در پنجمین تالار گفت‌وگوی معاونت سرمایه‌های انسانی و سازماندهی انجام شد؛

تشریح فرایند انتخاب كاركنان بهره‌ور

تشریح فرایند انتخاب كاركنان بهره‌ور
در ادامه سلسله گردهمایی‌هایی که در معاونت سرمایه‌های انسانی و سازماندهی در راستای آگاهی‌بخشی، شفاف‌سازی و پاسخ به پرسش‌های کارکنان در خصوص موضوعات مرتبط با این معاونت برگزار می‌شود، پنجمین تالار گفت‌وگو با موضوع «تشریح فرایند انتخاب کارکنان بهره‌ور» با حضور جمعی از کارکنان شرکت، روز یک‌شنبه 20 خرداد در سالن همایش‌های مرکز تحقیقات شرکت برگزار شد.

در این تالار که حدود 250 نفر از کارکنان به نمایندگی از کلیه واحدهای شرکت حضور داشتند، پنل تخصصی با موضوع «تشریح فرایند انتخاب کارکنان بهره‌ور» با حضور معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی، مدیران استراتژی و تعالی سازمانی و سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل و رئیس سیستم‌های مدیریت کیفیت و سرآمدی، تشکیل شد و مسئولان حاضر در پنل به سؤالات کارکنان در خصوص فرایند انتخاب کارکنان بهره‌ور پاسخ دادند.

در ادامه این تالار گفت‌وگو، معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی، مدیر استراتژی و تعالی سازمانی، مدیر سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل و رئیس سیستم‌های مدیریت کیفیت و سرآمدی به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه اهمیت مشارکت کارکنان در نظام‌های بهبود و تشریح فرایند انتخاب کارکنان بهره‌ور پرداختند.

علیرضا کاظمی معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی:

کارکنان با حضور تأثیرگذار در نظام‌های تحولی مسیر تعالی را برای خود و سازمان ترسیم کنند

مشارکت کارکنان در نظام‌های تحولی همواره سهم عمده‌ای از دستاوردهای این حوزه را به خود اختصاص داده است. کارکنان با عملکرد و حضور تأثیرگذار در این نظام‌ها می‌توانند مسیر تعالی را برای خود و سازمان ترسیم کنند.

امروزه در شرکت فولاد مبارکه، نقش‌آفرینی تک‌تک کارکنان در نظام‌های تحولی فردی و تیمی بخشی از فعالیت‌های روزمره آنان تلقی می‌شود و جدا از شرح وظایف آن‌ها نیست؛ به همین دلیل شایسته است همه همکاران در این نظام‌ها مشارکت فعال داشته باشند.

سیامک شجاعی، مدیر استراتژی و تعالی سازمانی:

کارکنان می‌توانند کارنامه بهره‌وری خود را از طریق نظام جامع تحول به‌طور آنلاین مشاهده کنند

نظام جامع شناسایی کارکنان بهره‌ور همواره در طول سال‌های گذشته رو به بهبود بوده است و هرساله سعی شده با توجه به نظرات کارکنان و ایده‌های موجود در این زمینه، بهبودهای لازم انجام شود. همچنین هرساله در تخصیص سهمیه‌های عملیاتی و غیرعملیاتی حداکثر دقت صورت می‌پذیرد. ضمن اینکه در راستای شفاف‌سازی مستمر عملکرد کارکنان در نظام‌های مشارکتی، از اواخر شهریورماه کارکنان می‌توانند کارنامه بهره‌وری خود را از طریق نظام جامع تحول به‌طور آنلاین مشاهده کند.

علی کیانی، رئیس سیستم‌های مدیریت کیفیت و سرآمدی:

دیده شدن افرادی که مشتاقانه و متعهدانه در رشد سازمان همکاری می‌کنند

درباره فرایند انتخاب کارکنان بهره‌ور باید گفت شاخص یک سازمان سالم و بهره‌ور وجود افرادی است که برنامه‌ها و اقدامات سازمان را در جهت رسیدن به اهداف اجرایی کنند و از مهارت‌های لازم برخوردار باشند. تشویق کارکنان به مشارکت در بهبود و تحقق اهداف سازمانی و ارائه ایده‌های خلاقانه و نوآورانه از سال 1373 با استقرار نظام پیشنهادات شکل گرفت. سپس با اضافه شدن سایر نظام‌های مدیریتی و بهبود از قبیل سیستم مدیریت کیفیت، نظام خانه‌داری صنعتی، استقرار نظام جامع تحول، نظام نگهداری و تعمیرات، برنامه‌ریزی استراتژیک و... نقش و مشارکت کارکنان پررنگ‌تر از گذشته در سیستم‌های بهبود و تحول ادامه داشته است.

دغدغه دیده شدن افرادی که مشتاقانه و متعهدانه در رشد سازمان همکاری می‌کنند نیازمند الگو و روشی ساخت‌یافته در شرکت است. تقدیر از این افراد نیز نیازمند یک روش منسجم است که آیین بهره‌وری یکی از رویدادهای قدردانی از کارکنان و سرمایه‌های انسانی است که بیست‌و‌هشتمین مراسم بهره‌وری در تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

معیارهای انتخاب افراد بهره‌ور در حال حاضر در بستر نرم‌افزاری نظام جامع تحول و براساس 5 شاخص نقش افراد در تحقق اهداف، عملکردهای رفتاری، انضباطی، ایمنی و مشارکت فردی در نظام‌های بهبود و تحول مورد سنجش قرار می‌گیرد. معیارهای اشاره‌شده برای همه رده‌های سازمانی یکسان، اما با ضریب وزنی متفاوت لحاظ می‌گردد.

تخصیص سهمیه‌های بهره‌وری در سطح شرکت براساس رده کارکنان و تعداد نفرات کمیته‌های تحولی صورت می‌پذیرد. همچنین چگونگی انتخاب نفرات در منوی سیستمی نظام جامع تحول (کارنامه بهره‌وری REM) و میزان تأثیرگذاری ضرایب اعمالی مسئولان کمیته‌های تحول به نقش افراد در تحقق اهداف و فعالیت‌های اجرایی تشریح می‌گردد که در نهایت، این ضریب (از یک تا 10) مثبت و منفی 6 امتیاز در نمره نهایی افراد از 100 امتیاز تأثیرگذار خواهد بود.

نظام جامع شناسایی نفرات بهره‌ور در 5 سطح تعریف شده است که به ترتیب عبارت‌اند از: کار و تلاش، مشارکت، دانش، بهره‌وری و تعالی که هریک از این سطوح خود دارای 3 مرتبه است و در مجموع 15 نشان برای دریافت نشان بهره‌وری در سازمان نظر گرفته شده است. از دیگر مواردی که به‌منظور ایجاد انگیزه در کلیه رده‌های کارکنان برای مشارکت در نظام‌های بهبود و تحول تعریف در طول 30 سال دوران خدمت تدوین شده است، شرط سابقه کاری است که بعد از انتخاب افراد توسط کمیته‌های تحول توسط واحد سازماندهی مشاغل اعمال و رده و نشان نهایی افراد منتخب مشخص می‌گردد.

شایان ذکر است زودترین سالی که نفرات می‌توانند حائز بالاترین نشان افراد بهره‌ور که نشان سه‌ستاره تعالی است شوند، در بیست‌وششمین سال خدمت خواهد بود. در خصوص تعداد نفرات انتخاب‌شده به‌عنوان نفرات بهره‌ور نیز باید گفت کل منتخبان منحصربه‌فرد از سال 1383 تا کنون 11244 نفر است که 2421 نفر آمار منتخبان سال 1402 هستند و حدود 20 درصد کل نفرات شاغل در فولاد مبارکه را شامل می‌شوند. ضمن اینکه از منتخبان سال جاری 365 نفر برای اولین بار انتخاب شده‌اند که 15 درصد کل نفرات منتخب بهره‌ور سال گذشته هستند.

مدیر سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل:

حمایت شرکت از کارکنانی که در نظام‌های تحولی سازمان مشارکت فعال دارند

گفتنی است در بخش پایانی و گردآوری مباحث این تالار گفت‌وگو، بهزاد کمال‌پور، مدیر سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل نیز در سخنانی بر اهمیت نقش کارکنان در بهبود فرایندهای شرکت تأکید کرد و از حمایت شرکت از کارکنانی که در نظام‌های تحولی سازمان مشارکت فعال دارند، خبر داد.

 


لینک کوتاه https://najvakhabar.ir/news/267057

کلیدواژه‌ها

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب