حسن یزدانی؛ نزدیکترین گزینه به طلای المپیک

حسن یزدانی؛ نزدیکترین گزینه به طلای المپیک
در روزی که حسن یزدانی به تشک برگشت رقیبی که سابقا چندین مدال را از او گرفته بود در مسابقه انتخابی کشورش شکست خورد.

به گزارش نجوا خبر؛ در روزی که عنوان شده بود حسن یزدانی بعد از جراحی کتف سرانجام تمرینات کشتی‌اش را استارت خواهد زد، رقیب مستقیمش که در این سالها چندین مدال طلا را از او گرفته، در انتخابی کشورش تن به شکست داد.

شکست دیوید تیلور قطعا یکی از مهم‌ترین اتفاقات کشتی جهان است که طی روزهای آینده بسیار به آن پرداخته خواهد شد. برای اتحادیه جهانی که در این سالها از رقابت تیلور – یزدانی بسیار سود برده و از هر فرصتی برای مقابل هم قرار دادن این دو قهرمان بزرگ آمریکایی و ایرانی بهره برده است، این شاید اتفاقی غیرمنتظره بود که حالا مطمئنا «جادوگر» را در خود ندارد و همه منتظرند که آیا «پادشاه» به آن خواهد رسید؟

حسن یزدانی بعد از کسب نشان نقره جهانی 2023 و طلای بازی‌های آسیایی کتفش را جراحی کرد. علیرضا دبیر گفت در ایران جراحی‌های کتف فرجام خوبی نداشته و ابراز امیدواری کرد یزدانی اولین کشتی‌گیری باشد که بعد از جراحی کتف می‌تواند آماده و سرحال به تشک برگردد.

در ماه‌های گذشته بارها و بارها از سوی مربیان مازندران و نزدیکان به یزدانی، عنوان شده بود که او از اول اردیبهشت به تشک برمی‌گردد تا تمرینات کشتی‌اش را بعد از جراحی کتف استارت بزند.

جالب اینکه شبی که تیلور اولین باختش را در انتخابی تیم ملی آمریکا تجربه کرد، اول اردیبهشت بود، روزی که حسن یزدانی طبق وعده باید به تشک برمی‌گشت.

تیلور دومین باختش را هم بامداد دوم اردیبهشت مقابل آرون باروکس تجربه کرد، درحالیکه حسن یزدانی هنوز بازگشتی به چرخه انتخابی تیم ملی نداشته و پیش روی خود کامران قاسم‌پور قهرمان وزن 92 کیلوگرم جهان و همچنین هادی وفایی‌پور نفر اول چرخه 2024 را می‌بیند و قطعا ابتدا باید با حضور در مسابقه ثابت کند کتفش برای بازگشت او به کشتی و حضور در میدان سنگینی چون المپیک آماده است.

اما چرا «جادوگر» در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی تن به شکست داد؟

شاید اولین موضوع مربوط به سن این کشتی‌گیر باشد، 33 سالگی در دنیای قهرمانی و ورزش سنگینی چون کشتی، قطعا سنی نیست که بدن کاملا سر سازگاری با انگیزه‌ها داشته باشد.

از آن گذشته، تیلور در سال‌های اخیر افتخاری نبوده که کسب نکرده باشد، از قهرمانی المپیک تا طلاهای پیاپی جهانی، آن هم با شکست کشتی‌گیری چون حسن یزدانی.

تعداد بردهای او مقابل حریف ایرانی‌های حالا به عدد 5 رسیده، درحالیکه فقط یک بار در مسابقات جهانیِ بعد از المپیک توکیو، تن به شکست داده است. بنابراین انگیزه بزرگی برای آماده ماندن تیلور وجود نداشت، از آن گذشته او که چند ماه پیش از حضور در مسابقات جهانی 2023، در اینستاگرامش فیلم‌های مربوط به مزرعه‌اش را بارگذاری می‌کرد، بعد از کسب طلای جهانی در بلگراد، بخش اعظم زندگی‌اش را پرورش حیوانات و وقت گذراندن در کنار دخترانش تشکیل می‌داد.

او قبلا هم گفته بود بعد از طلای المپیک قصد خداحافظی با دنیای قهرمانی را داشته اما همسرش از او خواسته که ادامه دهد.

این هم می‌تواند یکی از دلایل ناکامی او مقابل حریف جوانترش آرون باروکس باشد.

باروکس سال گذشته هم البته تیلور را در کشتی دومش در فاینال‌ایکس به چالش کشیده بود و مشخصا با کشتی‌هایی که در مرحله مقدماتی امسال گرفت و شکستی که به زاهید والنسیا در نیمه‌نهایی تحمیل کرد، با آمادگی جسمی و روانی به مصاف تیلور رفت.

باروکس سال گذشته بعد از آنکه کشتی اولش را 6-صفر به تیلور باخت، در مبارزه دوم 5-4 شکست خورد و از همان زمان مشخص بود او می‌تواند در آینده حریفی کاملا جدی برای تیلور باشد که همین اتفاق هم افتاد.

ضمن اینکه تیلور بعد از جهانی 2023 در هیچ میدانی روی تشک نرفته بود که در فینال مرحله نهایی انتخابی تیم ملی مقابل باروکسی قرار گرفت که پیش از فینال، بدنش با حضور در مرحله مقدماتی و نیمه‌نهایی خوب راه افتاده بود.

به هرشکل تیلور باخت و هنوز هم واکنشی به اینکه مسابقات المپیک را از دست داده، نشان نداده است. آیا این شکست به معنای خداحافظی او از دنیای قهرمانی است؟

آیا درشرایطی که تیلور به عنوان تنها مانع این سالهای حسن یزدانی برای رسیدن به مدال طلای 86 کیلوگرم، در پاریس حضور ندارد، پادشاه می‌تواند از سد رقبای داخلی‌اش عبور کرده و خودش را به المپیک برساند؟

باید کمی صبر کرد، حسن یزدانی باید مهیای مسابقه شود. او همچنان نزدیک‌ترین قهرمان به تحقق رویای گوش شکسته‌ها برای دو طلایی شدن کشتی در المپیک است.

مردی که سال 2016 صاحب نشان طلای المپیک شد و بعد از آن در توکیو فینال را به تیلور واگذار کرد تا دستش از طلا کوتاه بماند.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/255662

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.