بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛ از تعیین تکلیف مدارس خیرساز تا افزایش پذیرش دانشگاه‌ها

بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛ از تعیین تکلیف مدارس خیرساز تا افزایش پذیرش دانشگاه‌ها
نوزدهمین روز و سی و پنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه آغاز شد.

به گزارش نجواخبر، سی و پنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی (نوزدهمین روز) برای رسیدگی به لایحه برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) یکم آبان ۱۴۰۲ به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس آغازشد.

بررسی برنامه هفتم توسعه از روز دوشنبه سوم مهرماه در مجلس آغاز شده و نمایندگان طی روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته در دو نوبت کاری صبح و بعداز ظهر به بررسی این لایحه پرداختند و از ۲۹ مهر جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در سه شیفت کاری درحال برگزاریست.

در ادامه بررسی جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه در نوزدهمین روز، نمایندگان مجلس موارد زیر را به تصویب رساندند.

مصوبات

* با تصویب بندهای الف و ب ماده ۹۲ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ راهکارها و پیش بینی‌هایی برای تأمین سلامت روحی و جسمی دانش‌آموزان و پیشگیری و مقابله به هنگام و مؤثر با آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر آن‌ها تعیین کردند.

* با تصویب بند ت ماده ۹۲ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ سازمان اموز مالیاتی مکلف شد هزینه کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی در احداث، توسعه، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی، پژوهشی و فناوری را به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب شود.

* با تصویب بندهای الحاقی ۱ و ۲ ماده ۹۲ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ پذیرش دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، هرسال نسبت به سال قبل حداقل ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

* با تصویب بند الحاقی ۷ ماده ۹۲ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ وزارت آموزش و پرورش را به احداث حداقل ۲۰۰ مدرسه حیات طیبه مکلف کردند.

* با تصویب بند پ ماده ۹۲ این لایحه برنامه هفتم توسعه؛ سازوکاری را برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام مدارس خیر ساز به تصویب رساندند.

* با تصویب بند الحاقی ۳ ماده ۹۲ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ نمایندگان مقرر کردند تا سهم اعتبارات مربوط به تأمین و استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس از منابع حاصل از عوارض دریافتی مشترکان از مشترکان گاز طبیعی از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد افزایش یابد.

*‌ با تصویب ماده ۹۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ نمایندگان با عنوان ارتقای نظام علمی، فناوری و پژوهشی، رتبه جهانی ایران از نظر کمیت تولید علم به استناد پایگاه‌های معتبر بین‌المللی در پایان اجرای این برنامه، جایگاه ۱۴‌ام در هدف‌گذاری پیش بینی کردند.

* با تصویب تبصره ۱ بند الف ماده ۹۶ لایحه برنامه هفتم توسه؛‌ سازمان تأمین اجتماعی را مکلف کردند تا مفاصاحساب قراردادهای پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی را بدون هر گونه قید و شرط بررسی و صادر نماید.

*‌ با تصویب بند ب ماده ۹۶ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ به دانشجویان مستعد و ممتاز دانشگاه‌ها که در رشته‌های مورد نیاز کشور پذیرش می‌شوند با شرط حفظ کیفیت آموزشی، هزینه کمک تحصیلی از طریق صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می‌شود.

در جریان بررسی بندی از گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران درباره افزایش پذیرش پذیرش دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، رئیس مجلس با تاکید بر لزوم پیش‌بینی افزایش تعداد معلم در برنامه هفتم توسعه به ارائه توضیحاتی درباره طرح موضوع افزایش پذیرش دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی در برنامه هفتم توسعه پرداخت.

ارجاعیات

در ادامه بررسی جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه،با تصمیم رئیس مجلس و جهت رفع ابهام بندالحاقی ۳ ماده ۹۱ این لایحه مربوط به واگذاری مأموریت‌های نهضت سوادآموزی به وزارت آموزش و پرورش به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم ارجاع شد.

همچنین با تصمیم قالیباف بند الحاقی ۴ ماده ۹۱ این لایحه به کمیسیون تلفیق ارجاع شد که در آن پیش‌بینی برای افزایش سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور می‌شد.

بند الحاقی ۵ ماده ۹۱ این لایحه هم که در آن پیش‌بینی‌هایی برای تغییر در زمان شروع سال تحصیلی شده بود،‌ به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم ارجاع شد.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/171916

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب