برنامه سالن‌های نمایش: تئاتر ایران در نیمه پاییز داغ است

برنامه سالن‌های نمایش: تئاتر ایران در نیمه پاییز داغ است
حضور جمعی از بازیگران شناخته‌شده بر صحنه تئاتر در روزهای آغازین آبان ماه در میانه پاییز، صحنه تئاتر کشور را گرم‌ کرده است.

به گزارش نجوا خبر، روزهای آغازین آبان‌ماه با حضور جمعی از بازیگران شناخته‌شده بر صحنه تئاتر همراه شده، به این امید که در میانه پاییز، صحنه تئاتر کشور گرم‌تر شود.

حضور بازیگرانی چون رضا کیانیان، مجید مظفری، محمود بصیری، رسول نجفیان، سیامک صفری، سجاد افشاریان، فرزاد حسنی، عموهای فیتیله‌ای و ... در تماشاخانه‌های گوناگون تهران به ایفای نقش می‌پردازند و در چند روز پیش‌رو، همکاران دیگرشان مانند امیر غفارمنش، الناز شاکردوست، امیر مهدی ژوله، امیر کربلایی‌زاده، الیکا عبدالرزاقی و ... نیز به آنها می‌پیوندند.

تالار وحدت که در میان برنامه‌های مختلف خود، گاهی هم میزبان آثار نمایشی می‌شود، این روزها شاهد اجرای موسیقی نمایش «کلنل» است که با بازی سیامک صفری، رحیم نوروزی، کاظم سیاحی، نازنین بیاتی و ... روی صحنه می‌رود. در کنار این بازیگران، محمد معتمدی خواننده سنتی، به‌عنوان بازیگر و خواننده در این نمایش حضور دارد.

این نمایش نوشته محمد نقایی است که با کارگردانی امیر بشیری به‌عنوان یک کنسرت تئاتر که موضوعی تاریخی دارد، روی صحنه می‌رود.

در توضیح این نمایش آمده: محمدتقی خان را اولین بنیان‌گذار سرودملی ایران و نخستین خلبان ایرانی می‌شناسند. او را با القاب و صفاتی همچون کلنل، شاعر، مترجم، وطن‌پرست، قهرمان ملی و... خطاب می‌کنند. مانند تصنیفی که عارف قزوینی برای او، به‌نام «کلنل» سرود و در سال ۱۳۰۱ در صحنه گراند هتل اجرا کرد.

زندگی محمدتقی خان، زندگی بسیار پرفراز و نشیبی است که به بخش مهمی از تاریخ معاصر کشورمان گره خورده است. این نمایش، عاشقانه‌ای از زندگی اوست. قهرمانی که بعد از یک قرن، هنوز نامش زنده مانده است و می‌شود برای امروز و فردایمان، به زیست سلحشورانه او مراجعه کرد.

نمایش «کلنل» هر شب ساعت ۱۸ اجرا می‌شود.

رضا کیانیان دیگر بازیگر با سابقه‌ای است که این روزها با نمایش «پدر» نوشته فلوریان زلر و کار آروند دشت‌آرای در کنار بازیگران جوان‌تری چون سعید چنگیزیان، مارین ون هولک، شیدا خلیق و ... روی صحنه است.

نمایش «پدر» قصه‌ای دردناک درباره رابطه یک پدر و دختر است که پدر دچار بیماری آلزایمر شده است. این اثر نمایشی هر شب ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در تالار اصلی مجموعه تئاترشهر روی صحنه می‌رود.

الناز شاکردوست دیگر بازیگر مشهوری است که با بازی در نمایش «آواز عاشقانه دختر دیوانه» نوشته طلا معتضدی و کارگردانی مشترک آروند دشت‌آرای و مارین ون‌هولک از ۷ آبان‌ماه با اجرای محدود روی صحنه تالار اصلی تئاترشهر می‌رود.

او در این نمایش در کنار نوید پورفرج، خسرو پسیانی و مارین ون‌هولک به ایفای نقش می‌پردازد.

نمایش «آواز عاشقانه دختر دیوانه» براساس رمان «ریش آبی» نوشته «آمیلی نوتوم» و ترجمه «ویدا سامعی» توسط طلا معتضدی نوشته شده است و از ۷ آبان‌ماه ساعت ۲۰:۳۰ با مدت زمان ۹۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزارتومان روی صحنه می‌رود.

در مجموعه تئاترشهر دو بازیگر جوان دیگر با نمایشی با عنوان «حقایقی درباره سگ‌ها و گربه‌ها» روی صحنه می‌روند.

محمد هادی عطایی و ویدا جوان، بازیگران این نمایش هستند.

داستان نمایش که متن آن نوشته محمد منعم است و محمد هادی عطایی خود کارگردانی آن را بر عهده دارد، درباره زن و شوهری است که در انتظار به دنیا آمدن فرزند خود هستند اما ماجراهایی غیرمنتظره رخ می‌دهد و ...

این اثر نمایشی هر شب ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در تالار سایه مجموعه تئاترشهر اجرا دارد.

اما تالار چهارسو در چند روز آینده میزبان دو چهره شناخته‌شده دیگر می‌شود؛ امیر مهدی ژوله و الیکا عبدالرزاقی. قرار است با نمایش « این دنیا یه کنسرت ریکی مارتین به من بدهکاره» روی صحنه بروند.

متن این نمایش نوشته و کار سهند خیرآبادی است که در توضیح آن آمده است: «مهران مردی میانسال است که تصمیم گرفته بحران‌های زندگی خود را با مخاطبان در میان بگذارد و …»

این اثر نمایشی از روز نهم آبان ماه ساعت ۲۰ در تالار چهارسو میزبان تماشاگران تئاتر خواهد بود.

اما سجاد افشاریان دیگر بازیگر شناخته‌شده‌ای است که این روزها در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود.

او به‌عنوان نویسنده و بازیگر نمایش «تنهایی و تن‌هایی وطن‌هایی» به کارگردانی کیومرث مرادی در این اثر نمایشی حضور دارد. این نمایش برداشتی آزاد از نمایش‌نامه «پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی» نوشته ماتئی ویسنی یک است که هر شب ساعت ۱۸ اجرا دارد و در خلاصه داستان آن آمده : « ما تنها نیستیم، کم هم نیستیم، جهان لبریزه از آدم‌هایی که یه جایی یه لحظه‌ای موتورشون خاموش شده، مهم اینه که برن رو چال سرویس، تعمیر شن، موتورشون و روشن کنن، بعد بزنن دهن این دنیایی که می‌خواستن یا نمی‌خواستنش رو سرویس کنن.»

اما حضور چهره‌های شناخته‌شده در تئاتر تنها به نمایش‌های بزرگسال مربوط نمی‌شود. در تالار هنر که ویژه تماشاگران کودک تعریف شده، دو نمایش با حضور عموهای فیتیله‌ای روی صحنه است که هر دو با استقبال تماشاگران روبه‌رو شده‌اند.

نمایش «دوره‌گردها» به کارگردانی علی فروتن، نمایشی شاد و آهنگین است و برای کودک و خانواده طراحی شده است. در این نمایش، کودکانی با شرایط متفاوت با این گروه روبه‌رو شده و اتفاق‌های ویژه‌ای را در کنار هم رقم می‌زنند. این نمایش سعی دارد به‌طورغیرمستقیم موارد مختلف رفتاری را با رویکرد روان‌شناسی بررسی کند.

متن این نمایش نوشته زیبا ‌برجی‌فلاح است و حمید گلی و علی فروتن به‌عنوان دو تا از عموهای فیتیله‌ای در کنار تعدادی دیگر از بازیگران در آن بازی می‌کنند.

این نمایش هر روز ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه اجرا دارد.

در کنار آن، این دو بازیگر با بازی در نمایش «سیندرلا» کار مریم کاظمی هم در تالار هنر روی صحنه می‌روند.

«سیندرلا» نوشته دیوید وود است که با ترجمه حسین فدای حسن و کارگردانی مریم کاظمی اجرا می‌شود.

این نمایش که داستانی نو به قصه کهن سیندرلا دارد، هر شب ساعت ۱۹ میزبان کودکان و خانواده‌های آنهاست.

فرزاد حسنی دیگر چهره شناخته‌شده‌ای است که گاهی هم با بازی در یک اثر نمایشی روی صحنه می‌رود. او این روزها مشغول بازی در نمایش «کمدی گمنام» در عمارت نوفل لوشاتو است.

نمایش «کمدی گمنام» نوشته و کار علی اصغری است که با بازی فرزاد حسنی و حسین پورکریمی اجرا می‌شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است:

«دو دوست قدیمی و هنرور سینما در سال‌های پس از انقلاب ۱۳۵۷ گمان می‌کنند که ممنوع‌الکار شده‌اند و بدین‌سبب دست به هر کاری می‌زنند.»

این نمایش هر شب ساعت ۲۱ در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه می‌رود.

با اجرای نمایش «بنگاه تئاترال» بازیگرانی چون مجید مظفری، رسول نجفیان، محمود بصیری و... روی صحنه می‌روند.

این نمایش نوشته علی نصیریان است که با کارگردانی هادی مرزبان اجرا می‌شود.

«بنگاه تئاترال» که حدود ۵۰ سال قبل و در دهه ۴۰ توسط خود نصیریان به صحنه رفته بود، یک نمایش تخت‌حوضی و فولکلور قدیمی است که در اجرای آن از تکنیک‌های نمایش‌های سنتی ایرانی بهره گرفته شده است. مرزبان پیش از این، ۲ بار این نمایش را به صحنه برده که روی هم رفته حدود ۱۰۰ اجرا داشته است.

این اثر نمایشی هر شب ساعت ۲۱ و۳۰ دقیقه در سالن شماره یک پردیس تئاتر شهرزاد، میزبان تماشاگران تئاتر است.

در همین سالن شهره سلطانی، دیگر بازیگر باسابقه تئاتر در نمایش «دایره و دلقک» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی مرتضی سخاوت به ایفای نقش می‌پرداخت و هدا ناصح، دیگر بازیگر تئاتر یکی از همبازی‌های او در این نمایش بود. اجرای این اثر نمایشی، شامگاه جمعه ۵ آبان به پایان رسید.

امیر غفارمنش و امیر کربلایی‌زاده، دیگر بازیگرانی هستند که در روزهای آینده روی صحنه می‌روند.

این دو بازیگر از دهم آبان ماه با همراهی جوانه دلشاد در نمایش «شام خداحافظی» به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش «شام خداحافظی» نوشته مشترک ماتیو ‌دولاپورت و الکساندر دولاپتولی است که با ترجمه شهلا حائری و کارگردانی شیماه خاسب، روی صحنه می‌رود. در توضیح این نمایش آمده است:

نمایش «شام خداحافظی» مفهوم دوستی و روابط انسان‌ها را در دنیای امروزی زیر سؤال می‌برد و به این مقوله می‌پردازد که چرا با کسانی معاشرت داریم که تمایلی به ادامه ارتباط با آنها نداریم، ولی از روی عادت یا از روی شرم، شهامت گسستن رابطه‌ها را نداریم و در انتها، داستان نمایش ارزش انسان‌ها و روابط‌شان با یکدیگر را به چالش می‌کشد و به واکاوی پیوندهای میان انسان‌ها در بستر طنز می‌پردازد.

این نمایش که سال گذشته روی صحنه رفت و با استقبال تماشاگران رو‌به‌رو شد، امسال برای دومین‌بار از دهم آبان ماه ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه در سالن ملک روی صحنه می‌رود.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/181966

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب