هوای پایتخت «مطلوب» است

هوای پایتخت «مطلوب» است
براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (۲۰ دی‌ماه) برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش نجوا خبر، پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که باتوجه به وزش باد مؤثر و ناپایداری جوی طی ساعات گذشته از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و برقرای وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال خواهد داشت. تداوم ناپایداری جوی و بارش پراکنده برف در طول روز از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد.

تداوم این شرایط جوی و وزش باد مؤثر تا اواخر وقت سه‌شنبه سبب کاهش غلظت آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق خواهد شد، هرچند با افزایش ترافیک شامگاهی کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

با توجه به حاکمیت ناپایداری جوی و بارش برف تا صبح فردا (۲۱ دی‌ماه) کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود. کاهش تندی باد در طول روز تا حدودی سبب تجمع آلاینده‌ها خواهد شد.

با تداوم ناپایداری جوی، بارش برف و افزایش نسبی تندی باد تا ساعات پایانی چهارشنبه تا حدودی از میزان غلظت ذرات معلق کاسته خواهد شد، بااین‌حال افزایش تردد خودروها سبب برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد خواهد شد.
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۷۷ یعنی شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۸۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول بود.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/14988

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.