علت تعویق سفر اردوغان به آمریکا

علت تعویق سفر اردوغان به آمریکا
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه تایید کرد سفر رئیس‌جمهور این کشور به دلایل دیپلماتیک به تعویق افتاده است.

به گزارش نجواخبر، وزارت امور خارجه ترکیه از به تعویق افتادن سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به آمریکا که قرار بود در ۹ ماه مه برگزار شود، خبر داد.

بنابر گزارش آناتولی، بر اساس اظهارات اونجو کچالی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه سفر اردوغان به دلیل تناقض در برنامه‌های دیپلماتیک به تعویق افتاد.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که این دیدار در فرصتی دیگر برای هر دو طرف مشخص خواهد شد. کچالی در ادامه بر ادامه گفت‌وگو‌های سطح بالا میان ترکیه و آمریکا تاکید کرد.

اردوغان و بایدن از زمان روی کار آمدن رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا در ژانویه ۲۰۲۱، چندین بار در کنفرانس‌های بین‌المللی ملاقات کرده و تلفنی صحبت کرده‌اند.

روابط واشنگتن و آنکارا به دلیل اختلاف نظرها بر سر پاره‌ای از موضوعات، مدت‌هاست متشنج است.

آنکارا برای گسترش نفوذ خود در شاخ آفریقا و شرق آسیا خیز برداشته است؛ گزاره‌ای که به واسطه دلایل متعدد هراس پکن را برانگیخته و موجب شده دو بازیگری که پیشتر تعاملات نزدیکی با یکدیگر داشتند، لباس رقابت بر تن کنند.

اگرچه این اختلافات از زمانی که آنکارا درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو را در اوایل سال جاری تصویب کرد، کمتر شد، اما همچنان اختلافات بر سر سوریه، روسیه و جنگ در غزه ادامه دارد.

این تعویق چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که اردوغان اخیرا میزبان اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در استانبول بود و این دیدار خشم رژیم صهیونیستی و متحدان آن را برانگیخته بود.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/255806

کلیدواژه‌ها

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.