آیا اسرائیل رو به افول است؟

آیا اسرائیل رو به افول است؟
طوفان الاقصی، نوزدهمین روز خود را در شرایطی پشت سر می‌گذارد که حتی رسانه‌های اسرائیلی هم این عملیات را بی‌نظیر در تاریخ و شکستی وسیع برای این رژیم دانستند.

بعد از این حمله بی سابقه حماس به اسرائیل، دنیا متوجه ضعف دستگاهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل شد؛ رژیم صهیونیستی اما ماه‌ها قبل از این حمله حماس از درون خود مورد حمله قرار گرفت. با روی كارآمدن كابینه تندرو نتانیاهو ده‌ها هزار نفر با برگزاری تظاهرات در تل‌آویو علیه كابینه فاشیست نتانیاهو شعار دادند؛ چراکه كابینه تندرو تل آویو طرح‌های خطرناكی برای كرانه باختری داشت و همزمان وزرای نتانیاهو تلاش داشتند تا با تغییر برخی قوانین قضائی، شرایط را برای مختومه كردن پرونده رشوه‌های او در دادگاه مساعد كنند. این اقدامات كابینه تازه كار تل آویو، صدای ساكنان رژیم صهیونیستی را نیز درآورد و زمانی که دولت نتانیاهو، از حدود ۸ ماه پیش از بسته اصلاحات در سیستم قضائی رونمایی کرد، ده‌ها هزار صهیونیست به شکل هفتگی اقدام به برگزاری تظاهرات اعتراضی کردند و یکی از بزرگترین جنبش‌های اعتراضی در تاریخ رژیم صهیونیستی شکل گرفت. این اعتراضات تاکنون باعث نشده است که دولت نتاتیاهو از موضع خود درباره اصلاحات قضائی کوتاه بیاید و سی و نه هفته تظاهرات مداوم، اعتراضات به اصلاحات قضائی در سراسر سرزمین های اشغالی ادامه داشت و حتی صدها نفر از مردم اسرائیل در اعتراض به طرح اصلاحات قضائی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور در فرودگاه بن گوریون که بزرگترین ترمینال هوانوردی غیرنظامی اسرائیل به شمار می‌رود، تنها ۳۰ روز پیش از طوفان الاقصی تجمع کردند.
دولت افراطی و خشن نتانیاهو و همچنین درگیری های تقسیم قدرت در بدنه حاکمیت اسرائیل و اعتراضات گسترده مردمی در تل آویو نشان از سست بودن رژیم صهیونیستی و ضعف در دولت نتانیاهو را بر ملا کرد و حماس برگرفته از همین آشفتگی های دولت نتانیاهو و کسب اطلاعات دقیق ضربه تاریخی و مهلک خود را بر اسرائیل وارد ساخت.
سیستم امتیتی و تروریستی موساد، گنبد آهنین و ارتش اسرائیل با حمله حماس در شوک عمیق فرو رفتند و همین عصبانیت نتانیاهو سبب شد تا عملا جنگ باخته را بر سر شهر غزه و مردمان غیر نظامی تلافی کند. نتانیاهو و دولتش اما خوب میدانند حتی اگر غزه را با خاک یکسان کنند، هرگز نخواهند توانست ضعف و سست بودن پایه دولت رژیم صهیونیستی را پنهان کنند.
تاریخ به یاد ندارد بعد از هولوکاست اسرائیل چنین تلفات وسیع و حمله خفت باری را تحربه کرده باشد. نتانیاهو اما متوجه دستآورد حمله حماس شده که چنین بی محابا عقده خود را بر سر زنان و کودکان غزه تخلیه می‌کند.
رژیم صهیونیستی پس حمله طوفان القصی تمام تلاش خود را برای عادی سازی با کشورهای عربی بر باد داد و این بزرگترین ضربه‌ای بود که در آیتده خیلی زود نتانیاهو و دولتش را زمین گیر خواهد کرد.
گروگان های اسرائیلی توسط حماس هریک به اندازه هزاران بمپ ویرانگر بر سر نتانیاهو آوار خواهد شد؛ چنان که خانوادهای گروگان‌ها با اعتراضات و هجمه های خود بر نتانیاهو و دولتش انان را در سراشیبی سقوط قرار خواهد داد.
ازسویی دیگر همه دنیا متوجه ظلم و آدم کشی به خصوص کودک کشی رژیم صهیونیستی شد و این مهم نیز ضربه‌ای دیگر بر پیکر رژیم صهیونیستی خواهد بود.
حملات احتمالی حزب الله‌ و دیگر حامیان حماس از هر سو می‌تواند رژیم صهیونیستی را به نابودی بکشاند. پیامدهای طوفان القصی فراگیرتر و مهلک تر از آن چیزی است که درحال حاضر با به خاک و خون کشیدن غزه قابل مقایسه نخواهد بود.
اسرائیل با حمایت امریکا بی محابا بر حمله به غزه می‌تازد اما تاریخ ثابت خواهد کرد همین امریکا نیز یار وفادار رژیم صهیونیستی نخواهد بود. امریکا همواره ثابت کرده در لحظات حساس و نهایی پشت دوستاتش را خالی کرده است؛ این‌ها بخش کوچکی از پیامدهای حمله طوفان القصی است؛ چنان که مقام معظم رهبری با درایت خود افول اسرائیل را وعده داده بودند و عادی سازی با این کشور جعلی و کودک کش را به شرط بندی در اسب های بازنده خواندند. اسرائیل و دولت نتانیو امروز هیچ اعتباری در نزد دولت های که در آستانه عادی سازی با او بودند را ندارد.
نتانیاهو اما خوب می‌داند حماقت اخر او نسبت به هدف قرار دادن ایران( ادعای که همیشه بر آن تاکید داشته) میخ آخر بر تابوت او و دولت کودک کش و جعلی او خواهد بود.

مرتضی بلوکی کارشناس رسانه

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/181948

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب