قیمت ۳ خودروی مونتاژی توسط شورای رقابت اعلام‌ شد/ ارزانی در راه است؟

قیمت ۳ خودروی مونتاژی توسط شورای رقابت اعلام‌ شد/ ارزانی در راه است؟
معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: قیمت خودروهای مونتاژی در آینده روبه‌کاهش خواهد بود و باتوجه‌ به واردات خودروهای دست‌دوم فاصله قیمتی بازار با قیمت کارخانه هم کاهش پیدا کرده و این سیاست وزارت صمت است.

به گزارش نجواخبر، شورای رقابت قیمت ۳ خودروی مونتاژی شرکت مدیران خودرو را تعیین کرد.

شورای رقابت در جلسه اخیر خود قیمت سه خودروی مونتاژی را مصوب و اعلام کرد که بر اساس آن قیمت آریزو ۵ برابر ۹۴۸ میلیون و ۱۴۴ هزار تومان، قیمت تیگو ۸ پرومکس ۲ میلیارد و ۲۸۹ میلیون تومان و تیگو ۸ پرومکس E هم ۲ میلیارد و ۵۱۹ میلیون تومان تعیین شده است.

کاهش فاصله قیمت بازار و کارخانه سیاست وزارت است

منوچهر منطقی معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت درباره تعرفه‌های واردات قطعات خودروهای مونتاژی اظهار کرد: درمورد تعرفه خودرو فعلاً اتفاقی نیفتاده و البته قرار است که اصلاحاتی در خصوص تعرفه خودروها در جهت توسعه ساخت داخل انجام شود.

وی افزود: خودروسازان مونتاژی تا سال ۱۴۰۱ عمدتاً از ارز نیمایی استفاده می‌کردند؛ اما از ابتدای امسال قرار شد ارز نیمایی را به خودروسازانی اختصاص دهند که بالای ۵۰ درصد ساخت داخل دارند و بقیه خودروهای مونتاژی از ارز صادراتی خود و یا ارز دیگران استفاده کنند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت ادامه داد: این تغییر نرخ ارز روی محصول وارداتی و تعرفه‌های وارداتی اثر می‌گذارد و بنابراین ناشی از تغییر نرخ ارز نیمایی و ارز صادرات از خود است.

منطقی در پاسخ به این پرسش که آیا ارز حاصل از صادرات، شرکت‌ها را به سمت کوتاژ فروشی نمی‌برد گفت: پاسخ این سؤال مثبت است به دلیل اینکه ارز نیمایی باید صرف نیازهای اساسی مانند غذا و دارو و محصولات راهبردی شود؛ لذا در ارز نیمایی محدودیت داریم و باید ارزهای دیگر مورداستفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تولید خودروهای مونتاژی طی ۷ ماه اخیر به طور متوسط حدود ۷۶ درصد افزایش پیدا کرده است اظهار کرد: الان قیمت بازار برخی خودروهای مونتاژی نسبت به قیمت کارخانه کاهش پیدا کرده و بنابراین در شرایطی که هم عرضه بیشتر است و هم واردات آزاد شده به نظر می‌رسد اگر افزایش قیمتی هم در خصوص خودروهای مونتاژی درخواست شود باز هم بازار، قیمت‌های پایین تری را می‌طلبد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت عنوان کرد: ظرفیت ساخت قطعات در داخل برای ۲. ۲ میلیون خودرو وجود دارد و برای داخلی‌سازی هم روش‌های جدید تر و مدرن تری وجود دارد که به دلیل وجود زیرساخت‌های مشترک مقرون به صرفه تر است.

منطقی گفت: قیمت خودروهای مونتاژی در آینده روبه‌کاهش خواهد بود و باتوجه‌به واردات خودروهای دست‌دوم فاصله قیمتی بازار با قیمت کارخانه هم کاهش پیدا کرده و این سیاست وزارت صمت است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/182020

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب