدید بانک مرکزی وجود دارد که در جلسات کاری به او و مسئولان مربوط منتقل خواهم کرد"، تاکید کرده که «همه باید با تمام توان کمک کنند که رئیس جدید در مأموریت حساس خود موفق باشد.»

بر اساس این گزارش، پنجشنبه (8 دی) پس از افزایش تاریخی و رکوردشکنی نرخ دلار در کشور، علی صالح‌آبادی از ریاست کل بانک مرکزی برکنار شد و محمدرضا فرزین، مدیرعامل بانک ملی، جایگزین او شد.

فرزین در اولین اظهارات پس از انتصاب در این سمت، با تشریح سیاست‌های جدید ارزی، اعلام کرد که بر اساس این سیاست‌ها و به منظور تثبیت نرخ ارز، قیمت هر دلار نیمایی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است و این نرخ فعلا تثبیت‌شده خواهد.

اگرچه تغییر رئیس کل بانک مرکزی سبب ریزش حدودی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه شد اما روز گذشته روز خوبی برای بازار سرمایه نبود و شوک منفی تحمیل‌شده به بازار سرمایه، موجب شد شاخص کل دیروز 56 هزار واحد ریزش کند که در 26 ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.

مداخله در بازار ارز، تثبیت نرخ نیمایی و افزایش نرخ سود بانکی از جمله برنامه‌های اعلام‌شده رئیس کل جدید بانک مرکزی است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/14725

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.