معاون گردشگری دبیرخانه مناطق آزاد در گفتگو با ایلنا خبر داد

بازدید بیش از 3 میلیون گردشگر خارجی از مناطق آزاد

بازدید بیش از 3 میلیون گردشگر خارجی از مناطق آزاد
معاون گردشگری دبیرخانه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از بازدید 3 میلیون و 200 هزار نفر گردشگر خارجی در سال 1402 از مناطق آزاد کشور خبر داد

به گزارش نجواخبر، محمد فرزاد میرزائی، معاونت گردشگری دبیرخانه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به برگزاری برنامه دو روزه حوزه گردشگری در منطقه آزاد اروند گفت: هدف از برگزاری این برنامه دو روزه در حوزه گردشگری در این منطقه دستیابی به شعار سال یعنی جهش تولید با مشارکت مردم بود که با حضور مدیران گردشگری مناطق آزاد مختلف این دوره برگزار شد.

300 بسته حوزه گردشگری در مناطق آزاد ارائه شد

او ادامه داد: با برگزاری این دوره های گردشگری شاهد یک هم افزائی سازمانی بین مدیران گردشگری خواهیم بود و در کنار آن سعی شد یک الگوی گردشگری مناسب در جذب گردشگران خارجی به خصوص گردشگران حوزه سلامت در بستر مناطق آزاد ارائه شود.

میرزائی خاطر نشان کرد: هر چند مناطق آزاد ایران در تصمیم گیری‌ها مستقل عمل می‌کنند اما نیاز دارند تا هر چند وقت یکبار با برگزاری دورهمی‌ها و دوره های مختلف یک پروژه مشترک در سطح ملی را نیز پیگیری کنند.

معاون گردشگری دبیرخانه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه افزود: تا فروردین ماه 1403 بالغ بر 1200 بسته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تعریف شده است که 300 بسته آن مستقیما در حوزه گردشگری تعریف شده بود که از این میزان 15 درصد به فروش رسیده است.

بازوی مقتدر مناطق آزاد حوزه گردشگری است

او در ادامه تصریح کرد: حوزه گردشگری به عنوان بازوی مقتدر مناطق آزاد در حوزه اقتصادی تعریف شده است که با تنوع فرهنگی و رویکرد هویت محوری تولید ثروت می‌کند که هم برای سرمایه‌گذار و هم برای جامعه محلی مفید است که در این میان ما در تلاشیم تا گردشگری مناطق آزاد را به عنوان یک اداره کل مستقل در نظر بگیریم.

میرزائی در پاسخ به این پرسش که آیا بسته های گردشگری که ارائه شدند متقاضی خارجی هم داشتند ادامه داد:

در سال گذشته 6 میلیون نفر گردشگر خارجی به ایران سفر کردند که تقریبا حدود 50 درصد از این گردشگران یعنی3 میلیون و 200 هزار نفر از آنها به مناطق آزاد آمدند به این معنی که زنجیره گردشگری و ظرفیت اقامتی در این مناطق فراهم بوده است.

برگزاری تورهای ترکیبی بین مناطق آزاد در دستور کار است

او با بیان اینکه در حال بررسی برای برگزاری توری ترکیبی بین مناطق آزاد هستیم گفت: جلساتی در این خصوص برگزار شد تا تقسیم کارها در این زمینه انجام شود.

میرزائی در مورد ارزیابی و رتبه بندی مناطق آزاد در حوزه گردشگری گفت: گزارش های ماهیانه، فصلی و سالیانه از مناطق دریافت می‌شود که بنابر 5 مقوله، 24 شاخص و 120 امتیاز رتبه بندی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

او در مورد گسترش نظارت‌ها در مناظق آزاد ادامه داد: این نقش نظارتی به نفع جامعه میزبان و محلی و به نفع سرمایه‌گذاران افزایش یافته است، همچنین سال گذشته هم موافقت اصولی بسته های سرمایه‌گذاری بی نام تعریف شد و آماده حضور سرمایه‌گذار است تا کمتر از یک هفته سرمایه‌گذاران تعیین تکلیف شوند و اگر بیش از یک هفته زمان برد در کمیته سرمایه‌گذاری و کمیته ایده‌ها کارها را پیش ببریم.

سال گذشته قشم بیشترین امتیاز گردشگری را کسب کرد

میرزائی در پاسخ به این پرسش که کدام یک از مناطق آزاد در بخش گردشگری عملکرد بهتری داشتند افزود: گردشگری در مناطق آزاد شبیه سرزمین اصلی نیست، آن هم به دلیل پیوست فرهنگی با بیرون مرزها و حضور اقلیت های فرهنگی در این مناطق است، ضمن آنکه در برخی از مناطق آزاد هیچ مشکل اجتماعی وجود ندارد و جذب گردشگر در آنها آسانتر است و یا یک منطقه آزاد دیگر برای برگزاری یک جشنواره با واکنش های جامعه محلی روبه‌رو می‌شود پس مقایسه این مناطق از این منظر چندان صحیح نیست.

او تصریح کرد: اما با توجه به شاخصهایی که در سال 1402 مد نظر قرار گرفت منطقه آزاد قشم بیشترین امتیاز را در میان مناطق آزاد کسب کرده است و تلاش داریم برای سال 1403 کدهای ارزش اخلاق گردشگری در مناطق آزاد مختلف را افزایش دهیم.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/256127

کلیدواژه‌ها

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب