افزایش واردات 30 هزار تنی گوشت برای سال جدید/ قیمت نهاده‌ها به زیر نرخ مصوب رسید؟

افزایش واردات 30 هزار تنی گوشت برای سال جدید/ قیمت نهاده‌ها به زیر نرخ مصوب رسید؟
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با افزایش عرضه نهاده های دامی در بازار نرخ این محصولات به زیر نرخ مصوب خود رسیده است گفت: با آسودگی خیال تولیدکننده و افزایش تولید، وضعیت عرضه کالاهای اساسی به تولید مازاد رسیده است.

علیرضا پیمان پاک، قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی در امور تجارت و تنظیم بازار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: نهاده‌های دامی نقش مهمی در تولید انواع کالاهای اساسی مانند مرغ، تخم مرغ، شیر و گوشت دارد و در گذشته نیز دولت‌ها همواره درگیر آن بودند.

وی افزود: از سال گذشته به ویژه از نیمه دوم سال با همانگی بانک مرکزی شرایط تأمین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی به شکلی تأمین شد که دیگر با بحران مواجه نبودیم.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در گذشته دامدار برای تأمین نهاده مورد نیاز خود باید پول خود را پیش پرداخت می‌کرد تا تعدادی وارد کننده خاص نهاده، اقدام به واردات می‌کردند اما اکنون با تأمین کامل نهاده‌ها، تولیدکنندگان نگرانی بابت تولید خود ندارند.

وی تصریح کرد: ارز مورد نیاز واردات در 3 ماه اول تأمین شده است و دولت در حال برنامه ریزی برای تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی در 3 ماهه دوم سال است.

پیمان پاک گفت: با توجه به تأمین مناسب نهاده‌های دامی در حوزه تولید مرغ و تخم مرغ و شیر وضعیت تولید مناسب و تولید مازاد داریم که به تنظیم بازار کمک می‌کند اما با توجه به اینکه دوره تولید دام زمان بر است آن نیز به زودی به ثبات می‌رسد.

پیمان پاک اظهار داشت: قیمت مصوب ذرت 11 هزار و 300 تومان است اما با توجه به عرضه مناسب این محصول در بازار زیر نرخ مصوب خود و به قیمت 8 هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی افزود: درحالی که در گذشته نهاده های دامی به صورت پشت فاکتوری ( دریافت هزینه اضافی از خریدار) به فروش می‌رسید اکنون قیمت آنها به زیر قیمت مصوب رسیده است و دیگر شاهد بازار سیاه نیستیم.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: جوجه ریزی مرغ گوشتی در اسفند سال گذشته 150 میلیون قطعه بود که باعث رکورد در تولید و افزایش 30 درصدی تولید شد.

وی گفت:درباره تأمین سایر کالاهای اساسی مانند شکر نیز باید اشاره داشت که پیک مصرف این محصول در ماه مبارک رمضان است که مشکلی برای تأمین این محصول نداشتیم و این روند کماکان ادامه دارد.

پیمان پاک گفت: پرداخت ارز امسال به وارد کنندگان کالای اساسی آغاز شده و نگرانی بابت تأمین ارز کالاهای اساسی نداریم و تمام منابع ارزی در دسترس است.

وی اظهار داشت:سال 1402 از بابت تأمین ارز مورد نیاز کالاهای سال بسیار خوبی بود و به شکل مرتب و مناسبی انجام می‌شد اما همواره تأخیری در پرداخت ارز کالاهای اسای وارداتی وجود دارد.

وی افزود: در برخی از کالاها در حال حرکت به این سمت هستم که ارز آنها به موقع تأمین شود و در برخی از کالاها، تأمین ارز با فاصله انجام می‌شود.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال جاری نیز روند تأمین ارز به طور مستمر و با هماهنگی بانک مرکزی در حال جریان است و تأمین می‌شود.

پیمان پاک گفت: 1.6 میلیون تن روغن در سال گذشته وارد کشور شده است و ذخایر استراتیژیک این محصول به طور کامل پر است.

کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی ,

وی بیان اینکه بودجه ارز واردات گوشت قرمز اختصاص داده شده است اظهار داشت: تا پایان سال ارز مورد نیاز گوشت قرمز تأمین شده است و تمام کمبود تولید گوشت قرمز از محل واردات جبران می‌شود.

وی افزود: در سال گذشته 100 هزار تن گوشت منجمد و 30 هزار تن گوشت گرم به کشور وارد شده بود اما برای سال جاری میزان واردات گوشت منجمد 140 هزار تن افزایش می‌یابد اما میزان واردات گوشت گرم ثابت است.

پیمان پاک با بیان اینکه افزایش واردات گوشت قرمز برای تأمین و تنظیم بازار است گفت: عمده گوشت وارداتی، گوشت گوساله است به طوری که 80 درصد گوشت گوساله و 20 درصد گوشت گوسفندی است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/255641

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.