مرکز رسانه قوه قضاییه:

آزادی سه هزار زندانی و رهایی ۱۶ محکوم به قصاص در سالگرد شهادت سردار سلیمانی

آزادی سه هزار زندانی و رهایی ۱۶ محکوم به قصاص در سالگرد شهادت سردار سلیمانی
مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که با دستور رییس دستگاه قضا سه هزار نفر زندانی واجد شرایط امروز(دوشنبه) به مناسبت سالگرد شهادت سردار دل ها آزاد شدند و ۱۶ محکوم به قصاص نیز از مجازات رهایی یافتند.

به گزارش نجواخبر، به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در آستانه سومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، آیین کمک به آزادی زندانیان محکوم مالی و جرایم غیرعمد با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در دادگستری استان کرمان و به صورت ارتباط ویدئوکنفرانسی با دادگستری‌های کل سراسر کشور برگزار شد.

به موجب این آیین که با یاد و خاطر سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی برگزار شد، در هر استان به عدد عمر بابرکت شهید سلیمانی، حداقل ۶۳ زندانی واجد شرایط از نعمت آزادی بهره‌مند شدند و ارفاقات قانونی دیگری نیز شامل حال تعدادی از زندانیان شد.

براساس این گزارش حدود سه هزار نفر زندانی واجد شرایط امروز با دستور رئیس قوه قضائیه آزاد شدند و ۱۶ محکوم به قصاص نیز با همت مسئولان قضائی و گذشت اولیای دم از قصاص رهایی یافتند.

این نشست در اجرای سیاست‌های دستگاه قضا در خصوص اعمال ارفاقات قانونی برای زندانیان واجد شرایط و ترویج صلح و سازش در دعاوی، به همت مرکز توسعه حل اختلاف، ستاد دیه و خیّرین برگزار شد.

مقدمات آزادی سه هزار زندانی در پنج روز

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در این مراسم طی سخنانی بهره‌مندی قریب به سه هزار نفر از زندانیان واجد شرایط از ارفاقات قانونی ظرف مدت پنج تا ۶ روز را کاری فوق‌العاده و ناشی از برکت خون مطهر شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی دانست و گفت: این اتفاق مبارک که منجر به بهره‌مندی قریب به سه هزار نفر از زندانیان و رهایی از قصاص ۱۶ نفر از محکومان شد، به برکت وجودی شهید حاج قاسم سلیمانی و مجاهدت‌های مخلصانه او در راه خدا بود.

رئیس عدلیه تصریح کرد: در طول سال، با صدور بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه و تعیین شاخص‌ها و معیارهای مقتضی و تعیین کارگروه‌های لازم، شاهد هستیم که مقدمات آزادی زندانیان واجد شرایط فراهم می‌شود اما اتفاقی که در ایام سالگرد شهادت حاج قاسم رخ داد و موجبات آزادی زندانیان واجد شرایط در سراسر کشور را فراهم آورد، از این حیث که در مدت زمان بسیار کوتاهی رخ داد، اتفاق فوق‌العاده‌ای بود و این امر مهم مگر به برکت وجودی شهید حاج قاسم سلیمانی محقق نمی‌شد.

رئیس قوه قضائیه بیان داشت: روحیه حاج قاسم سلیمانی همواره دست‌گیری از مستمندان و نیازمندان و پیش‌قدم بودن در کمک به مردم و خدمت‌رسانی دلسوزانه به آنها بود و بر همین مبنا پیشنهاد شد که در ایام سومین سالگرد شهادت این شهید والامقام، افرادی که به سبب بدهی و دِینی که دارند و یا ارتکاب جرایم غیرعمد محکوم شده‌اند و خانواده‌هایشان در مضیقه هستند، مورد مساعدت قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم به برکت خون مطهر حاج قاسم سلیمانی، ما نیز در راه اسلام مخلصانه تلاش کنیم و شهادت نصیب‌مان شود.

همچنین در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه گفت: امروز به برکت وجودی شهید سلیمانی و با پیشنهاد خانواده این شهید والامقام و در نتیجه اقدامات و پیگیری‌های به عمل آمده از ناحیه ستاد دیه، خیرین و شوراهای حل اختلاف، در تمام استان‌های کشور شاهد آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و محکومان مالی هستیم.

وی افزود: دستگاه قضائی ضمن آنکه بر برخورد قاطع با محرمان تاکید دارد اما در عین حال زمینه گسترش مهربانی را فراهم می‌کند و زمینه آزادی کسانی که استحقاق آن را داشته و برای جامعه خطرناک نیستند را فراهم می‌آورد.
حاج حسین سلیمانی برادر شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی نیز طی سخنانی در این مراسم بیان داشت: مطمئنا روح حاج قاسم از اقدامی که امروز در راستای آزادسازی زندانیان صورت می‌گیرد راضی خواهد بود و من به نیابت از خانواده این شهید، صمیمانه از قوه قضائیه و خیّرین که زمینه انجام این کار بزرگ را فراهم کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز با اشاره به ۶۳ سال عمر پربرکت شهید سلیمانی در زندگی دنیایی، اظهار کرد: امروز ما در شهرهای مختلف استان کرمان شاهد آزادی ۶۳ زندانی از محکومان مالی و بدهکاران معسر هستیم.

وی با اشاره به آزادی ۱۷۵ نفر از مددجویان واجد شرایط با همت ستاد دیه طی ۹ ماه گذشته، گفت: در ماه مبارک رمضان سال جاری، ۲۵ جشن گلریزان در استان کرمان برگزار و بیش از ۱۸ میلیارد تومان برای آزادسازی زندانیان از سوی خیرین مورد تعهد قرار گرفت که از این مبلغ تا امروز بیش از ۱۴ میلیارد تومان به حساب ستاد دیه پرداخت شده است.
عتباتی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی نیز در این مراسم ویدئوکنفرانسی با اشاره به آزادی ۲۶۴ نفر از محکومان مالی و جرایم غیرعمد، از توزیع ۹۰۰ بسته معیشتی میان خانواده‌های زندانیان بی‌بضاعت خبر داد.

آسیابی رئیس کل دادگستری استان گلستان نیز در این مراسم گفت: در آستانه سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی علاوه بر آزادسازی ۶۳ نفر از محکومان مالی و جرایم غیرعمد در استان گلستان، روز گذشته با حضور خدام آستان قدس رضوی و اولیای دم ۲ پرونده محکومان به قصاص، این پرونده‌ها منتهی به صلح و سازش شدند و گفت: روز گذشته تعداد احکام قصاص منتهی به صلح و سازش در استان گلستان طی سال جاری، به عدد ۱۸ رسید.

توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نیز در این مراسم از آزادی ۱۸۸ نفر از زندانیان که سه نفر از آنها محکوم به قصاص نفس بودند خبر داد.

صادقی رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی نیز از آزادی ۱۳۰ نفر از زندانیان استان خراسان رضوی به مناسبت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

دهقان رئیس کل دادگستری استان خوزستان نیز در این مراسم از آزادی بیش از ۱۰۰ زندانی، اعطای مرخصی به ۳۵۰ نفر از مددجویان و ایجاد صلح و سازش در ۴ پرونده قصاص این استان در آستانه سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران نیز طی سخنانی گفت: همزمان با ایام سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، به همت اعضای هیئت امنای ستاد دیه و شوراهای حل اختلاف استان تهران و با تلاش همکاران قضائی، سه گروه ۶۳ نفره از زندان آزاد شدند.

رئیس قوه قضائیه شامگاه یکشنبه وارد کرمان شد و در بدو ورود در گلزار شهدای این شهر حضور یافت و به روح شهدای آرمیده در آن مکان مقدس بویژه سردار دل‌ها ادای احترام کرد.


 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/14754

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.