ادعای جنجالی طالبان درباره محموله سوخت ایران+پاسخ ایران

ادعای جنجالی طالبان درباره محموله سوخت ایران+پاسخ ایران
طالبان مدعی شد که ۲۶ تانکر حامل سوخت بی‌کیفیت را که از ایران وارد افغانستان شده بودند، دوباره به این کشور بازگردانده است.

به گزارش نجواخبر، طالبان مدعی شد که ۲۶ تانکر حامل سوخت بی‌کیفیت را که از ایران وارد افغانستان شده بودند، دوباره به این کشور بازگردانده است.

امارت اسلامی با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که این تانکر‌ها حامل سوخت گازوئیل بودند و پس از بررسی کیفی محموله آنها، از دریافت مجوز اداره ملی استاندارد افغانستان محروم و از ولایت نیمروز به ایران باز گردانده شدند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که نتیجه تست‌های آزمایشگاهی انجام شده روی نمونه‌هایی از محموله سوخت یاد شده، غیراستاندارد بودن آن را تأیید کرد.

به نوشته رسانه‌های محلی افغانستان، این نخستین بار نیست که تانکرهایی حامل سوخت‌های «بی‌کیفیت» از سوی ایران به این کشور روانه و به دلیل مشابه بازگردانده می‌شوند.

اداره ملی استاندارد افغانستان نیز به تازگی تلاش‌ها برای جلوگیری از واردات سوخت با کیفیت پایین به این کشور را افزایش داده است.

این نهاد ناظر بر کیفیت کالا و خدمات در افغانستان در همین راستا از تاجران سوخت خواسته است تا بدون اطمینان از حداقل استانداردهای بنزین و گازوئیل، نسبت به واردات آن به افغانستان اقدام نکنند زیرا در غیر این صورت با برخورد قانونی مواجه خواهند شد.

با این حال به گزارش خبرگزاری‌های محلی، شماری از بازرگانان اغلب با پرداخت رشوه به گمرک و نیز به کارشناسان اداره ملی استاندارد، موفق می‌شوند سوخت و گاز مایع بی‌کیفیت را به افغانستان وارد کنند.

ایران از جمله بزرگترین صادرکنندگان کالا به افغانستان است و سوخت و مواد نفتی بخشی از این صادرات به حساب می‌آید به نحوی که هر سال هزاران تانکر حامل محصولات نفتی از ایران وارد افغانستان می‌شود.

خبرگزاری صدای افغان در گزارشی ضمن پوشش این خبر یادآور شده که مقامات امارت اسلامی برای کاهش وابستگی، به دنبال تولید نفت در داخل کشور هستند.

بنا به این گزارش، در همین راستا کار استخراج نفت و گاز از معدنی موسوم به «قاشقری» واقع در ولایت سرپل که گفته می‌شود ظرفیت استخراج ۷۸ میلیون بشکه نفت را دارد، از حدود سه ماه پیش آغاز شده است.

تانکرهای سوخت برگشتی از سوی طالبان، عراقی بوده‌اند


مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور افغانستان تاکید کرد که تانکرهای برگشتی سوخت متعلق به عراق بوده و ارتباطی به شرکت‌های ایرانی ندارد.

محمدمهدی جوانمرد قصاب درباره انتشار خبری مبنی بر برگشت ۲۶ تانکر حامل سوخت بی‌کیفیت به ایران از سوی طالبان گفت: این موضوع صحیح نیست و تکذیب می‌شود. این کامیون‌ها مربوط به بار ترانزیتی از کشور عراق به مقصد افغانستان بوده‌اند که در مرز زرنگ (میلک) از طرف افغانستان به دلیل کیفیت پایین برگشت داده شده است.

مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور افغانستان همچنین بیان کرد: به هیچ عنوان بار این تانکرها مربوط به شرکت‌های ایرانی نبوده است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/14785

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب