اعلام نتایج بررسی‌ها: کدام چهره‌های معروف رد صلاحیت شده‌اند؟

اعلام نتایج بررسی‌ها: کدام چهره‌های معروف رد صلاحیت شده‌اند؟
صلاحیت نمایندگان بستان آباد، تربت جام، مهاباد، تاکستان، فیروزکوه، الیگودرز، نهبندان، ۳ نماینده تبریز و ۳ نماینده استان اصفهان از سوی هیئت اجرایی شهرستان های حوزه انتخابیه شان رد شده است.

به گزارش نجواخبر، نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس دوازدهم از سوی هیئت اجرایی به آنها اعلام می‌شود.

تا کنون سه نماینده فعلی مجلس از رد صلاحیت خود توسط هیئت اجرایی خبر دادند.

رد صلاحیت نماینده فعلی بستان آباد

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان‌آباد و رئیس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی از ردصلاحیت خود برای شرکت در انتخابات مجلس دوازدهم خبر داد.

وی قبل از نمایندگی و در مجلس دهم در زمان ریاست علی لاریجانی، معاون اجرایی مجلس بود.

رد صلاحیت نماینده فعلی تربت جام

جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده فعلی تربت جام و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس فراکسیون مستقلین توسط هیئت اجرایی تربت جام رد صلاحیت شده است.

نماینده فعلی مهاباد ردصلاحیت شد

جلال محمودزاده نماینده مهاباد در متنی کوتاه در صفحه توییتر (ایکس) متعلق به خود از رد صلاحیت خود خبر داد و نوشت:

مردم شریف، فهیم و آگاه؛ با توجه به تماس و پیگیری های بی شمارتان، هیئت اجرایی شهرستان مهاباد به ریاست فرماندار صلاحیت اینجانب برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس را با استناد به بند ۴ ماده ۳۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی” رد نموده است!

وی تاکید کرد: ضمن تشکر از ابراز محبت تمامی مردم و موکلان عزیز به استحضارتان می‌رسانم در موعد مقرر اعتراض به این تصمیم را به مراجع قانونی اعلام می‌نمایم.

رد صلاحیت سه نماینده تبریز

احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر هم از رد صلاحیت خود خبر داد.

وی افزود: همچنین مسعود پزشکیان و علیرضا منادی دیگر نمایندگان تبریز، اسکو و آذر شهر توسط هیئت اجرایی رد صلاحیت شدند.

رد صلاحیت سه نماینده استان اصفهان

یکی از نمایندگان فعلی استان اصفهان در مجلس گفت: صلاحیت سمیه محمودی نماینده شهرضا در مجلس شورای اسلامی از سوی هیئت اجرایی برای حضور در انتخابات مجلس دوازدهم رد شده است.

وی افزود: همچنین صلاحیت حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان و رحمت الله فیروزی پور نماینده نطنز هم رد شده است.

رد صلاحیت نماینده تاکستان

یکی از مسئولین شهرستان تاکستان گفت: صلاحیت رجب رحمانی نماینده تاکستان از سوی هیئت اجرایی انتخابات رد شده است.

صلاحیت نماینده دماوند و فیروزکوه هم رد شد

احمد رسولی نژاد نماینده دماوند و فیروزکوه گفت: صلاحیت اینجانب از سوی هیئت اجرایی تأیید نشده است.

ردصلاحیت یک نماینده لرستان

یک نماینده لرستان با تأیید خبر رد صلاحیت نماینده الیگودرز گفت: صلاحیت محمد خدابخشی، نماینده الیگودرز از سوی هیئت اجرایی این شهرستان تأیید نشد.

رد صلاحیت سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس

مصطفی نخعی نماینده نهبندان و سربیشه و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: هیئت اجرایی حوزه انتخابیه‌ام، صلاحیت مرا تأیید نکرد.

انتخابات مجلس دوازدهم، جمعه ۱۱ اسفند برگزار می‌شود.

براساس اعلام سخنگوی ستاد انتخابات کشور، اگر داوطلبی به بررسی‌های هیئت‌های اجرایی اعتراض داشته باشد، براساس ماده ۶١ قانون انتخابات می‌تواند اعتراض خود را به شکل کتبی به فرمانداری‌های مراکز حوزه ارائه دهد و سپس این اعتراض‌ها تسلیم هیئت نظارت استان می‌شود تا مورد بررسی قرار گیرد.
مخالفان طرح صیانت و حجاب و عفاف تأییدصلاحیت نمی‌شوند؟

چهارشنبه ۱۷ آبان ماه بود که قاسم روانبخش از شاگردان مرحوم مصباح‌یزدی و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در گفت‌وگو با رسانه‌ها از شورای نگهبان و هیئت‌های اجرایی درخواست کرده بود که نمایندگان مخالف طرح صیانت و طرح حجاب و عفاف را ردصلاحیت کنند. با گذشت ۳ روز از این اظهارنظر و در شرایطی که از صبح روز گذشته روند اعلام افراد فاقد صلاحیت از سوی فرمانداری‌ها در حال ابلاغ است، مشخص شد که بسیاری از نمایندگانی که نام آنها در ذیل منتقدان و مخالفان این طرح‌ها قرار داشته در لیست افراد فاقد صلاحیت قرار داده شده است.

مسعود پزشکیان و غلامرضا نوری قزلجه و... از جمله نمایندگانی بودند که همواره نقدهای جدی درخصوص طرح صیانت مطرح کرده و تلاش می‌کردند افکار عمومی را متوجه تبعات مخرب این طرح کنند. نقدها و مخالفت‌هایی که نهایتا باعث شده کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم، روند بررسی این طرح را به صورت چراغ خاموش در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی دنبال کند. از سوی دیگر پزشکیان، نوری، جهان‌آبادی و... هم درخصوص تصویب طرح حجاب و عفاف منویاتی داشتند که با قرائت رسمی جبهه پایداری همخوانی نداشت.

از میان ۳ نماینده تبریز که ردصلاحیت آنها ابلاغ شده است، مسعود پزشکیان، مهم‌ترین نامی است که اعلام ردصلاحیت او افکار عمومی را در بهت و حیرت عمیقی فرو برد و بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با طرح این پرسش که ملاک احراز صلاحیت‌ها به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد نمایندگان منتقد فاقد صلایحت تشخیص داده شده‌اند. بسیاری از رسانه‌ها دیروز با تیتر «انتقادات پزشکیان، کار دستش داد.» درخصوص عدم احراز صلاحیت او به اظهارنظر پرداختند. مسعود پزشکیان اما ضمن انتشار تصویر ردصلاحیت خود با انتشار توییتی اعلام کرد: «رد صلاحیت اینجانب با استناد به بند ۲ ماده ۳۱ التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی (بوده است).»

ردصلاحیت علیرضا بیگی و ماجرای شاسی بلند گیت

در میان این اسامی یک نام خبرساز دیگر هم وجود دارد. احمد علیرضابیگی نماینده‌ای است که پرونده شاسی‌بلند گیت را در افکار عمومی گشود و اعلام کرد دولت به برخی نمایندگان حواله خودروی شاسی بلند داده است تا روند استیضاح‌ها را مطابق میل دولت اجرایی کنند. این پرونده اما در ادامه ابعاد بسیار وسیع‌تری پیدا کرد و پای افرادی چون قالیباف و معاونان تقنینی او در مجلس را هم به میان این منازعه باز کرد. در شرایطی که برخی تصور می‌کردند پروسه اهدای حواله خودروی شاسی بلند، محدود به برخی نمایندگان خواهد شد، اما طی روزهای بعد مشخص شد، صدا و سیما هم طی نامه‌ای از خودروسازان تقاضای دریافت ۱۰۰۰ حواله خودرو را مطرح کرده است. نمایندگان که احساس می‌کردند در این پرونده مورد هجمه قرار گرفته‌اند، در ادامه اعلام کردند، بسیاری از نهادهای دولتی و حاکمیتی هم خودروی شاسی بلند و سایر برندهای خودرویی را دریافت کرده‌اند! دامنه‌دار شدن این پرونده باعث شکایت نمایندگان از احمد علیرضابیگی و نهایتا باعث ردصلاحیت او شد. علیرضابیگی دیروز از رد صلاحیت خود و ۲ نماینده دیگر تبریز (مسعود پزشکیان و علیرضا منادی سفیدان) خبر داد و گفت: «فرماندار تبریز طی تماس تلفنی با بنده خبر داد که من به دلیل محکومیت پرونده فیدلیتی‌ها ردصلاحیت شده‌ام.» او همچنین با اشاره به ردصلاحیت ۲ نماینده دیگر تبریز گفت: دلیل ردصلاحیت پزشکیان و منادی سفیدان را نمی‌دانم.»
ردصلاحیت شده‌ها چه باید بکنند؟

