نوسانات در بازار طلا/ بهترین سرمایه‌گذاری، صندوق‌های طلای بورسی‌ست

نوسانات در بازار طلا/ بهترین سرمایه‌گذاری، صندوق‌های طلای بورسی‌ست
یک فعال بازار طلا با اشاره به ادامه رکود شدید تقاضا در بازار طلا از افت داد و ستدها در موج افزایش قیمت‌های اخیر خبر داد.

به گزارش نجواخبر، با وجود افزایش شدید قیمت طلا پس از جنگ غزه و رژیم صهیونیستی، دوباره بازار طلا در مسیر ریزشی قرار گرفت؛ به طوری که در آخرین لحظه معاملات، ریزش ۱۰ دلاری هر اونس طلا ثبت شد.

به این ترتیب اونس طلا در بازار جهانی به قیمت یک هزار و ۹۸۵ دلار کاهش یافت و این رقم، ریزش ۰.۵ دلاری طلا را نشان می‌دهد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد از ابتدای معاملات هفته در بازار جهانی، اونس طلا ریزش ۲۱ دلاری را تجربه کرده است و این در شرایطی است که ۲۷ اکتبر طلا در بازار جهانی به قیمت ۲ هزار و ۶ دلار رسیده بود.

با این حال، گزارش‌ها نشان می‌دهد که همچنان قیمت طلا نسبت به یک هفته قبل ۱۳ دلار و یک ماه قبل ۱۵۷ دلار بالاتر است‌.

سقوط سنگین و ناگهانی قیمت طلا/ جزییات تغییر قیمت

در همین رابطه محمدکشتی آرای عضو سابق اتحادیه طلا و و جواهر تهران درباره آخرین وضعیت بازار طلا اطهار داشت: با توجه به تحولات سیاسی جهانی و منطقه در ۱۵ روز گذشته قیمت جهانی طلا سیر صعودی به خود گرفته و همراه با نوساناتی بوده است؛ این هفته قیمت انس جهانی ۲۰۰۶ دلار شد که بالاترین نرخ چند ماه اخیر بود ولی با حدود ۲۰ دلار کاهش به ۱۹۸۰ دلار رسید اما مجددا روز گذشته ۱۹۹۸ دار شد که نسبت به روز دوشنبه ۴ دلار به نسبت یکشنبه ۱۶ دلار افزایش قیمت دارد.

وی اضافه کرد: این نوسان قیمت انس جهانی می‌تواند در بازار طلای ایران اثر بگذارد از طرفی تغییراتی روی قیمت ارز داشتیم این دو عامل در هر صورت تابعی از قیمتهایی هستند که این روزها در بازار شاهد آن هستیم.

کشتی آرای با اشاره به ادامه رکود تقاضا در بازار سکه و طلا گفت: نکته قابل توجه روزهای اخیر این است که بر خلاف دفعات گذشته که در زمان افزایش قیمت‌ها، تقاضا نیز صعودی می‌شد اما این بار چنین اتفاقی نیفتاد ما در بازار تقاضایی برای خرید طلا و سکه نداریم که بگوییم تحت تأثیر این هیجانات افزایش قیمت‌ها قرار گرفته باشد.

این فعال بازار طلا اضافه کرد: نه تنها تقاضایی در بازار ایجاد نشده، بلکه بر عکس تقاضا کاهش پیدا کرده است؛ کاهش حباب سکه در هفته اخیر نشان دهنده کاهش تقاضا است.

وی در پیش بینی از قیمت طلا و سکه در روزهای آینده نیز گفت: در یک هفته اخیر حرکت‌های قیمتی را با نوسان ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی روی سکه داشتیم البته قیمت نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی تغییرات خاصی نداشت اما به طور قیمت‌ها نوسانات سینوسی داشته‌اند. اتفاقات خاورمیانه تأثیرات عمده روی معادلات اقتصادی گذاشته است و شرایط آینده قابل پیش بینی نیست.

کشتی آرای در پاسخ به این سؤال که با قیمت های کنونی طلا و سکه برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند یا خیر نیز اظهار داشت: در حال حاضر بهترین سرمایه‌گذاری در این بخش صندوق های طلای بورسی است. بازار طلا در یک رکود به سر می‌برد که این مسئله به دلیل کاهش تقاضا و با توجه به نوسانات کاهشی امسال اتفاق افتاده است، جاذبه طلا از دست رفته و انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/182105

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب