نشست خبری؛

لایحه معافیت مالیاتی دارو تائید شد؛ لایحه الحاق ایران به شانگهای رد/ شورای نگهبان برای گرانی‌ها چه می‌کند؟

لایحه معافیت مالیاتی دارو تائید شد؛ لایحه الحاق ایران به شانگهای رد/ شورای نگهبان برای گرانی‌ها چه می‌کند؟
سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه معافیت مواد اولیه دارویی و شیر خشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تایید شد.

به گزارش نجواخبر، هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز با اشاره به بررسی ۱۱ طرح و لایحه که از سوی مجلس و ۷ اساسنامه که از سوی دولت به شورای نگهبان ارسال شده بود و در شورا مورد بررسی قرار گرفت، گفت: لایحه معافیت مواد اولیه دارویی و شیر خشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده که به شورای نگهبان ارسال شده بود مورد بررسی قرار گرفت و مغایر موازین شرع شناخته نشد و در شورا تأیید شد.

وی درباره طرح بانک مرکزی که مشتمل بر ۶۷ ماده بود و در شورا بررسی شد گفت: این مصوبه به دلیل اینکه حجیم بود جلسات زیادی را به خود اختصاص قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: عمده ابهامات این طرح این بود که اختیارات موسعی در این طرح به ارکان بانک مرکزی داده شده بود که این اختیارات موسع را مغایر اصول قانون اساسی می‌دانستند یا یک مرجعی را برای رسیدگی به حل اختلافات بانکی خارج از دستگاه قضا معرفی کرده بودند که واجد ابهامات بود و این موارد مغایر اصول قانون اساسی شناخته شد. همچنین در برخی جاها مجازات‌های نامتناسب پیش بینی شده بود که جاهایی سنگین تلقی می‌شد و عدم تناسب بین جرم و مجازات مغایر امنیت قضائی عادلانه شناخته شد. همچنین در برخی موارد هزینه‌هایی را برای دولت پیش بینی کرده بود و ابهامات گسترده‌ای در این مصوبه بود و مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و به مجلس اعلام شد و اگر اصلاح کنند مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی ادامه داد: همچنین مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگ‌های بسیار مفصل بود که در شورای نگهبان بررسی شد و این لایحه ایرادات و ابهاماتی داشت که به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح، ارسال شد؛ البته اغلب این موارد ایرادات شکلی است و گویا در یکی از کمیسیون‌های مجلس در حال اصلاح است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت طرح بانک مرکزی گفت: این طرح راجع به ساختار و وظایف بانک‌ مرکزی است و همانطور که گفتم با اشکالات شورای نگهبان مواجه شد و ان‌شاءالله ایرادات را برطرف کنند ما مجددا بررسی می‌کنیم.

وی درباره اصلاح لایحه بودجه و برنامه گفت: دو لایحه بودجه و برنامه مهم هستند و هر مصوبه‌ای را که زودتر دریافت کنیم مبنای کار قرار میگیرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره افزایش تعداد نمایندگان در مجلس گفت: این موضوع هنوز در مجلس تصویب نشده و گویا در کمیسیون نهایی شده ولی در صحن هنوز به تصویب نرسیده است. در شورای نگهبان تاکنون نسبت به این موضوع صحبتی نشده است.‌


وی درباره طرح شفافیت قوای سه گانه گفت: این طرح در مجلس است و باید دید نمایندگان چه برنامه‌ای نسبت به طرح دارند. مصوبه در مجلس است و ما دیگر بعد از آن رفت و برگشت مصوبه را دیگر دریافت نکردیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه برخی هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص را به عنوان شورای نگهبان دوم تعبیر کردند و جایگاه این هیئت کجاست؟ گفت: بارها صحبت کردم و ممکن در کیفیت رسیدگی این هیئت نکاتی باشد ولی جایگاه این هیئت، قانونی است و باید توجه کنیم براساس قانون اساسی وقتی سیاست کلی از طرف رهبری ابلاغ می‌شود باید مبنای عمل قرار گیرد. هر نهادی صلاحیت خود را دارد و شورای نگهبان مصوبات را از نظر قانون اساسی و شرع بررسی می‌کند و این هیئت مصوبات را براساس سیاست های کلی بررسی می‌کند.

وی درباره اینکه برخی این هیئت را شورای نگهبان دوم می‌دانند گفت: بله این موضوع را شنیدم ولی هر کدام از نهادها صلاحیت های خود را دارند.

طحان نظیف درباره اقدامات انجام شده برای آشنایی مردم با قانون اساسی گفت: قانون اساسی میثاق ملی است و باید همه مسئولین آن را مطالعه و در ترویج آن تلاش کنند. در ترویج قانون اساسی زحماتی کشیده شده ولی کافی نیست و شورای نگهبان هم کارهایی در این خصوص انجام داده و کارگاه‌هایی برگزار کرده است.

وی درباره اینکه اعضای شورای نگهبان برای گرانی‌های افسارگسیخته چه اقداماتی می‌کنند گفت: اعضای شورا جزو مردم هستند و دغدغه های مردم را مورد توجه قرار می‌دهیم و در چارچوب وظایف قانونی خود با سایر قوا در حل مشکلات کشور همکاری می‌کنیم. من معتقدم حل مشکلات کشور جز از طریق همراهی همه مسئولان حاصل نمی‌شود.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/14880

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب