جزئیات چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری/ جدول زمانی ثبت‌نام و اعلام نامزدهای نهایی

جزئیات چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری/ جدول زمانی ثبت‌نام و اعلام نامزدهای نهایی
بر اساس اعلام ستاد انتخابات پنجشنبه ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری آغاز و تا ۱۴ خردادماه به‌ مدت پنج روز موعد ثبت‌نام از داوطلبان خواهد بود.

به گزارش نجواخبر، انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری که بر اساس قانون باید در خرداد سال ۱۴۰۴ برگزار می‌شد، به علت سانحه بالگرد و شهادت سید ابراهیم رئیسی و هیئت همراهش، زودتر از موعد برگزار می‌شود.

طبق اصول ۱۳۱ و ۱۳۲ قانون اساسی «در صورت‌ فوت‌، عزل‌، استعفا، غیبت‌ یا بیماری بیش‌ از دو ماه‌ رئیس‌ جمهور و یا در موردی که‌ مدت‌ ریاست‌ جمهوری پایان‌ یافته‌ و رئیس‌ جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب‌ نشده‌ یا امور دیگری از این‌ قبیل‌، معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور با موافقت‌ رهبری اختیارات‌ و مسئولیت‌های وی را بر عهده‌ می‌گیرد و شورایی متشکل‌ از رئیس‌ مجلس‌ و رئیس‌ قوه‌ قضائیه‌ و معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور موظف‌ است‌ ترتیبی دهد که‌ حداکثر ظرف‌ مدت‌ ۵۰ روز رئیس‌ جمهور جدید انتخاب‌ شود.

بنابر قانون اساسی، در صورت‌ فوت‌ معاون‌ اول‌ یا امور دیگری که‌ مانع انجام‌ وظایف‌ وی گردد و نیز در صورتی که‌ رئیس‌ جمهور معاون‌ اول‌ نداشته‌ باشد، رهبر انقلاب، فرد دیگری را به‌ جای او منصوب‌ خواهد کرد.

در مدتی که‌ اختیارات‌ و مسئولیت‌های رئیس‌ جمهور بر عهده‌ معاون‌ اول‌ یا فرد دیگری است‌ که‌ به‌ موجب‌ اصل‌ یکصد و سی‌ و یکم‌ منصوب‌ می‌گردد، وزرا را نمی‌توان‌ استیضاح‌ کرد یا به‌ آنان‌ رای‌ عدم‌ اعتماد داد و نیز نمی‌‌توان‌ برای‌ تجدیدنظر در قانون‌ اساسی‌ یا امر همه‌ پرسی‌ اقدام‌ نمود.»

رهبر انقلاب ۳۱ اردیبهشت‌، محمد مخبر، معاون اول ریاست جمهور را بر اساس اصل مذکور قانون اساسی، به‌ عنوان مدیر قوه مجریه منصوب کرد.

زمان ثبت‌نام و اعلام نامزدهای نهایی

طبق اعلام ستاد انتخابات کشور، با هماهنگی شورای نگهبان جدول زمان‌بندی انتخابات نهایی شده و ۱۰ خرداد تا ۱۴ خردادماه به‌مدت ۵ روز موعد ثبت‌نام از داوطلبان خواهد بود.

شورای نگهبان نیز از ۱۵ الی ۲۱ خرداد صلاحیت‌های ثبت‌نام‌کنندگان را بررسی کرده و ۲۲ خرداد اسامی نامزد‌های انتخابات دولت چهاردهم را منتشر خواهد شد. مهلت تبلیغات کاندیدا‌ها بنابه گفته سخنگوی ستاد انتخابات، از ۲۳ خرداد الی ۶ تیرماه است و رأی‌گیری برای انتخاب نهمین رئیس‌جمهور ایران در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ انجام خواهد گرفت. دولت چهاردهم کار خود را از تیرماه ۱۴۰۳ آغاز خواهد کرد و تا سال ۱۴۰۷ ادامه می‌یابد.

ستاد انتخابات برای برگزاری رأی‌گیری الکترونیک در چند حوزه از جمله کلانشهر تهران و برخی دیگر کلانشهر‌ها اعلام آمادگی کرده، اما این مسئله منوط به تأیید از سوی شورای نگهبان است که هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/266460

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.