سخنگوی وزارت خارجه:

مذاکرات رفع تحریم ادامه دارد/ ۶۰ هیئت عالیرتبه به ایران آمدند

مذاکرات رفع تحریم ادامه دارد/ ۶۰ هیئت عالیرتبه به ایران آمدند
سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای نشست خبری خود شهادت شهیدان خدمت را تسلیت گفت و از حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع این شهدا تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش نجواخبر، ناصر کنعانی در اولین نشست خبری خود پس از حادثه سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و همراهانشان تصریح کرد: مردم با حضور میلیونی در مراسم تشییع شهدای خدمت حماسه جدیدی خلق کردند.

وی از مشارکت کشورها و نمایندگان عالیرتبه کشورهای دیگر در مراسم تشییع این شهدا و پیام‌های آنها برای همدردی با دولت و ملت ایران نیز تشکر و قدردانی کرد.

دریافت بیش از ۳۳۰ پیام از مقامات عالی دیگر کشورها برای تسلیت به ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بر اساس اخبار و اطلاعاتی که من دارم تاکنون دریافت کننده بیش از ۳۳۰ پیام از مقامات عالیه کشورهای مختلف جهان خطاب به رهبر معظم انقلاب، دولت جمهوری ایران، سرپرست ریاست جمهوری، سرپرست وزارت خارجه و ... بودیم.

سفر بیش از ۶۰ هیئت عالیرتبه به ایران

کنعانی همچنین گفت : بیش از ۶۰ هیئت عالیرتبه در سطح روسای کشورها از جمله نخست‌وزیران، روسای جمهور و وزیران امور خارجه و.. در بازه زمانی محدود برای همدردی با دولت و ملت ایران به ایران سفر کردند و این‌ها همه نشان دهنده روابط سازنده جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف است.

در حمایت موثر از ملت مظلوم فلسطین و جریان مقاومت، وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سؤال که آیا در مورد سیاست ایران در حمایت از جبهه مقاومت با توجه به شهادت آقایان رئیسی و امیرعبداللهیان تغییر ایجاد خواهد شد؟ گفت: به رغم این حادثه، در حمایت موثر ایران از ملت مظلوم فلسطین و جریان مقاومت برای احقاق حقوق‌شان هیچ گونه خلل و وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود.

کنعانی تاکید کرد: حمایت از جریان مقاومت و همچنین مقاومت ملت فلسطین در برابر اشغالگران، سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران است که برآمده از مبانی انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام راحل است.

سخنان پادشاه بحرین را مورد اهتمام قرار می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اظهارات مثبت اخیر پادشاه بحرین در مورد روابط با ایران در دیدار با پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت: ما سخنان پادشاه بحرین را شنیدیم و مورد اهتمام قرار می‌دهیم.

وی افزود: از ارسال پیام تسلیت و ابراز همدردی پادشاه بحرین و حضور وزیر خارجه این کشور در مراسم تشییع شهیدان خدمت تشکر و قدردانی می‌کنیم.

کنعانی همچنین با اشاره به سیاست دولت سیزدهم‌ برای گسترش روابط با همسایگان و پیگیری این موضوع از سوی دولت گفت: امیدواریم شاهد گسترش هرچه بیشتر روابط بین کشورهای منطقه باشیم.

در مناسبات با کشورهای مختلف، رویکردمان حرکت به سمت گسترش روابط است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری صحبت‌های خود در پاسخ به سؤالی تاکید کرد: رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران و در مناسبات با کشورهای مختلف، حرکت به سمت گسترش روابط در چارچوب منافع مشترک و ایفای نقش موثر در تحولات بین‌المللی است.

وی در همین ارتباط با اشاره به اهمیت پیشبرد سیاست همسایگی در این چارچوب افزود: دستگاه دیپلماسی کشور با همین جدیت و رویکرد نهادینه شده، تلاش‌های خود را برای تحقق این موضوع به کار خواهد گرفت و اطمینان داریم که این رویکرد مورد تأیید ملت ایران خواهد بود همانطور که مورد تأیید مقام معظم رهبری است.

مسیر مذاکرات رفع تحریم‌ها در چارچوب دستورالعمل‌ها و سیاست‌های ابلاغی ادامه می‌یابد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی در ارتباط با اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه آقای شمخانی مسئولیت پرونده هسته‌ای را بر عهده گرفته است، گفت: سنت ما در جلسات سخنگویی پاسخ‌گویی در ارتباط با مسائل مطرح شده در فضای مجازی و منابع غیر معتبر نیست و من نیز در خصوص ادعای غیر رسمی منتشر شده در شبکه‌های مجازی نکته خاصی را مطرح نمی‌کنم.

وی در این ارتباط افزود: هیئت مذاکره کننده ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها با هماهنگی و با اشراف نهادهای عالی بالادستی نظام، این مذاکرات را به پیش برده است و در این چارچوب از همه ظرفیت‌های درون حاکمیت استفاده شده است .
کنعانی تاکید کرد : وزارت خارجه و هیئت مذاکره کننده در چارچوب دستورالعمل‌ها و سیاست‌های ابلاغی مسیر خود را در این زمینه ادامه می‌دهد.

سفر وزیر خارجه عمان به تهران به منظور ابراز تسلیت و همدردی است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد سفر وزیر خارجه عمان و علت این سفر گفت: سفر وزیر خارجه عمان به تهران به منظور ابراز تسلیت و همدردی با دولت و ملت ایران بابت شهادت آقایان رئیسی و امیرعبداللهیان و همراهانشان صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد : البته هیئت عالیرتبه عمانی متشکل از چند وزیر در روز چهارشنبه گذشته در مراسم گرامی‌داشت شهیدان خدمت شرکت کرده بودند و وزیر خارجه عمان آن روز در سفر دیگری بود و با توجه به نوع رابطه خود با همتایان ایرانی و مناسبات نزدیک بین دو کشور تصمیم گرفت که سفری در این زمینه داشته باشد.

سالن سخنگویی وزارت امور خارجه در سوگ شهید امیرعبداللهیان

کنعانی تاکید کرد: روابط ایران و عمان روابط دوستانه و سازنده‌ای است و دو کشور دارای موضوعات متعددی برای رایزنی و گفت‌وگو هستند که این موضوعات در دیدار وزیر خارجه عمان با سرپرست وزارت خارجه و دیدار احتمالی با جناب آقای مخبر مورد توجه قرار می‌گیرد.

تبادل پیام بین ایران و طرف آمریکایی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها قطع نشده است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با مذاکرات ایران و آمریکا در عمان تصریح کرد: تبادل پیام بین ایران و طرف آمریکایی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها همواره در جریان بوده و قطع نشده است.

کنعانی در این ارتباط تصریح کرد: این تعاملات متمرکز بر ‌موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها و هسته‌ای بوده است و هیچ‌گاه از این چارچوب خارج نشده است.

وی با بیان اینکه تعاملات و تبادل پیام با طرف آمریکایی در این زمینه ادامه داشته است، گفت: همانطور که گفتم این مذاکرات صرفاً در چارچوب مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به برخی اخبار منتشر شده در تعدادی از رسانه‌های غربی در مورد مفاد و محتوای این مذاکرات گفت: تاکید می‌کنم که مفاد خبری و خبرهای منتشر شده در برخی از رسانه‌های غربی در مورد این گفت‌وگوها معتبر و دقیق نیست.

در رویکرد و ساختار مذاکرات برای فع تحریم‌ها تغییری ایجاد نشده است

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به انتخاب آقای باقری به عنوان سرپرست وزارت خارجه، آیا در مسئولیت اجرایی تیم مذاکره کننده تغییری ایجاد شده است و اگر طرف مقابل برای مذاکرات اعلام آمادگی کند با توجه به اینکه ما در دوره انتقالی به سر می‌بریم آیا این مذاکرات در این دوره انجام می‌شود و یا به دولت بعدی منتقل خواهد شد،؟ گفت: در رویکرد و ساختار گفت‌وگوهای غیر مستقیم و با واسطه در چارچوب مذاکرات رفع تحریم‌های ظالمانه و با هدف بازگشت متعهدانه تمام طرف‌ها به برجام، هیچ تغییری ایجاد نشده است و با همین رویکرد تلاش‌های دیپلماتیک خود را در این زمینه ادامه خواهیم داد.

در نحوه استفاده از منابع مالی ایران در قطر تغییر ایجاد نشده است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤال دیگری در مورد نحوه استفاده ایران از پول‌های بلوکه شده در قطر گفت: من از لفظ پول‌های بلوکه شده استفاده نمی‌کنم و و باید بگویم استفاده از پول‌های موجود ساز و کار خاص خود را دارد و در نحوه استفاده از این منابع مالی تغییر ایجاد نشده است و در این زمینه در در صورت ضرورت بانک مرکزی اطلاع‌رسانی می‌کند.

از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان در تهران یکی از موضوعات مورد توافق در مسیر پیشرفت همکاری‌های دو کشور بوده است

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص بازگشایی سفارت ایران و سودان با توجه به سفر اخیر وزیر خارجه این کشور به تهران و همچنین زمان بازگشایی سفارت آذربایجان در ایران و اعزام سفرای جدید ایران به این دو کشور گفت: روابط ما با آذریابجان در مسیر درستی قرار دارد و در همین چارچوب به پیش خواهد رفت.

کنعانی ادامه داد: از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان در تهران یکی از موضوعات مورد توافق در مسیر پیشرفت همکاری‌های دو کشور بوده و امیدواریم در چارچوب توافقات بین ۲ کشور، این موضوع انجام شود.

کنعانی تاکید کرد : انتخاب سفرا هم جزو روندهای جاری در حوزه دیپلماسی است و در همان روند کار به پیش می‌رود.

وی افزود : در خصوص سودان هم خوشبختانه روابط ۲ کشور در مسیر خوبی قرار گرفته است.

توافق ایران و سودان برای بازگشایی سفارتخانه‌های ۲ کشور

کنعانی ادامه داد: در سفر اخیر وزیر خارجه سودان و دیدار وی با آقایان باقری و مخبر، ایشان ضمن اعلام مراتب تسلیت و همدردی ملت و دولت سودان به دولت و ملت ایران در خصوص روابط دوجانبه هم گفت‌وگو کردند.

وی افزود: طرفین برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و سودان در بازه زمانی کوتاه توافق کردند.

کنعانی تاکید کرد: این موضوع در حال پیگیری است و ما امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد گشایش سفارتخانه‌های ۲ کشور باشیم.

دعوت رئیس‌جمهور شهید از ولیعهد سعودی برای سفر به ایران مورد پذیرش قرار گرفته بود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد زمان احتمالی سفر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به تهران با توجه به اخبار منتشر شده در این زمینه گفت: این که بخواهیم در این شرایط در مورد بازه زمانی این سفر صحبت کنیم یک مقداری، زمان مناسبی نیست‌.

کنعانی ادامه داد: رئیس‌جمهور شهید از ولیعهد سعودی برای سفر به ایران دعوت کرده بود که این دعوت مورد پذیرش قرار گرفته بود و دعوت متقابل از سوی پادشاه سعودی برای سفر رئیس‌جمهور شهید به عربستان انجام گرفته بود که این موضوع نیز در چارچوب تلاش برای گسترش روابط مورد پذیرش قرار گرفته بود.

وی ادامه داد: در مورد ترتیبات سفر مورد اشاره باید در شرایط دیگری در مورد آن برنامه‌ریزی کنیم.

شتاب گرفتن حرکت کشورها در مسیر شناسایی دولت فلسطین در استمرار رویکرد واقع‌گرایانه جامعه جهانی نسبت به حقانیت ملت فلسطین به وجود آمده است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی در ارتباط با اقدام برخی از کشورهای اروپایی در شناسایی دولت مستقل فلسطینی تصریح کرد: این‌گونه اقدامات کشورها در موضوع فلسطین و شتاب گرفتن حرکت این کشورها در مسیر شناسایی دولت فلسطین در استمرار رویکرد واقع‌گرایانه‌ای است که در جامعه جهانی نسبت به حقانیت ملت فلسطین به وجود آمده است و این رویکرد مورد حمایت ایران است.

وی همچنین گفت: در همین چارچوب و در اظهاراتی مهم‌تر شاهد این هستیم که در یک کشور اروپایی گفته می‌شود تشکیل دولت فلسطینی از بحر تا نهر انجام می‌شود و این اظهار نظر مهمی است و همان طور که گفتم این گونه اظهار نظرها و رویکردها بیانگر شکل‌گیری یک رویکرد واقعگرایانه در سطح ملت‌ها و دولت‌ها در ارتباط با موضوع فلسطین هست و ما شاهد اصلاح رویکرد قبلی در این زمینه هستیم.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/266528

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.