براساس قانون انتخابات مجلس یازدهم که مرداد ماه امسال ابلاغ شد، بررسی صلاحیت‌ها بعد از پایان ثبت نام نهایی در سوم آبان ماه به مراجع پنج‌گانه ارسال و وزارت کشور و این پنج دستگاه صلاحیت‌های داوطلبان را تا ۱۳ آبان بررسی کردند که با انجام استعلام‌ها این فرایند به اتمام رسید. «محسن اسلامی» پنجشنبه شب در گفت‌وگویی درباره روند بررسی صلاحیت داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس، بیان کرد: اگر داوطلبی به بررسی‌های هیئت‌های اجرایی اعتراض داشته باشد، براساس ماده ۶١ قانون انتخابات می‌توانند اعتراض خود را به شکل کتبی به فرمانداری‌های مراکز حوزه ارائه دهد و سپس این اعتراض‌ها تسلیم هیئت نظارت استان می‌شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

این فرایند براساس جدول زمان‌بندی که عموم این موارد به آن اشاره شد طبق قانون انتخابات ماده ۵٨، ۶٠ و ۶١ و تبصره ماده ۶١ صورت می‌گیرد. اسلامی درباره فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس گفت: وزارت کشور تمامی اطلاعات پرسشنامه‌ای که داوطلبان در سامانه ثبت‌نام نهایی، تکمیل کردند را به پنج دستگاه ذی‌صلاح (وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، سازمان ثبت احوال، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی و قوه قضائیه) ارسال کرد و این دستگاه‌ها طی ۱۰ روز نسبت به ارسال پاسخ درباره هر یک از افراد اعلام شده به شکل مکتوب و مستدل به همراه اسناد و مدارک اقدام کردند. پاسخ دستگاه‌های پنج‌گانه تنها ناظر به وجود سوابق درخصوص شرایط مذکور در قانون انتخابات است؛ همچنین مراجع نامبرده مکلف بودند در صورتی که داوطلبان فاقد هرگونه سابقه‌ای نزد آنها باشند در پاسخ ارسالی نسبت به این موضوع تسریع کنند. همچنین پاسخ استعلام‌های صورت‌گرفته از مراجع پنج‌گانه دراختیار فرمانداری‌های مراکز حوزه انتخابیه قرار گرفت تا هیئت‌های اجرایی نسبت به بررسی صلاحیت داوطلبان اقدام کنند. سپس هیئت اجرایی که متشکل از معتمدین و ارکان اداری هستند، تشکیل جلسه داده و نسبت به بررسی صلاحیت افراد اقدام کردند. اسلامی به نقص مدارک برخی داوطلبان اشاره کرد و افزود: برخی داوطلبان مدارک خود را در سامانه بارگذاری نکردند که «عدم احراز» را برای این دسته از داوطلبان محرز شده است اما در فرصت ٢ روز یعنی روزهای ۱۹ و ٢٠ آبان به داوطلبان به شکل پیامکی یا مکتوب اعلام می‌شود و این امکان فراهم است که پس از ابلاغ به فرد می‌تواند درخواست علت عدم تأیید یا احراز را داشته باشد، این اعتراضات در هیئت نظارت‌های استان براساس اصل ۶٢ مشخص می‌شود. باید دید آیا اعتراض افراد احراز صلاحیت شده در شورای نگهبان باعث تغییر در راهبردهای سلبی هیئت‌های اجرایی می‌شود یا باید همچنان منتظر افزایش لیست عدم احرازها در میان چهره‌های اصلاح‌طلب و میانه‌رو باشیم.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/192300

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب