اعضای کابینه سیزدهم در حیاط دولت چه گفتند؟

اعضای کابینه سیزدهم در حیاط دولت چه گفتند؟
اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) نوزدهم اردیبهشت ۱۴۰۳ هیات وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات‌شان پاسخ دادند.

به گزارش نجواخبر، مشروح گفت‌وگوهای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه،‌ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهور،‌ جواد اوجی وزیر نفت، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت،‌ صولت مرتضوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی،‌ سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران،‌ محمدعلی زلفی گل وزیر علوم،‌ امیرحسین رحیمی وزیر دادگستری،‌ احمد وحیدی وزیرکشور را می‌توانید در لینک های زیر بخوانید.

در مسیر بازگشت روابط عادی دیپلماتیک بین ایران و مصر هستیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با توضیح آخرین اقدامات انجام شده برای برقراری رابطه با مصر، گفت: گفت‌وگوهای خیلی خوبی با وزیر امور خارجه مصر داشتم. در مسیر تدوین نقشه‌راه برای برگشت به روابط عادی دیپلماتیک بین دو کشور هستیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه توافق نانوشته‌ای با طرفهای غربی برای تمرکز بر آتش‌بس در غزه داشتیم، افزود: غربی‌ها به ما گفتند در این مسیر حرکت خواهند شد که امروز آثار مثبتی در این رابطه شاهدیم.

حج به صحنه برائت از طواغیت تبدیل می‌شود

محمدمهدی اسماعلیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موسم حج با بیان اینکه ۲۷ اعزام برای حج انجام می‌شود، گفت: ۲۸ هزار زائر ایرانی در حج امسال شرکت می‌کنند و حجاج ما با همان رویکردی که رهبری فرموند، در این مراسم شرکت خواهند کرد وحج را به صحنه برائت از طواغیت تبدیل می‌کنند.

افزایش ۴۶ درصدی استفاده از کارت سوخت شخصی در پمپ‌های بنزین

جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به وضعیت صدور کارت هوشمند سوخت گفت: طبق قانون بودجه وزارت نفت موظف است عملیات سوخت‌گیری در پمپ‌بنزین‌ها تا سقف ۹۵ درصد را از طریق کارت سوخت خودروهای شخصی انجام دهد. ما نیز به تدریج در حال پیاده کردن این وظیفه قانونی هستیم. ۱۹ میلیون کارت سوخت هوشمند شخصی در اختیار مردم است که البته اندکی از مردم کارت‌شان گم شده یا هنوز موفق به دریافت کارت خود نشده‌اند.

وی ادامه داد: تا سال گذشته حدود ۳۰ درصد مردم از کارت سوخت خود برای سوخت‌گیری استفاده می‌کردند که این عدد در سالجاری به ۷۶ درصد افزایش یافته است.

یک سوم کشور تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته است

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات اعلام کرد که بیش از یک سوم از کشور تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته و امسال حداقل آمار تحت پوشش فیبر نوری به ۱۴ میلیون خانوار خواهد رسید.

وی افزود: پروژه فیبر نوری استان قم فردا با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‎شود و در این سفر، شهر قم و شس شهر دیگر استان قم تحت پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرند. با اضافه شدن قم، آمار تحت پوشش فیبر نوری به ۷.۵ میلیون خانوار در کشور می‌رسد. بیش از یک سوم از کشور نیز تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته است. امسال حداقل آمار تحت پوشش فیبر نوری به ۱۴ میلیون خانوار در کشور خواهد رسید.

ایران جنایات رژیم صهیونیستی را از طریق سازمان‌های مردم نهاد داخلی و خارجی پیگیری می‌کند

محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهور از اقدام ایران در پی گیری جنایات رژیم صهیونیستی از طریق سازمان های مردم نهاد داخلی و خارجی خبرداد و افزود: در همین زمینه روز گذشته جلسه‌ای برگزار شد و مستند سازی در خصوص اقدامات و جنایات رژیم صهیونیستی صورت گرفت تا از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد داخلی استفاده کنیم. همچنین با ارتباطاتی که با سازمان‌های مردم نهاد خارجی و اروپایی وجود دارد از ظرفیت‌های آنها نیز در این زمینه استفاده خواهد شد تا ما بتوانیم از این ظرفیت‌ها برای اینکه جنایات رژیم‌ صهیونیستی را که در غزه مرتکب شده است و همچنان نیز ادامه دارد در حد ممکن در کشورهای مختلف جهان پیگیری کنیم .

خبر خوش قاضی‌زاده هاشمی برای واردات تجهیزات و داروهای مصرفی جانبازان

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: خوشبختانه با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت و صمت مجوزهای لازم صادر شد و ما برای واردات تجهیزات و داروهای ایثارگران و جانبازان از ارز ترجیحی استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بعد از ۱۰ سال مسئله تأمین ارز برای خرید تجهیزات پزشکی برای ایثارگران و جانبازان که سال‌ها در گیر و دارهای اداری سرگردان بود، به نتیجه رسید. در این سال‌ها از ثبت سفارش و اجازه واردات تجهیزات پزشکی مورد نیاز جانبازان و ایثارگران که مشابه داخلی داشت، جلوگیری می‌شد و ما مجبور به واردات چمدانی این تجهیزات که در داخل هم یافت نمی‌شد، بودیم.

هر رشته‌ای تأسیس شود پیوست اشتغال خواهد داشت

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم گفت:توسعۀ دانشگاه‌ها براساس نیاز کشور خواهد شد و هر رشته‌ای که تأسیس شود نیز پیوست اشتغال خواهد داشت.

وی در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت تخصیص ارز دانشجویی در سال گذشته، اظهار کرد: رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه بسیار سخاوتمندانه عمل می‌کند و خودشان پیشنهاد می‌دهد تا چه کارهایی انجام شود که تخصیص ارز تسهیل شود. ما در این زمینه مشکلی نداریم.

گواهینامه موتورسواری» بانوان در دستور کار نیست/مردم روز جمعه حماسه جدیدی خلق کنند

احمد وحیدی وزیر کشور اعلام کرد که صدور گواهینامه موتورسواری برای بانوان فعلا در دستور کار نیست.

وی همچنین در خصوص انتخابات مرحله دوم مجلس گفت: از جمعه بیست و یکم اردیبهشت برنامه محل دوم انتخابات مجلس را داریم و مرحله دوم انتخابات به همان اندازه مرحله اول دارای اهمیت است. ۴۵ نماینده در این مرحله انتخاب می‌شوند، لذا لازم است که مردم و کسانی که بین مردم نفوذ دارند تلاش کنند تا شاهد مشارکت خوبی در پای صندوق‌های رأی باشیم.

راهکار «دیده‌شدن»، فضاسازی رسانه‌ای علیه دولت نیست

علی بهادری جهریم سخنگوی دولت گفت: وقتی برخی چهره‌های سیاسی می‌بییند مدیریت اقتصادی دولت موفق شده نرخ رشد نقدینگی ۴۲ درصدی را به ۲۳ درصد کاهش دهد، برای جلوگیری از مقایسه عملکردها فضاسازی رسانه‌ای می‌کنند.

وی تصریح کرد: نگاه دولت در مسائل اقتصادی، اقتصادی است و مشابه آن عزیزان سیاسی نیست. امیدوارم این عزیزان برای دیده‌شدن راهکارهای دیگری انتخاب و در مدل‌های دیگری اظهارنظر کنند. امیدواریم با نگاه اقتصادی مشکلات به ارث رسیده و تورم بالا و نرخ رشد نقدینگی بالا، نرخ بیکاری بالا و رکورد اقتصادی را که در مسیر درمان قرار دارد با سرعت بیشتری درمان کنیم.

خبر وزیر دادگستری درباره درآمد و اشتغال وکلای دادگستری

امیرحسین رحیمی وزیر دادگستری با اشاره به اینکه لایحه جامع وکالت در قوه قضائیه و وزارت دادگستری در دست تدوین است، از اجباری شدن گرفتن وکیل در بسیاری از دعاوی در قالب لایحه مذکور خبر داد و گفت: هزینه وکلا از طریق بیمه وکالت باید جبران شود، این اتفاق موجب بهبود وضعیت درآمدی و تضمین شغلی وکلای دادگستری می‌شود.

وی همچنین افزود: اصلاحات ویراشی در قانون جرائم راهنمایی و رانندگی را در دستورکار داریم. طبق اصلاحات در دست انجام، جرایم ریالی تخلفات حادثه‌ساز به خصوص جرائمی چون سبقت ممنوع در جاده‌های یکطرفه، عبور از چراغ قرمز و رانندگی در حالت نامتعارف چندین برابر افزایش یافته است.

توضیحات وزیر کار درباره اصلاح حقوق کارگران

صولت مرتضوی وزیر کار درباره اصلاح حقوق کارگران، اظهار کرد: چه کسی گفته سه‌جانبه‌گرایی در حقوق کارگران باید حذف شود؟ تحت هیچ شرایطی سه‌جانبه‌گرایی حذف نمی‌شود. موضوعی را نمایندگان کارگران مطرح می‌کردند که اساساً در طول دوران، جانب کارفرمایان از سوی شورای عالی کار گرفته می‌شود و ما گفتیم به خاطر اینکه چنین شبهه‌ای پیش نیاید، خیلی بهتر است که کار را به مجلس بسپاریم که نمایندگان آحاد مردم آنجا حضور دارند و تعداد قابل‌توجهی از نمایندگان نیز کارگر هستند و راحت‌تر می‌توانند نیازها را بررسی کنند.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/256084

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب