حجم مبادلات تجاری منطقه ویژه اقتصادی لامرد از مرز ۸۶۱میلیون دلار عبور کرد

حجم مبادلات تجاری منطقه ویژه اقتصادی لامرد از مرز ۸۶۱میلیون دلار عبور کرد
کوروش فتاحی مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد که به مناسبت روز صادرات سخن می گفت با تبریک به همه فعالین عرصه صادرات، از عبور حجم مبادلات تجاری (واردات و صادرات) این کانون صنعتی و معدنی از مرز ۸۶۱ میلیون دلار خبر داد.

به گزارش نجواخبر، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، مدیر عامل این منطقه اقتصادی که به مناسبت روز صادرات سخن می‌گفت اظهار داشت: در شش ماهه نخست امسال صادرات کالا به ارزش افزون بر ۲۶۱ میلیون دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد به ۵ کشور دنیا صورت پذیرفته است.

وی افزود: عمده کالاهای صادر شده، شمش آلومینیوم، اسلب و بیلت بوده که کشور های ترکیه، چین، جمهوری آذربایجان، امارات متحده عربی و هند عمده خریداران کالای صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد از طریق این گمرک بوده‌اند.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد با اشاره به اثر صادرات بر توسعه منطقه افزود: صادرات غیر نفتی علاوه بر تقویت خود اتکایی کشور در زمینه تأمین ارز باعث قویتر شدن اقتصادی بنگاه های کوچک و بزرگ خواهد شد. ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی در منطقه ویژه به منظور حفظ و توسعه بازارهای صادراتی از مهم‌ترین دستاوردهای اقتصاد صادرات محور برای منطقه می‌باشد. البته این کار نیازمند عزم ملی دستگاه‌های اجرایی است. ضرورت دارد اقدامات راهبردی و موثری نیز از سمت دولت صورت گیرد تا نتایج فوق الذکر حاصل گرد

مهندس فتاحی با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی در این کانون صنعتی تصریح کرد: اگر امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه ویژه را فراهم کنیم، به دست آوردن بازارهای هدف صادراتی برای سرمایه‌گذار خارجی خیلی راحت تر و آسان تر است و تراز تجاری کشور را نیز افزایش خواهد داد. دولت نیز مصمم است که از سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهره مند گردد. نیروی کار ارزان، مواد اولیه قابل دسترس و نزدیکی به بازارهای تجاری دنیا و برقراری کریدور شمال جنوب می‌تواند گره سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه را بگشاید. البته از حضور سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور نیز بسیار استقبال خواهیم کرد.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد با اشاره به افق صادراتی منطقه ویژه بیان داشت:قطعاً هر کالا و خدماتی که در منطقه ویژه تولید می‌شود افق صادراتی متفاوتی خواهد داشت و بنا به نوع محصول این نگاه می‌تواند متغیر و متفاوت باشد. کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی می‌تواند ظرفیت مناسبی برای صادرات محصولات این منطقه باشد.

فتاحی با اشاره به موقعیت ژئوپلیتیکی کشور عزیزمان ایران و همچنین موقعیت سوق الجیشی شهرستان لامرد به چگونگی سهم واقعی منطقه از صادرات اشاره کرد و افزود: ایران عزیز در منطقه‌ای واقع شده که به اذعان همه اقتصاددان‌ها و کارشناسان سیاسی شاهراه ارتباطی جهان است، از یک سو خلیج همیشه فارس و از سوی دیگر دریای خزر موقعیت در دسترس داشتن آب های آزاد که مؤلفه مهم در صادرات است برای ما فراهم آورده است. شهرستان لامرد نیز به دلیل نزدیکی به دریا و امکان صادرات از چندین اسکله صادراتی نزدیک خود و همچنین ایجاد گمرک در منطقه ویژه و معافیت‌های مالیاتی منطقه جهت تولید و صادرات و وجود فرودگاه بین‌المللی و همچنین امکان ارتباط مسیر ریلی و متصل شدن به ریل سراسری کشور مزایای بالقوه‌ای را برای منطقه فراهم کرده که مطمئناً ما نیز از آن استفاده خواهیم کرد.

منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب فارس و در نقطه تلاقی استانهای بوشهر و هرمزگان واقع شده است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/171881

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب